Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe opłaty za użytkowanie wieczyste we Włocławku

Małgorzata Goździalska
We Włocławku, podobnie jak w innych miastach, wzrosły ostatnio opłaty za użytkowanie wieczyste gruntów. Mieszkańcy się denerwują. - To rozbój w biały dzień - twierdzi Czytelniczka, która dostała z Urzędu Miasta nową umowę z podwyżką wynoszącą 400 procent.

Jak się dowiedzieliśmy, podwyżki są efektem tego, że nastąpiło przeszacowanie wartości działek. - Opłaty z tytułu użytkowania wieczystego wynikają z ustawy o gospodarce gruntami - wyjaśnia Andrzej Sołtysiak z Biura Prasowego Urzędu Miasta. - W zależności od funkcji i przeznaczenia gruntu opłata wynosi od 0,1 do 3 procent jego wartości. W przypadku terenów przeznaczonych na cele mieszkalne to 1 procent.

Grunty są wyceniane

Zgodnie z prawem, opłata za wieczyste użytkowanie gruntów może być zmieniona raz w roku. Ponieważ wiąże się to z wyceną gruntów, a jest to przedsięwzięcie kosztowne, zwykle dokonuje się tego co kilka lat. Wyceny dokonują na zlecenie Urzędu Miasta rzeczoznawcy majątkowi. Ostatnie szacowanie odbyło się kilka lat temu. - Od tego czasu, nawet kilkukrotnie wzrosła wartość gruntów - mówi Andrzej Sołtysiak. - Dlatego w górę poszły też opłaty od nieruchomości.

Można się odwołać

Kto nie zgadza się z nową decyzją, może odwołać się do Samorządowego Kolegium Administracyjnego. Czy jest możliwość uniknięcia ciągle rosnącej opłaty? Taką możliwość daje przekształcenie prawa do użytkowania wieczystego w prawo własności.

Ustawa o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności gwarantuje minimum 50-procentową bonifikatę wszystkim użytkownikom wieczystym gruntów, na których stoją domy, pod warunkiem, że działka ta była wykorzystywana na cele mieszkaniowe jeszcze przed 5 grudnia 1990 roku.

Bonifikata może być jednak wyższa. Przysługuje tym, których dochód miesięczny na jednego członka rodziny nie przekroczy przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej, czyli ok. 2,9 tys. brutto w tym roku.

Wykup z bonifikatą

Ulga ta ta we Włocławku wynosi 90 procent. Jak się jednak dowiedzieliśmy, są takie miasta, np. Płock, gdzie ulga jest wyższa, bo gminy ustaliły bonifikatę wyższą od ustawowej.

By zostać właścicielem gruntu, którego jest się użytkownikiem wieczystym, trzeba złożyć w Biurze Obsługi Mieszkańców Urzędu Miasta wniosek wraz dokumentem potwierdzającym prawo użytkowania wieczystego, czyli aktualnym wypisem z księgi wieczystej nieruchomości, wyrysem, czyli mapką geodezyjną i kopię aktu notarialnego.

Jaki wydatek wiąże się z przekształceniem kilkusetmetrowej działki? W przypadku działek w Michelinie i zastosowania bonifikaty to wydatek rzędu trzech, czterech tysięcy złotych. Jeśli bonifikata nie przysługuje, należy się liczyć z dużo wyższymi kosztami.

Jest jeszcze jedna ścieżka, prowadząca do tego, by stać się właścicielem użytkowanej działki. To wykup w oparciu o ustawę o gospodarce nieruchomościami. We Włocławku nie ma jednak żadnych bonifikat dla korzystających z tej możliwości.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska