https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Od września w szkołach tłoku nie będzie

(PAK)
W latach następnych w placówkach prowadzonych przez powiat żniński, liczba uczniów będzie spadać
W latach następnych w placówkach prowadzonych przez powiat żniński, liczba uczniów będzie spadać shc.hu
Starostwo powiatowe nie wydało zgody na utworzenie w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Gąsawie technikum żywienia i usług gastronomicznych. Powód? Mała liczba chętnych.

Z początkiem nowego roku szkolnego placówka chciała uruchomić cztery nowe oddziały. Dziś już wiemy, że tak się nie stanie. Do technikum rolniczego, technikum żywienia i usług gastronomicznych zgłosiło się po 15 osób, do technikum hotelarskiego 14, a do zasadniczej szkoły zawodowej 18. Aby dana klasa mogła ruszyć, organ prowadzący, a więc starostwo powiatowe nakazało, by było w niej nie mniej niż 28 osób.

Ochrona środowiska ich nie interesuje

Jakie podjęto decyzje? - Zdecydowaliśmy, że szkoła zawodowa przy obecnej liczbie uczniów zostaje, ale dyrektor ma pomyśleć nad zwiększeniem naboru. Powstanie też jedna klasa łączna. Tu naukę rozpoczną uczniowie technikum rolniczego i technikum hotelarskiego. Nie ma za to zgody na prowadzenie przez placówkę technikum żywienia i usług gastronomicznych - oświadczył Jędrzej Małecki, szef wydziału oświaty w starostwie.

Problemy z naborem do jednego z oddziałów miał także Zespół Szkół Ekonomiczno-Handlowych w Żninie. Zaledwie kilka osób chciało podjąć naukę w technikum ochrony środowiska. Ten kierunek nie powstanie.

Z początkiem września ruszą za to: technikum ekonomiczne (28 osób na dzisiaj), technikum organizacji reklamy (28 osób) i Liceum Ogólnokształcące (31 osób). W związku z tym, że chętnych na pierwsze dwa kierunki było więcej, ruszy też jedna klasa łączona.

Jeśli chodzi o Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Marii Karłowskiej w Żninie tu w nowym roku szkolnym ruszy sześć klas pierwszych - technikum mechaniczne (29 osób), technikum informatyczne (30 osób), technikum żywienia i usług gastronomicznych (27 osób) oraz trzy odziały zasadniczej szkoły zawodowej.

Dla porównania, w roku ubiegłym naukę w placówce rozpoczęło aż dziewięć nowych oddziałów.
Pięć klas pierwszych ruszy w I Liceum Ogólnokształcącym im. Braci Śniadeckich w Żninie, z kolei w Zespole Szkół Ponadgimnazjalanych w Łabiszynie pojawi się 51 nowych uczniów. Powstaną więc dwa oddziały ZSZ w tym jeden integracyjny.

Absolwenci zostają!

Naukę w ruszającym od września Społecznym Liceum Ogólnokształcącym w Barcinie na pewno rozpocznie 19 młodych ludzi. Niewykluczone jednak, że liczba ta, nawet po rozpoczęciu roku szkolnego, jeszcze się powiększy.

- Bo może stać się tak, że ktoś zrezygnuje z nauki w innej szkole i naukę postanowi kontynuować u nas - mówi Tomasz Woźnicki, dyrektor placówki.
Przypomnijmy, barcińskie liceum poprowadzi Stowarzyszenie "Otwarte Umysły ". Szkoła działać będzie przy Gimnazjum nr 1.

- Uczniowie, którzy postanowili kontynuować naukę w naszym LO, to absolwenci barcińskiego gimnazjum - dowiadujemy się. - Liczyliśmy, że zgłosi się trochę więcej osób. Idealnie byłoby, gdyby naukę w liceum rozpoczęło 26 osób. Jednak 19 uczniów na dzisiaj to jest liczba zadowalająca. Doskonale zdajemy sobie sprawę, że konkurencja jest spora, a liczba uczniów też spada z roku na rok - dodał Tomasz Woźnicki.

Już wiemy, że wychowawcą pierwszej w mieście klasy licealnej będzie Hubert Łukomski. A skoro LO działać będzie przy barcińskim gimnazjum, oczywistym jest, że będzie ono także siedzibą SLO. - Jako stowarzyszenie wynajmować będziemy na razie jedną salę lekcyjną. Tam odbywać się będą wszystkie zajęcia. Jeśli trzeba będzie wykonać jakieś doświadczenie chemiczne czy fizyczne, wtedy skorzystamy z innych izb - dowiadujemy się.

Naukę licealiści kontynuować będą pod okiem dobrze znanych im nauczycieli. Nową twarzą, będzie nauczycielka od podstaw przedsiębiorczości.

Czytaj e-wydanie »

Komentarze 13

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

s
stary
A to jaki w danej szkole jest poziom nauczania zależy od tego skąd jest dyrektor? Takiej zależności nie znałem... Człowiek to się jednak faktycznie całe życie uczy

niestety masz racje
z
zdziwiony
A to jaki w danej szkole jest poziom nauczania zależy od tego skąd jest dyrektor? Takiej zależności nie znałem... Człowiek to się jednak faktycznie całe życie uczy
U
UCZEŃ
DYREKTOR Z BYDGOSZCZY GWARANTUJE NAPEWNO WYSOKI POZIOM NAUCZANIA.
w
waldemar
to teraz dowartosciowali sie nauczyciele z gimnazjum :-)
a tak powaznie niech szkola zacznie dzialac, a po 3 latach tuta jsie do tego odniose
nie jestem za i nie mam nic przeciw
po 3 latach osadzimy czy to byl dobry czy zly pomysl
K
Kora
czyli ta szkola nic nie da wiecej niz inne
to bezsennsu
nic w ofercie nie mieli i tylu jeszcze udalo sie namowic zeby zostali
normalnie co sie dzieje w tym kraju

Nic nie mieli w ofercie? A co takiego mają w ofercie inne licea? Dlaczego udało się przekonać te 19 osób, z czego większość z bardzo wysokimi wynikami? Odpowiedź dla logicznie myślącego człowieka jest prosta. Barcińskie gimnazjum to jedna ze szkół o wyższym poziomie w naszym województwie. Kto tworzy ten poziom? W pewnym stopniu oczywiście nauczyciele, sposoby nauczania i motywacji, ale przede wszystkim uczniowie. Dlaczego więc uczniowie, którzy poziom swej wiedzy budowali w tak dobrym gimnazjum mieliby teraz podnosić poziom liceum z ościennych miast a nie swojego rodzimego. Co bowiem świadczy o renomie szkoły? Długość istnienia? Nie. Renomę buduje poziom jej uczniów, a tego barcińskim gimnazjalistom zarzucić nie sposób.
M
Mark
Trochę współczuję tej 19 - sce. Nie poznacie nowych fajnych kumpli i koleżanek.
Cały czas pod kontrolą rodziców. Zero wagarów, bo gdzie? Jedna klasa i jeden hol.
No i cały sens szkoły - dojazdy.

Jeśli sensem szkoły są dla kogoś dojazdy, a priorytetem w jej wyborze wyborze nowi kumple i koleżanki, wagary, wiele klas i wiele holi to gratuluję motywacji. Celem każdego ucznia LO jest zdanie matury, a idąc Twoim tokiem myślenia to dobrze uczniowie ze Żnina powinni wybierać licea w Inowrocławiu, a dobrzy uczniowie z Inowrocławia w Bydgoszczy, bo w przeciwnym razie nie poznają nowych kumpli i kolezanek, cały czas będą pod kontrolą rodziców, zero wagarów... A jednak tak nie jest.
f
foka
Ani Barcin nie jest byle gdzie, ani sposób nie jest byle jaki
z
ziomek
Gratuluję Barciniakom pomysłu.
Małe szkołu uczą lepiej.
Dzieciaki więcej zyskają w klasie 19 0s0b0wej niż 30 jak w większości inowrocławskich szkól.
Założę się, ze absolwenci tego liceum nieźle zdadzą maturę za trzy lata.
Popytajcie dużej części uczniów "renomowanych": inowrocławskich liceów ile biorą korków.
Ile to kosztuje rodziców.
Spójrzmy prawdzie w oczy!
Mają liceum na miejscu, nie muszą tłuc sie dwie godziny w obie strony.
Przynajmniej sie w te dwie godziny pouczą!
I zaoszczędzą na biletach autobusowych, to też nie jest bez znaczenia.
Inowrocław, czy Żnin nie mają patentu nba mądrość.
No i jeszce jedno!!!!
Skoro licea mogą tworzyć gimnazja, to niby dlaczego gimnazja nie mogą tworzyć liceów.
Jeszcze raz mądrym ludziom z Barcina gratuluję i życzę powodzenia.
a
artur
czyli ta szkola nic nie da wiecej niz inne
to bezsennsu
nic w ofercie nie mieli i tylu jeszcze udalo sie namowic zeby zostali
normalnie co sie dzieje w tym kraju
u
uczeń z Ina
Trochę współczuję tej 19 - sce. Nie poznacie nowych fajnych kumpli i koleżanek.
Cały czas pod kontrolą rodziców. Zero wagarów, bo gdzie? Jedna klasa i jeden hol.
No i cały sens szkoły - dojazdy.
W
WARJAN
jaja i kiedys LO to elita a teraz byle gdzie byle jak
a
anna
no tak....wszyskie lekcje liceum w jednej, świetnie wyposażonej klasie....jak w przedszkolu )
K
Kamil
no Barcin powodzenia
zobaczymy czy sie Wam uda
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska