Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowy rozkład kolejowy i nowy przystanek PKP w Grudziądzu od 10 grudnia 2023

(PA)
Od 10 grudnia 2023 pociągi przez Grudziądz kursować będą według nowych rozkładów jazdy
Od 10 grudnia 2023 pociągi przez Grudziądz kursować będą według nowych rozkładów jazdy Piotr Bilski/Archiwum
W niedzielę, 10 grudnia, w życie wejdzie nowy rozkład PKP. W Grudziądzu oprócz zmian w godzinach odjazdów pociągów spodziewać się możemy uruchomienia nowego przystanku Grudziądz-Tuszewo.

Nowy rozkład pociągów, od 10 grudnia 2023

W najbliższą niedzielę, 10 grudnia, w życie wchodzi zimowa zmiana rozkładów jazdy pociągów.

Zmienią się także rozkłady pociągów jeżdżących przez Grudziądz. A przypomnijmy, że są to głównie pociągi spółki Arriva, a po jednej linii obsługują także kolejowe spółki Polregio oraz Intercity.

W Grudziądzu zmiany w rozkładach jazdy pociągów nie będą duże. Praktycznie ograniczą się do kilkuminutowych przesunięć godzin odjazdów. Zmian tych nie należy jednak bagatelizować, bo wiele pociągów odjeżdżać będzie wcześniej niż obecnie. Zwykle są to przesunięcia o kilka minut, ale są wyjątki, np. pociąg do Torunia odjeżdżający z Grudziądza w dni powszednie o g. 14.40 po zmianie odjeżdżać będzie już o g. 14.22.

Także o kilka minut wcześniej odjeżdżać z Grudziądza będzie większość autobusów komunikacji zastępczej, które po przesiadce w Dragaczu pozwalają na podróż pociągiem w kierunku Laskowic Pomorskich oraz Bydgoszczy. Na tej trasie większe przesunięcia w godzinach odjazdu autobusów komunikacji zastępczej będą po południu np.: autobus odjeżdżający w dni powszednie o g. 12.56 odjedzie o g. 12.40, a odjeżdżający o g. 14.10 wystartuje już o g. 13.43.

Z kolei jedyny przejeżdżający przez Grudziądz pociąg dalekobieżny "Flisak" PKP Intercity po zmianie rozkładu będzie odjeżdżał z dworca w Grudziądzu nieco późnej niż obecnie:

  • w stronę Trójmiasta odjedzie o g. 17:00 zamiast o 16:57
  • w stronę Katowic odjedzie o 11:28 zamiast o 11:22

Aktualne i nowe rozkłady jazdy pociągów spółki Arriva sprawdzić można TUTAJ.

Otwarty zostanie nowy przystanek kolejowy Grudziądz-Tuszewo

Wraz z wprowadzeniem nowego rozkładu jazdy pociągów, od 10 grudnia 2023 pociągi zatrzymywać się będą na nowej stacji Grudziądz -Tuszewo.

Przystanek ten powstał przy przejeździe kolejowo - drogowym w ciągu ul. Droga Graniczna. Zatrzymywać się przy nim będzie pięć par pociągów jadących w stronę Kwidzyna i Malborka oraz wracających do Grudziądza i jadących dalej w stronę Torunia.

Nowy peron wyposażony został w niezbędną infrastrukturę: wiaty, ławki, tablice informacyjne i oświetlenie. Zbudowano też pochylnie, z których korzystać będą m.in. osoby niepełnosprawne. Budowa tego przystanku kosztowała blisko 3,9 mln zł netto.

W Grudziądzu w najbliższym czasie otwarte mają zostać jeszcze dwa kolejne przystanki kolejowe.

- Ze środków „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025” na terenie Grudziądza powstaną dwa kolejne nowe przystanki - przypomina Przemysław Zieliński z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Niemal gotowy jest przystanek przy moście nad Wisłą, na wysokości Centrum Handlowego "Alfa", z wejściem od strony ul. Gdyńskiej. Odbiory techniczne są tutaj już prowadzone, ale z przystanku korzystać będzie można dopiero po tym jak zakończony zostanie remont kolejowej części mostu przez Wisłę. Zgodnie z pierwotnym harmonogramem, te prace powinny być już na finiszu, niestety są spóźnione i ich zakończenie planowane jest na pierwszy kwartał przyszłego roku. Ten przystanek ułatwi przejazdy w stronę Laskowic Pomorskich i Bydgoszczy.

Natomiast w połowie 2024 r. gotowy ma być przystanek Grudziądz-Rządz, planowany na linii kolejowej 207 Toruń-Malbork. Jednokrawędziowy peron powstać ma w pobliżu skrzyżowania ul. Południowej z średnicówką.

Niebawem budowane będzie też nowe dojście do przystanku Grudziądz Mniszek od strony ul. Droga Metalowców. PKP PLK poszukuje właśnie wykonawcy dla tej inwestycji. Rozpoczęcie i zakończenie prac planowane jest w 2024 r. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

Trwa głosowanie...

Kiedy ostatnio jechałaś/jechałeś pociągiem?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z cenami sprzętu AGD?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska