MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Obchody 98. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego w Żninie [zdjęcia]

Iwona Góralczyk
Iwona Góralczyk
Uczestnicy uroczystości, w tym goście z Witnicy (rodzina S. Porowskiego, a także władze tego miasta) zgromadzili się na mszy św. w kościele p.w. św. Floriana, a po niej przemaszerowali ulicą Szkolną do SP nr 1 im. Powstańców Wielkopolskich. Tu złożyli hołd bohaterom sprzed 98 lat,  a także obejrzeli powstańczy apel w wykonaniu młodzieży z ZPS nr 1.
Uczestnicy uroczystości, w tym goście z Witnicy (rodzina S. Porowskiego, a także władze tego miasta) zgromadzili się na mszy św. w kościele p.w. św. Floriana, a po niej przemaszerowali ulicą Szkolną do SP nr 1 im. Powstańców Wielkopolskich. Tu złożyli hołd bohaterom sprzed 98 lat, a także obejrzeli powstańczy apel w wykonaniu młodzieży z ZPS nr 1. Iwona Woźniak
Uhonorowaniem grobu powstańca Stanisława Porowskiego rozpoczęły się obchody 98. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

Uczestnicy uroczystości, w tym goście z Witnicy (rodzina S. Porowskiego, a także władze tego miasta) zgromadzili się na mszy św. w kościele p.w. św. Floriana, a po niej przemaszerowali ulicą Szkolną do SP nr 1 im. Powstańców Wielkopolskich.

Licznie przybyłe delegacje złożyły wiązanki pod obeliskiem upamiętniającym bohaterów wydarzeń sprzed 98 lat.

Wartę honorową pełnili tu żołnierze 2 batalionu logistycznego Ziemi Żnińskiej.

Tradycyjnie nie mogło zabraknąć salwy armatniej, w czym od lat niezawodni są członkowie Piechcińskiego Bractwa Kurkowego.

W przemówieniu starosty żnińskiego usłyszeliśmy m.in.: - Obchody 98. rocznicy powstania są świętem ojców naszej wolności. Żnin znalazł się w pasie działań wojsk frontu północnego - wyzwolony został 1 stycznia 1919 roku. W dniach 8-11 stycznia znalazł się ponownie w rękach niemieckiego zaborcy, ale 12 stycznia powstańcy ostatecznie wyzwolili miasto. Oto nazwiska kilku spośród wielu, którzy 98 lat temu tutaj walczyli: Kazimierz Rychlewski, Walerian Makowski, Władysław Lewandowski, Jan Tomaszewski, Franciszek Sobczak.

W tym roku do grona uhonorowanych dołączył Stanisław Porowski.
Na tę okoliczność przybyła liczna rodzina powstańca z jego córką Praksedą na czele.

Uroczystość zakończył wielokrotnie wychwalany montaż słowno - muzyczny w wykonaniu uczniów PG nr 3 i chóru ZPS nr 1.
Za powstańczy apel dyrektor placówki Marek Orzechowski podziękował Katarzynie Daszkowskiej, Dorocie Nowak, Beacie Różańskiej i Marcinowi Szaremu - nauczycielom z ZPS nr 1.

Odznakę honorową "Wierni Tradycji" za zasługi w upowszechnianiu wiedzy i pamięci o Powstaniu Wielkopolskim 1918/1919 nadano Starostwu Powiatowemu w Żninie. Podczas obchodów prezes Zarządu Głównego TPPW Tadeusz Musiał udekorował nią sztandar powiatu żnińskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska