Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe oblicze drewna

(mkj)
Lakier, zwłaszcza ten przezroczysty, podkreśla  charakter drewna i wykonanego z niego mebla.  Ułatwia także jego konserwację.
Lakier, zwłaszcza ten przezroczysty, podkreśla charakter drewna i wykonanego z niego mebla. Ułatwia także jego konserwację. "Majster"
Wyroby z naturalnego drewna mają nadal wielu zwolenników. A pewnie byłoby ich więcej, gdyby nie brak wiedzy na temat jego konserwowania i lakierowania.

     Jeszcze nie tak dawno oferta lakierów na rynku była bardzo uboga. Co więcej - uchodziły one za szkodliwe zarówno dla środowiska, jak i dla mieszkańca, który w domu miał polakierowane ściany lub meble. Dziś - na ogół są to lakiery z niewielką tylko ilością szkodliwych dla zdrowia związków, szybkoschnące i do wyboru - z połyskiem lub matowe. Mogą być jeszcze nitrocelulozowe, bezrozpuszczalnikowe, wodorozcieńczalne itd.
     Oczywiście, każdy z takich lakierów ma swoje przeznaczenie i przypadkowe zastosowanie może oznaczać albo inny od zakładanego efekt, albo też trwałość daleko mniejszą niż ta przewidywana po zastosowaniu ochrony z lakieru.
     Pamiętać też należy, że efekt, jak i skuteczność ochrony zależy także od tego, czym powłokę lakieru na drewno nanosimy.
     Ochrona według potrzeb
     
W efekcie lakierowania powierzchnia drewna staje się twarda i odporna na działanie czynników zewnętrznych. Drewno trudniej w takiej sytuacji uszkodzić.
     Warto wiedzieć, że lakiery, w zależności od ich składu, chronić mogą drewno przed kurzem i zabrudzeniami, światłem i promieniami ultrafioletowymi, które powodują przebarwienia, a także przed uszkodzeniami mechanicznymi, zarysowaniami, zmianami temperatury, nadmiarem ciepła czy wilgoci itd. Oczywiście, niezależnie od tego każdy lakier może spełniać także funkcje zdobiące.
     Co o lakierach warto wiedzieć?
     
Wodorozcieńczalne lakiery bezbarwne nie zawierają rozpuszczalników, które mogą zmieniać kolor drewna.
     Rozpuszczalnikowe lakiery bezbarwne są odporne na uszkodzenia. Zazwyczaj wnikają głęboko w drewno, dzięki czemu jego kolor jest bardziej soczysty.
     Lakiery bezrozpuszczalnikowe na bazie akrylu bardzo szybko schną i twardnieją. Można je nanosić warstwami.
     Do malowania małych powierzchni i do napraw najlepsze są lakiery w spraju - matowe, półmatowe, z połyskiem.
     Warstwą lakieru można także chronić stal i metale nierdzewne. Specjalnie do tego celu nadają się lakiery caponowe, produkowane na bazie lakieru nitrocelulozowego. Zapobiegają w ten sposób utlenianiu się metali. Jeśli je nakładamy na mosiądz i miedź - trzeba wcześniej powierzchnie dokładnie oczyścić i wypolerować. Inne powierzchnie wystarczy tylko oczyścić.
     Lakiery do parkietów są produkowane na ogół na bazie wody. Nie mają zapachu, więc doskonale nadają się do użycia we wnętrzach.
     Ani grama kurzu
     
Żeby otrzymać powierzchnię trwałą, dobrze trzymającą się podłoża i efektownie zdobiącą trzeba zadbać o to, by powierzchnia, którą zamierzamy lakierować była wcześniej dobrze zagruntowana, a następnie, by lakier położony został na powierzchnię co najmniej kilka razy.
     I tu szczególnie ważny jest podkład. Jego warstwa musi głęboko wnikać w system komórek drewna i połączyć się z nim. Większość przezroczystych lakierów powinniśmy nakładać systemem trzech warstw: najpierw warstwa podkładowa z rozcieńczonego lakieru, a następnie - po wyschnięciu i przeszlifowaniu - dwie warstwy z lakieru nie rozcieńczonego.
     Pamiętajmy jednak, że przed położeniem warstwy wykańczającej należy bardzo dokładnie usunąć z powierzchni kurz, będący efektem szlifowania. Na podkład nadają się świetnie wszelkie wypełniacze typu nitro.
     W tekście wykorzystano informacje zawarte w miesięczniku "Majster".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska