https://pomorska.pl
reklama

Nowe zasady wprowadzania produktów pofermentacyjnych jako nawozu

Agnieszka Romanowicz
Substraty uznawane za produkt pofermentacyjny obejmują obornik, gnojówkę i gnojowicę albo inne odchody zwierząt gospodarskich oraz materiał roślinny pochodzenia rolniczego lub inne surowce niezagrażające zdrowiu ludzi, zwierząt lub środowisku
Substraty uznawane za produkt pofermentacyjny obejmują obornik, gnojówkę i gnojowicę albo inne odchody zwierząt gospodarskich oraz materiał roślinny pochodzenia rolniczego lub inne surowce niezagrażające zdrowiu ludzi, zwierząt lub środowisku Pixabay
Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Bydgoszczy informuje, że ustawa z 13 lipca 2023 r. o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie biogazowni rolniczych, a także ich funkcjonowaniu, wprowadziła zmiany do ustawy o nawozach i nawożeniu 10 lipca 2007 r.

- Zgodnie z nowymi przepisami, produkty pofermentacyjne mogą być przeznaczone do rolniczego wykorzystania i wprowadzane do obrotu bez konieczności uzyskania pozwolenia ministra rolnictwa – wyjaśnia Inspekcja.

Wprowadzane produktów pofermentacyjnych do obrotu odbywa się teraz podobnie do zasad przewidzianych dla nawozów naturalnych.

Podmiot uprawniony do działalności w biogazowniach rolniczych, który po raz pierwszy przeznacza na potrzeby własne lub wprowadza do obrotu produkt pofermentacyjny, informuje o tym na piśmie Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Ma na to 14 dni. W przypadku zmiany substratów, z których produkt pofermentacyjny został wytworzony, podmiot przekazuje taką informację wojewódzkiemu inspektorowi w ciągu siedmiu dni.

Substraty uznawane za produkt pofermentacyjny obejmują obornik, gnojówkę i gnojowicę albo inne odchody zwierząt gospodarskich oraz materiał roślinny pochodzenia rolniczego lub inne surowce niezagrażające zdrowiu ludzi, zwierząt lub środowisku, które zostaną określone w rozporządzeniu ministra właściwego do spraw rolnictwa.

Produkty pofermentacyjne nie mogą być pakowane i przepakowywane, a także zbywane innym podmiotom niż prowadzącym działalność rolniczą.

- W razie zamiaru zbytu przez producenta produktu powstałego w wyniku produkcji biogazu innym podmiotom, wymagane będzie uzyskanie pozwolenia ministra właściwego do spraw rolnictwa – uzupełnia WIORiN.

Rolnictwo

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Wybrane dla Ciebie

Po skończeniu 65 lat nie przegap tych 7 dodatków do emerytury. Oto co ci przysługuje

Po skończeniu 65 lat nie przegap tych 7 dodatków do emerytury. Oto co ci przysługuje

Zwrot podatku dla emerytów. Tyle trafi na ich konto za Trzynastkę i Czternastkę

Zwrot podatku dla emerytów. Tyle trafi na ich konto za Trzynastkę i Czternastkę

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska