Hołd zamordowanym oddano m.in. w Bydgoszczy i we Włocławku

Piotr Bartoszcze był polskim rolnikiem oraz jednym z przywódców NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”. Prowadził konspiracyjną działalność opozycyjną. Zajmował się wydawaniem i kolportowaniem podziemnego pisma „Żywią i Bronią”. Został zamordowany między 7 a 8 lutego 1984 roku prawdopodobnie przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa. Jego ciało ze śladami bicia i duszenia odnaleziono 9 lutego w studzience melioracyjnej. Śledztwo w sprawie śmierci Piotra Bartoszcze prowadzono w 1984 roku oraz wznowione w 1990 roku umarzano. Dopiero w 2017 roku Instytut Pamięci Narodowej potwierdził zabójstwo.
Kwiaty na grobie Piotra Bartoszcze i pod obeliskiem
Grób Piotra Bartoszcze znajduje się na cmentarzu przy ul. Libelta w Inowrocławiu. Wczoraj, w 39. rocznicę śmierci pierwszego męczennika rolniczej „Solidarności”, jak obecnie mówi się o opozycjoniście, na grobie kwiaty złożyły liczne delegacje organizacji rolniczych i społecznych. Przybyli tam także wojewoda Mikołaj Bogdanowicz, wójt gminy Inowrocław Tadeusz Kacprzak i przedstawiciel samorządu powiatu inowrocławskiego.
Delegacje złożyły również kwiaty i zapaliły znicze przy obelisku w Radłówku, w miejscu śmierci Piotra Bartoszcze.
W Sławęcinku wspominali Piotra Bartoszcze - rolniczego opozycjonistę
Ważnym punktem rocznicowych obchodów było spotkanie w Szkole Podstawowej w Sławęcinku pod Inowrocławiem, do której uczęszczał Piotr Bartoszcze.
Gości powitał tam wojewoda Mikołaj Bogdanowicz, który wspólnie z wójtem Tadeuszem Kacprzakiem był gospodarzem uroczystości. Odczytano okolicznościowe listy, m. in. od premiera RP Mateusza Morawieckiego i prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.
Z prelekcjami dotyczącymi rodziny Bartoszcze oraz walki o polską, wolna i niezależną wieś wystąpili prof. dr hab. Mirosław Golon, zastępca dyrektora IPN w Gdańsku i Wojciech Gonera.
A za rok pod Urzędem Gminy w Inowrocławiu stanie pomnik Piotra Bartoszcze
Ważnym punktem okolicznościowego spotkania była kwestia budowy pomnika Piotra Bartoszcze. Ma on stanąć z okazji 40. rocznicy śmierci pierwszego męczennika rolniczej „Solidarności” przed budynkiem Urzędu Gminy przy ul. Królowej Jadwigi w Inowrocławiu.
Warto wspomnieć, ze podczas spotkania, które z okazji 39. rocznicy śmierci Piotra Bartroszcze odbyło się kilka dni temu w Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy, profesor Mirosław Golon wspominał: - Pomnik, który stanie w centrum Inowrocławia, to będzie tak naprawdę drugie w mieście tak ważne upamiętnienie obok tablicy, która znajduje się przy ulicy Solankowej. To miejsce będzie przypominało także wkład naszych przodków i cały czas istniejącego środowiska rolniczego w budowę państwa i generalnie walkę o jego wolność.
Z kolei wójt Tadeusz Kacprzak zaznaczył: - Mam nadzieję, że za rok odsłonimy pomnik i będą to duże uroczystości, w których powiemy, że polska wieś już od początku lat 80-tych na równi z „Solidarnością” pracowniczą walczyła o Polskę, polską wieś i o naszą wolność.
Projekt pomnika ma dopiero powstać. Jak informują osoby związane z tą inicjatywą, na razie jest to tylko bardzo wstępna koncepcja.
- Plakaty sportowe Inowrocławia z czasów tuż po drugiej wojnie światowej [zdjęcia]
- Tak było na studniówce kl. IV c I LO im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu
- Senior z Inowrocławia oszukany na kryptowaluty. Nie dajcie się okradać złodziejom!
- Kruszwica. Klub Turystyki Rowerowej "Goplanie" zaprasza na rajd walentynkowy
- Inowrocławianka Lena Ziętek spełnia się w roli fotomodelki. Zobaczcie piękne zdjęcia!
- Najnowszy znaczek pocztowy z serii "Miasta polskie" prezentuje Kruszwicę