MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowy tomograf Szpitala Powiatowego w Więcborku oficjalnie przekazany

Sandra Szymańska
Sandra Szymańska
Podczas briefingu prasowego w Szpitalu Powiatowym w Więcborku władze powiatu sępoleńskiego i spółki dziękowały wojewodzie i posłowi za nowy tomograf, po czym obejrzeli nowy sprzęt.
Podczas briefingu prasowego w Szpitalu Powiatowym w Więcborku władze powiatu sępoleńskiego i spółki dziękowały wojewodzie i posłowi za nowy tomograf, po czym obejrzeli nowy sprzęt. KPUW
Pacjenci więcborskiego szpitala od miesiąca mogą korzystać z nowego tomografu. Ostatniego dnia sierpnia odbyło się jego oficjalne przekazanie. Szpital stoi jednak przed innym wyzwaniem.

W październiku ubiegłego roku tomograf komputerowy Szpitala Powiatowego w Więcborku uległ poważnej awarii. Naprawa 16-rzędowego urządzenia okazała się nieopłacalna. Zakup nowego zapowiedział podczas wizyty w Kujawsko-Pomorskiem wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Na początku sierpnia urządzenie starej generacji zastąpił nowoczesny, 64-rzędowy tomograf komputerowy.

-To bardzo ważny dla nas dzień. Te 8 miesięcy było trudne, zarówno dla pacjentów, jak i personelu. Pamiętam, gdy tomograf uległ awarii, a był to jeszcze czas COVID-19, zadzwoniłem do pana wojewody. Stwierdził, że mieszkańcy nie mogą być w takiej sytuacji. I udało się. Dziś możemy powiedzieć, że mogą czuć się bezpieczni – dziękował przedstawicielom rządu podczas briefingu prasowego Jarosław Tadych, starosta sępoleński.

Urządzenie warte 3 mln 400 tys. zł pochodzi z Agencji Rezerw Strategicznych. Na taki wydatek ani samorząd powiatu sępoleńskiego, ani szpitalna spółka Novum-Med nie mogły sobie pozwolić. To nie jedyne rządowe wsparcie dla lecznicy. Warto przypomnieć, iż pracownia diagnostyki obrazowej została doposażona w wart 410 tysięcy złotych aparat jezdny służący do diagnostyki przyłóżkowej.

- Ilość przekazanego sprzętu na rzecz pacjenta jest znacząca. Szpital może w bezpieczny sposób diagnozować i leczyć. Tomograf to najwyższej jakości sprzęt, który daje możliwość diagnozowania pacjenta oraz poprawia komfort pracy personelu. Środki finansowe przekazane na szpital na instalację gazów medycznych jest w okresie realizacji. Od poniedziałku rozpoczynamy instalację na oddziale ginekologiczno-położniczym i części oddziału chirurgii ogólnej. Zadanie będzie poszerzone o instalację przywoławczą, która musi zostać wymieniona. To koszt około 625 tys. zł - podkreśliła Maria Kiełbasińska, prezes spółki Novum-Med.

Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz i poseł Bartosz Kownacki zaznaczyli, że doposażanie szpitali leży w obowiązku rządu. Najważniejsze, by pacjenci nie musieli jeździć do większych ośrodków, a wysokiej jakość urządzenia służyły im na miejscu. W towarzystwie samorządowców i pracowników szpitala przedstawiciele rządu obejrzeli nowy sprzęt, z którego pacjenci korzystają już od pierwszych dni sierpnia. Jego działanie wyjaśniała koordynator pracowni tomografii komputerowej.

Pół miliona miesięcznie "do tyłu"

Temat finansów szpitala został wywołany na ostatniej sesji Rady Powiatu Sępoleńskiego. Starosta wspomniał o przyjętym stanowisku w sprawie trudnej sytuacji szpitali przyjętym na konwencie powiatów w związku z wprowadzeniem ustawowych podwyżek wynagrodzeń. Chodzi o ustawę, która ustala najniższe wynagrodzenie zasadnicze niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych.

- Kres wytrzymałości szpitali powiatowych jest na granicy. Aby nasz szpital w Więcborku mógł zrealizować zapisy ustawy, zostały podjęte decyzje, które powodują, że miesięcznie będzie brakowało 500 tys. zł: na wynagrodzenia 245 tys. zł, a drugie tyle na bieżącą działalność, czyli prąd olej, leki – wylicza Jarosław Tadych.

Za 2021 rok szpitalna spółka Novum-Med wypracowała zysk w wysokości niespełna 90 tysięcy złotych.

Zdjęcia z oficjalnego przekazania tomografu dla Szpitala Powiatowego w Więcborku:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Upalne dni bez stresu. Praktyczne sposoby na zdrowe lato

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska