W wyprawie do Egiptu wziął udział Kazimierz Balsam z Brodnicy oraz płetwonurkowie z kraju: Grażyna Łangowska, Karol Susicki, Sylwia Susicka, Rafał Kalinowski, Sebastian Lipiejko
- Morska wyprawa na SS Thistlegorm rozpoczęła się bardzo wcześnie o czwartej rano. To dało możliwość zrobić dwa zejścia do wraku i powrócić przed wieczorem do bazy - opowiada brodnicki płetwonurek.
Wrak statku SS Thistlegorm leży w odległości 38-miu mil od portu w Hurghadzie, 31 mil od El Gouna oraz 31 mil od Sharm el-Sheikh. Przejrzystość wody w tym miejscu zwykle nie przekracza 15-30 metrów, ze względu na sąsiedztwo Kanału Sueskiego oraz dużych prądów podwodnych w tej okolicy.
SS Thistlegorm był jednym z osiemnastu jednostek cargo należących do angielskiej firmy Albyn Line Ltd. Zwodowany w kwietniu 1940 roku w stoczni Thompson & Sons Ltd w Sunderland był statkiem przeznaczonym do transportowania różnego rodzaju towarów - począwszy od żywności, aż po transport elementów dla przemysłu ciężkiego i wojska.
W maju 1941 roku Thistlegorm wypłynął w czwarty rejs z Glasgow w Anglii z 39-cio osobową załogą. Tym razem w lukach przewoził zaopatrzenie dla VIII Brytyjskiej Armii stacjonującej w Egipcie i wschodniej Libii, gdzie trwały wówczas ciężkie działania wojenne. W nocy 5 października 1941 roku cztery bombowce Heinkel He 111 SS Thistlegorm. Trafiony dwoma dwutonowymi bombami, przełamany na dwie części raptownie zatonął i spoczął na piaszczystym koralowym dnie Morza Czerwonego na głębokości około 30 m.
Po raz pierwszy wrak SS Thistlegorm został odkryty w marcu 1955 roku.