Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Będzie bezpieczne dojście do przystanku kolejowego Grudziądz - Mniszek. PKP ogłosiło przetarg

Aleksandra Pasis
Aleksandra Pasis
Budowa nowego dojścia do przystanku Grudziądz - Mniszek poprawi dostęp do kolei na trasie z Torunia do centrum Grudziądza
Budowa nowego dojścia do przystanku Grudziądz - Mniszek poprawi dostęp do kolei na trasie z Torunia do centrum Grudziądza Aleksandra Pasis
- Podróżni wygodniej i bezpieczniej dotrą na peron dzięki budowie nowego dojścia - zapewnia Przemysław Zieliński z zespołu prasowego PKP PLK SA. Właśnie ogłoszony został przetarg na zaprojektowanie i realizację inwestycji. Jak przebiegają prace na powstających przystankach kolejowych: Tuszewo, "Centrum" i Rządz?

Na nowe, bezpieczne dojście do peronu na dworcu Grudziądz - Mniszek od dawna czekają zwłaszcza pasażerowie, którzy chcą się do niego dostać od strony osiedla Mniszek. Obecnie, skracając sobie drogę uczęszczają po "dzikim trakcie" potykając się o sterty butelek i różnych odpadów. Dojście to jest nieoświetlone, więc po zmroku łatwo o potknięcie. Jedynym "legalnym" dojściem na peron Grudziądz - Mniszek od strony osiedla jest przejście przez drewnianą kładkę nad torami, która również - jak wielokrotnie alarmowali mieszkańcy i podróżni - jest w fatalnym stanie: brakuje w niej desek.

Wkrótce ta prowizorka ma się zmienić. - Wybudowane dojście do peronu będzie prowadzić od strony ul. Droga Metalowców. Powstanie również nowe przejście dla pieszych zabezpieczone rogatkami oraz sygnalizacją świetlną. Droga dojścia na peron zostanie wygrodzona, zamontowane zostanie także energooszczędne oświetlenie z oprawami LED, które zapewni dobrą widoczność także po zmroku - informuje Przemysław Zieliński z PKP PLK SA. I dodaje: - Dojście zostanie dostosowane do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach poruszania się.

Oferty do przetargu na prace modernizacyjne przystanku Grudziądz - Mniszek należy składać do poniedziałku, 13 listopada. Rozpoczęcie i zakończenie prac planowane jest w 2024 r.

Powstają nowe przystanki kolejowe na terenie Grudziądza

Co ważne, to nie jedyna inwestycja kolejowa w Grudziądzu. - Budowa nowego dojścia do przystanku Grudziądz Mniszek to nie jedyna inwestycja PKP Polskich Linii Kolejowych, poprawiająca dostęp do kolei na terenie miasta. Budujemy również nowe przystanki Tuszewo, Rządz i Śródmieście - podkreśla Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. - Dodatkowe miejsca postoju pociągów zachęcą do korzystania z kolei w codziennych podróżach w kierunku Bydgoszczy, Torunia czy Malborka.

W grudniu br., po zakończeniu procedur odbiorczych, planowane jest oddanie do użytku przystanku Grudziądz - Tuszewo zbudowanego przy przejeździe kolejowo – drogowym w ciągu Drogi Granicznej. Zwiększy on możliwości podróży w kierunku Kwidzyna, Malborka oraz Trójmiasta.

Z kolei w styczniu 2024 r., po wznowieniu ruchu pociągów przez remontowany most kolejowo – drogowy przez Wisłę, planowane jest otwarcie przystanku Grudziądz - Śródmieście gdzie aktualnie prowadzone są prace przy budowie konstrukcji peronu i dojścia. Przystanek powstaje w rejonie wiaduktu drogowego w ciągu ul. Chełmińskiej.

Natomiast w połowie 2024 r. gotowy ma być przystanek Grudziądz - Rządz, który ułatwi podróże w kierunku Torunia. Jednokrawędziowy peron powstanie w pobliżu skrzyżowania z ul. Południową i drogą krajową nr 55. - Z wysokich konstrukcji nowych peronów podróżni będą łatwiej wsiadać do pociągów - tłumaczy Przemysław Zieliński z PKP PLK SA. - Dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się przygotowane zostaną wygodne dojście oraz antypoślizgowa nawierzchnia ze ścieżkami naprowadzającymi. Zamontowane będą wiaty, ławki, gabloty informacyjne z rozkładem jazdy oraz czytelne oznakowanie. Zaplanowano jaśniejsze oświetlenie, a dla podróżnych dojeżdżających rowerami stojaki.

Wartość inwestycji związanych z budową przystanków to 9 mln zł netto. Są finansowane ze środków „_Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025_”.

Przystanek Grudziądz - Mniszek będzie modernizowany. Ma zostać wykonane bezpieczne przejście do osiedla. Obecnie jedynym bezpiecznym przejściem jest kładka nad torami, której konstrukcja też nie jest w najlepszym stanie

Nie będzie remontu kładki nad torami kolejowymi PKP w Mniszk...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sukces Neuralink - pacjent steruje komputerem siłą myśli

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska