https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nurkowanie w Morzu Czerwonym

oprac. B. Drogorób
Śruba okrętowa, jej wielkość, daje do myślenia  jak wielką jednostką był SS Thistlegrom
Śruba okrętowa, jej wielkość, daje do myślenia jak wielką jednostką był SS Thistlegrom Nadesłane
Ośmiu nurków wrakowo-morskich z Polski zeszło kilka dni temu na wrak SS Thistlegorm leżacego na dnie Morza Czerwonego

W wyprawie do Egiptu wziął udział Kazimierz Balsam z Brodnicy oraz płetwonurkowie z kraju: Grażyna Łangowska, Karol Susicki, Sylwia Susicka, Rafał Kalinowski, Sebastian Lipiejko

- Morska wyprawa na SS Thistlegorm rozpoczęła się bardzo wcześnie o czwartej rano. To dało możliwość zrobić dwa zejścia do wraku i powrócić przed wieczorem do bazy - opowiada brodnicki płetwonurek.

Wrak statku SS Thistlegorm leży w odległości 38-miu mil od portu w Hurghadzie, 31 mil od El Gouna oraz 31 mil od Sharm el-Sheikh. Przejrzystość wody w tym miejscu zwykle nie przekracza 15-30 metrów, ze względu na sąsiedztwo Kanału Sueskiego oraz dużych prądów podwodnych w tej okolicy.

SS Thistlegorm był jednym z osiemnastu jednostek cargo należących do angielskiej firmy Albyn Line Ltd. Zwodowany w kwietniu 1940 roku w stoczni Thompson & Sons Ltd w Sunderland był statkiem przeznaczonym do transportowania różnego rodzaju towarów - począwszy od żywności, aż po transport elementów dla przemysłu ciężkiego i wojska.

W maju 1941 roku Thistlegorm wypłynął w czwarty rejs z Glasgow w Anglii z 39-cio osobową załogą. Tym razem w lukach przewoził zaopatrzenie dla VIII Brytyjskiej Armii stacjonującej w Egipcie i wschodniej Libii, gdzie trwały wówczas ciężkie działania wojenne. W nocy 5 października 1941 roku cztery bombowce Heinkel He 111 SS Thistlegorm. Trafiony dwoma dwutonowymi bombami, przełamany na dwie części raptownie zatonął i spoczął na piaszczystym koralowym dnie Morza Czerwonego na głębokości około 30 m.

Po raz pierwszy wrak SS Thistlegorm został odkryty w marcu 1955 roku.

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska