Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Od baszt po fraszki Studzińskiego. To wszystko znajdziesz w piątym numerze Kwartalnika Chojnickiego

(EM)
Promocja zgromadziła wielu zainteresowanych kolejnym numerem czasopisma
Promocja zgromadziła wielu zainteresowanych kolejnym numerem czasopisma Anna Maria Zdrenka
Już jest! Piąty numer "Kwartalnika Chojnickiego" czeka na czytelników. I pamiętajcie, dostaniecie go za darmo!

W tradycyjnej szacie graficznej z dawną panoramą miasta na okładce ukazał się kolejny numer czasopisma, który wydaje Miejska Biblioteka Publiczna, a redaktorem naczelnym jest Kazimierz Jaruszewski.

Pismo przyciąga uwagę starannością edytorską, co w czasach bylejakości i wiecznego pośpiechu wcale nie jest normą. Ale nie tylko ta "ładność" jest jego zaletą.

W równym stopniu zawartość, która jest różnotematyczna i przynosi nie tylko odnotowanie ważnych w Chojnicach wydarzeń, ale też artykuły zgłębiające jakiś problem. W numerze piątym Marlena Pawlak kreśli historię chojnickich baszt, a Irmina Łysakowska wzbogaca ją o suplement - o Baszcie Nowej, tej odrestaurowanej na murach fosy.

W kronikaliach znajdziemy migawki z Dnia Seniora, narodowego czytania Fredry, Nocy Poetów czy o tym, że Chojniczanka jest w I lidze! Ale są tu także wyznania książkowych moli i rzecz o tym, że warto uczyć młodych ludzi języka kaszubskiego.

Czytaj też: Dlaczego warto zajrzeć do muzealnego czasopisma "Baszta"?

W dziale historycznym prof. Jastrzębski przypomina drezynę, od której zaczęła się II wojna światowa, a Kazimierz Ostrowski - chojnickie gniazdo "Sokoła". Mariusz Brunka prześledził historię pewnego lotu, a Tomasz Marcin Cisewski - korzenie rodu von Grabowskich. O chojnickim pocztowcu Józefie Mechlinie pisze Kazimierz Jaruszewski.

Maciej Stanke zajął się historią obozu w Radzimiu, niedaleko Chojnic. A w oficynie artystycznej tym razem rozmowa z Jackiem Studzińskim i próbka jego twórczości - tej bardziej serio i tej lżejszego kalibru.

- Bardzo mnie to cieszy, że jest tu taka wielka rozmaitość - komentuje burmistrz Arseniusz Finster, który zasiada w radzie programowej. - Niektórzy mówią, że jestem zbyt liberalny, bo pojawiają się na łamach teksty ludzi, którzy często się ze mną spierają, ale moim zdaniem, to dobrze, że pismo jest otwarte. I tak powinno być.
Redakcja zachęca chojniczan do współpracy. Każdy może zostać autorem "Kwartalnika", kontakt 669 401 454, 693 664 071.

O "Kwartalnik" możemy pytać w bibliotece, w Promocji Regionu Chojnickiego i w sklepie z pamiątkami na rynku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska