- Dzięki wspólnym staraniom naszego stowarzyszenia, wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska, pani starosty i pana prezydenta udało się nam uzyskać środki na monitoring powietrza. Co najważniejsze, prowadzony jest on w kilku miejscach Inowrocławia, a nie jak dotychczas tylko w Solankach - poinformował Janusz Radzikowski ze Stowarzyszenia NIE dla Spalarni w Inowrocławiu.
Wyraził on również zadowolenie z tego, że stowarzyszanie może obecnie współpracować bardzo dobrze z władzami miasta i powiatu, bo to w przyszłości zaowocować może tym, że mieszkańcy będą żyć w czystym środowisku.
- Powietrze w przypadku aglomeracji miejskich w bardzo niewielu punktach na mapie Polski spełnia wszystkie kryteria jeśli chodzi o bezpieczeństwo naszego życia i funkcjonowania. Większość chorób, w tym nowotwory, niestety wywołują przyczyny cywilizacyjne. Przeciwdziałać temu może czyste powietrze. W tych czasach jest trudno o miejsca ekologiczne i zdrowe dla naszego funkcjonowania. Stąd edukacja i świadomość tego, że ktoś monitoruje, obserwuje i dostarcza bieżących informacji będzie bardzo przydatna w Inowrocławiu - zauważyła starosta Wiesława Pawłowska.
Starosta przypomniała, że jeden z siedmiu nowych czujników zainstalowany został na placówce oświatowej administrowanej przez powiat inowrocławski.
Za zaproszenie do udziału w projekcie dziękował Arkadiusz Fajok, prezydent Inowrocławia. Na obiektach miejskich zainstalowanych zostało 6 czujników.
- Podejmujemy już pierwsze działania monitorujące jakość inowrocławskiego powietrza, chociażby w odniesieniu do kontroli NIK jaka miała niedawno miejsce, Podejmujemy również innego rodzaju działania. Organizujemy obecnie punkt informacyjny, gdzie będziemy udzielać informacji na temat programu czyste powietrze, który będzie współfinansowany z wojewódzkiego i narodowego funduszu ochrony środowiska. Podejmujemy różne inne działania, których celem jest poprawa jakości powietrza w mieście - zapewnił prezydent.
Z kolei Krzysztof Pietrzak, szef Stowarzyszenia NIE dla Spalani w Inowrocławiu informował, że już od 17 września na stronie stowarzyszenia zainteresowani znajdą wskazówki, jak znaleźć informacje o jakości inowrocławskiego powietrza przekazywane za pomocą nowych czujników.
Wspomniał, że w mieście działa obecnie 8 punktów zbierający informacje o stanie powietrza. Obok siedmiu nowych działa też starszy czujnik zainstalowany na terenie Parku Zdrojowego. Krzysztof Pietrzak dziękował staroście i prezydentowi, że w tak krótkim czasie od wyborów samorządowych zajęli się sprawą czystego powietrza.
Wiemy ile osób zginęło w powodzi
Plotki, sensacje i ciekawostki z życia gwiazd - czytaj dalej na ShowNews.pl
- Brzozowski demonstruje, czym obdarzyła go natura! Nie próżnuje na bezrobociu
- Legendarny dziennikarz TVP opisuje zachowanie Smaszcz. Włos jeży się na głowie
- Wieniawa "zlitowała się" nad biednymi warszawiakami. Ciąg dalszy cyrku z wynajmem
- Córka Solorza miała tropić jego jachty! Oto, na co wydał ponad MILIARD złotych