MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pożegnamy panią Wandę Kiżewską. Bardzo żal, że odeszła

Redakcja
Wanda Kiżewska (z prawej) na 35-leciu zespołu „Zaboracy”, który założyła w Czyczkowach i prowadziła przez wiele lat
Wanda Kiżewska (z prawej) na 35-leciu zespołu „Zaboracy”, który założyła w Czyczkowach i prowadziła przez wiele lat Maria Eichler
Zmarła Wanda Kiżewska, którą uhonorowano tytułem Zasłużonego Obywatela Gminy Brusy, wieloletnia radna gminna i działaczka kultury.

Urodziła się 22 października 1919 roku w rodzinie rolniczej Augustyna i Franciszki Drobińskich. Całe życie mieszkała w Czyczkowach w gminie Brusy. W latach 1926 - 1933 uczęszczała do szkoły powszechnej w Czyczkowach. Nie dane jej było kontynuować nauki w szkole średniej z powodu trudnej sytuacji rodzinnej. W wieku młodzieńczym należała do Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Żeńskiej w Brusach. 8 lutego 1946 roku wyszła za mąż. Jej wybrankiem został Leonard Kiżewski z Czartołomia, który po 4 latach małżeństwa zmarł.

Znani, nieznani z Kujawsko-Pomorskiego. Jak dobrze ich znasz?

Po długotrwałej wojnie i zniszczeniach należało uporządkować życie we wsi. Włączyła się więc w życie polityczne, gospodarcze i kulturalne swej rodzinnej wsi. Zaczęła reaktywować ruch artystyczny i rozrywkowy. Z jej inicjatywy doszło do powstania Domu Kultury w Czyczkowach. 18 czerwca 1969 roku pani Wanda została uprawniona do pełnienia funkcji instruktora teatralnego swego zespołu - teatru amatorskiego. W 1978 roku przy WDK w Czyczkowach założyła kaszubski zespół folklorystyczny „Zaboracy”. Przy grupie tanecznej powstała też kapela. Zespół szybko zdobywał uznanie.

W latach 70-tych założyła teatr lalkowy. W domu kultury w Czyczkowach ciągle się coś działo. Wanda Kiżewska przygotowywała kolejne imprezy, pisała programy, uczyła młodzież. Była bardzo utalentowana, pomysłowa i aktywna. Należała do LZS-u, w ramach którego dbała o tężyznę fizyczną, grając w piłkę nożną i siatkówkę. Trenowała boks i podnoszenie ciężarów. Bardzo lubiła młodzież i chętnie z nią pracowała. Założyła także kółko fotograficzne, dzięki czemu można spotkać w kronice wsi wspaniałe zdjęcia starych drewnianych chat krytych strzechą.

W 1987 r. Kiżewska postanowiła odejść na emeryturę. Jej działalność spotkała się z powszechnym uznaniem, czego dowodem było przyznanie jej Złotego Krzyża Zasługi (1984 r.) i tytułu Zasłużonego Obywatela Gminy Brus (29 maja1989 r.). W 2014 roku otrzymała Medal Stolema. Największym jej sukcesem jest to, że zyskała sobie szacunek i miłość ludzi. Dzięki swej niezwykłej osobowości, szczeremu uśmiechowi, sile przebicia i doświadczeniu życiowemu zyskiwała nie tylko przychylność i sympatię ludzi, ale i osiągała zamierzony cel. Jej pracę kontynuuje z powodzeniem jej córka Danuta Miszczyk, a talenty artystyczne ma też wnuczka Marta.

Wanda Kiżewska zmarła 29 maja. Pogrzeb jutro o godz. 9 - od mszy św. w kościele.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska