Zobacz wideo: Takie mają być zasady emerytur stażowych.
Budowę ronda u zbiegu ulic: Łabędzkiego, 5 Stycznia, Łobżenickiej, pl. Wolności oraz Marszałka Józefa Piłsudskiego rozpoczęto w Mroczy pod koniec 2020 r. To miejsce, w którym w poprzednich latach często dochodziło do groźnych sytuacji. Stąd decyzja o inwestycji ważnej tym bardziej, że w bliskim sąsiedztwie skrzyżowania jest szkoła podstawowa, nowe przedszkole i hala widowiskowo-sportowa.
Patronem – powstaniec wielkopolski
Jeszcze przed zakończeniem budowy z propozycją nazwy dla nowego ronda wystąpili działacze mroteckiego koła Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1920. Uznali, że godnym patronem ronda byłby ppor. Franciszek Borzych, urodzony w Mroczy w 1890 roku powstaniec wielkopolski odznaczony za zasługi bojowe i męstwo Krzyżem Walecznych oraz Krzyż Virtuti Militari V klasy.
To Cię może również zainteresować
Propozycję tę jednogłośnie poparła Komisja Finansów Budżetu i Infrastruktury Rady Miejskiej Mroczy. Alternatywną nazwę zgłosili jednak do ratusza - przez radnych: Marka Kowalkowskiego i Tomasza Tarnolickiego - mieszkańcy gminy. Proponowali, by nowe rondo nosiło nazwę „Ronda Wolności”, tak samo jak znajdujący się obok plac. - To nazwa neutralna i krótka - argumentowali.
Więcej wiadomości z Nakła i okolic na www.pomorska.pl/naklo
Komisja odrzuciła jednak tę propozycję. Podwód? Zbieżność nazwy z sąsiadującym Placem Wolności.
Rajcy zdecydują o nazwie dla ronda w Mroczy
W najbliższy piątek 24 bm. tematem zajmie się Rada Miejska Mroczy. W przygotowanym na sesję projekcie uchwały uwzględniono tylko jedną nazwę - ppor. Franciszka Borzycha. Ona poddana zostanie głosowaniu.
- Zachowana zostanie jednolitość historyczna w zakresie nazewnictwa ulic w tym rejonie Mroczy. Ulice dojazdowe do ronda - 5. Stycznia i Feliksa Łabędzkiego także związane są z powstaniem wielkopolskim - napisano w uzasadnieniu projektu uchwały, nad którym 24 bm. pochylą się rajcy.
