- Inowrocławska filia będzie perłą w koronie naszego WORD-u - uważa jego dyrektor Tadeusz Kondrusiewicz. - Nie dość, że ułatwimy zdobycie prawa jazdy inowrocławianom i mieszkańcom tej części Kujaw oraz Wielkopolski, to poprawimy sobie wynik finansowy. Wiadomo przecież, że w naszej branży panuje głęboki kryzys - spadają dochody, ludzie tracą pracę.
Dyrektor szacuje więc, że Inowrocław odbierze 25 procent rynku toruńskiemu WORD-owi i tyle samo konińskiemu (w województwie wielkopolskim).
Czytaj: WORD w Inowrocławiu rusza z błędem. "Pojawiła się pomyłka"
- I wiemy już, że władze samorządowe Gniezna i województwa wielkopolskiego nie zdecydują się na organizację ośrodka egzaminacyjnego w swoim mieście - dodaje Kondrusiewicz.
- Te obliczenia mogą być niestety właściwe - przyznaje Marek Staszczyk, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Toruniu. - W Inowrocławiu powstaje nowa infrastruktura egzaminacyjna, a jednocześnie liczba podchodzących do egzaminów w całym kraju zmniejszyła się w ostatnich dwóch latach o 50 procent. Mam dokładne wyliczenia, bo sam je wykonuję. Tę infrastrukturę - i już istniejącą - trzeba będzie utrzymać. Jeśli mamy tak wielki kryzys, to nie jest to krok we właściwym kierunku.
Ośrodek egzaminacyjny w Inowrocławiu zorganizowano przy ul. Orłowskiej, w pobliżu stadionu "Goplanii". Od władz miasta otrzymał duże pomieszczenia w budynku OSiR-u i NOT-u, i dwa place manewrowe. Bydgoski WORD będzie je chciał kiedyś kupić. Od początku, czyli od 2 czerwca, do dyspozycji kursantów będzie 5 egzaminatorów i tyleż aut przekazanych z bydgoskich nadwyżek (w Bydgoszczy zostanie 15 samochodów).
Na placu manewrowym nie ma jeszcze tzw. górki, ale i ona wkrótce powstanie. Całość prac przygotowawczych pochłonie ok. 100 tys. zł.
Na razie będzie można zdobyć prawo jazdy w kategoriach B i B1, czyli uprawniające kolejno do: prowadzenia aut osobowych o masie do 3,5 tony i aut do 400 kg (B1 można zdobyć od 16. roku życia). W przyszłym roku WORD zamierza rozszerzyć zakres egzaminów o kategorie motocyklowe.
Po to, aby można było przeprowadzać praktyczne egzaminy samochodowe, na jednej z ulic Inowrocławieapodwyższono prędkość z 50 do 60 km na godz.
Czytaj e-wydanie »