W pierwszej części autor zgromadził informacje o ofiarach wojny w gminie Brusy, koncentrując się na eksterminacji ludności polskiej po wkroczeniu Niemców i ich represjach wobec Polaków w obozach koncentracyjnych, obozach pracy i na robotach przymusowych. Nie pominął tych, którzy zginęli, działając w Ruchu Oporu, a także wcielonych do Wehrmachtu.
W części drugiej znajdziemy dane o zamordowanych przez Sowietów w 1945 r., o deportowanych i działających w podziemiu niepodległościowym.
Wielkiego trudu wymagało od autora zgromadzenie danych do biogramów osób, które zginęły bądź z ręki Niemców, bądź Sowietów.
Książeczka, wydana przez Europejskie Stowarzyszenie Pomerania, jest napisana faktograficznym stylem i kto spodziewa się barwnego opowiadania, będzie zawiedziony. Ale intencją Marian Jutrzenki Trzebiatowskiego było dać świadectwo prawdzie, bo w niektórych opracowaniach, m.in. "Dziejach Brus" pod red. Józefa Borzyszkowskiego dane o eksterminacji bruszan zostały rażąco zaniżone.
Autor jest z zawodu leśnikiem, a historia to jego hobby. Interesuje go historia lasów i leśnictwa, a od 2003 r., kiedy to zapowiedziano publikację monografii Brus, zajął się zebraniem informacji o ofiarach wojny.