Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowi czeladnicy w Szubinie, czyli rzemiosło kształci następców

(ms)
Starszyzna cechu stawiła się w komplecie
Starszyzna cechu stawiła się w komplecie Maja Stankiewicz
- Zostańcie w kraju. Nie wyjeżdżajcie. Potrzebujemy was. Polska was potrzebuje! - usłyszeli od starszyzny młodzi adepci rzemiosła. W szubińskim cechu właśnie mianowano nowych czeladników. Są wśród nich fryzjerki, mechanicy, blacharze, lakiernik.

Cech Rzemiosł Różnych z siedzibą w Szubinie skupia rzemieślników z terenu dawnego powiatu szubińskiego, czyli gmin Szubin, Łabiszyn, Barcin i Kcynia. W przyszłym roku rzemieślnicy z Pałuk świętować będą swe 60-lecie. Już wiadomo, że jubileuszowe uroczystości odbędą się 1 maja.

Ale w listopadzie działacze szubińskiego cechu także mieli powody do świętowania. W szeregi rzemiosła przyjęto grupę młodych czeladników. Zakończyli oni naukę zawodu i zdali egzamin przed komisją Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Bydgoszczy.

Podczas spotkania w internacie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Szubinie uroczyście, uderzeniem szablą po ramieniu, mianowano czeladników. W szeregi rzemiosła przyjęto 10 osób - cztery fryzjerki, lakiernika, trzech mechaników samochodowych oraz dwóch blacharzy.

Starszyzna cechu: Marian Szymański, fryzjer z Szubina, Jan Makowiecki z Szubina, właściciel zakładu budowlanego oraz Lucyna Przybysz, prowadząca w Łabiszynie zakład stolarski - życzyli młodzieży, by udało im się rozpocząć i prowadzić działalność na własny rachunek. Bo - podkreślano - zdobycie tytułu czeladnika to pierwszy krok do otwarcia w przyszłości własnego warsztatu i zostania pracodawcą.

- Mamy nadzieję, że będziecie otwierali zakłady - mówił do młodzieży Sławomir Szatkowski, prezes Kujawsko-Pomorskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Bydgoszczy, jeden z honorowych gości.

Za dobrą współpracę dziękowano dyrektorom szkół: w Szubinie, Kcyni i Łabiszynie, gdzie młodzież zdobywa wiedzę teoretyczną. - Współpraca układa się nam super - chwalił Marian Szymański, starszy szubińskiego cechu.

Był też występ. Zaprezentowała się młodzież, utalentowana muzycznie rodzina Kalinowskich związana niegdyś z rzemiosłem, zaśpiewał też Orlin Bebenow, kapelmistrz kcyńskiej orkiestry dętej.

Czytaj e-wydanie »

Oferty pracy z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska