Z początkiem nowego roku szkolnego placówka chciała uruchomić cztery nowe oddziały. Dziś już wiemy, że tak się nie stanie. Do technikum rolniczego, technikum żywienia i usług gastronomicznych zgłosiło się po 15 osób, do technikum hotelarskiego 14, a do zasadniczej szkoły zawodowej 18. Aby dana klasa mogła ruszyć, organ prowadzący, a więc starostwo powiatowe nakazało, by było w niej nie mniej niż 28 osób.
Ochrona środowiska ich nie interesuje
Jakie podjęto decyzje? - Zdecydowaliśmy, że szkoła zawodowa przy obecnej liczbie uczniów zostaje, ale dyrektor ma pomyśleć nad zwiększeniem naboru. Powstanie też jedna klasa łączna. Tu naukę rozpoczną uczniowie technikum rolniczego i technikum hotelarskiego. Nie ma za to zgody na prowadzenie przez placówkę technikum żywienia i usług gastronomicznych - oświadczył Jędrzej Małecki, szef wydziału oświaty w starostwie.
Problemy z naborem do jednego z oddziałów miał także Zespół Szkół Ekonomiczno-Handlowych w Żninie. Zaledwie kilka osób chciało podjąć naukę w technikum ochrony środowiska. Ten kierunek nie powstanie.
Z początkiem września ruszą za to: technikum ekonomiczne (28 osób na dzisiaj), technikum organizacji reklamy (28 osób) i Liceum Ogólnokształcące (31 osób). W związku z tym, że chętnych na pierwsze dwa kierunki było więcej, ruszy też jedna klasa łączona.
Jeśli chodzi o Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Marii Karłowskiej w Żninie tu w nowym roku szkolnym ruszy sześć klas pierwszych - technikum mechaniczne (29 osób), technikum informatyczne (30 osób), technikum żywienia i usług gastronomicznych (27 osób) oraz trzy odziały zasadniczej szkoły zawodowej.
Dla porównania, w roku ubiegłym naukę w placówce rozpoczęło aż dziewięć nowych oddziałów.
Pięć klas pierwszych ruszy w I Liceum Ogólnokształcącym im. Braci Śniadeckich w Żninie, z kolei w Zespole Szkół Ponadgimnazjalanych w Łabiszynie pojawi się 51 nowych uczniów. Powstaną więc dwa oddziały ZSZ w tym jeden integracyjny.
Absolwenci zostają!
Naukę w ruszającym od września Społecznym Liceum Ogólnokształcącym w Barcinie na pewno rozpocznie 19 młodych ludzi. Niewykluczone jednak, że liczba ta, nawet po rozpoczęciu roku szkolnego, jeszcze się powiększy.
- Bo może stać się tak, że ktoś zrezygnuje z nauki w innej szkole i naukę postanowi kontynuować u nas - mówi Tomasz Woźnicki, dyrektor placówki.
Przypomnijmy, barcińskie liceum poprowadzi Stowarzyszenie "Otwarte Umysły ". Szkoła działać będzie przy Gimnazjum nr 1.
- Uczniowie, którzy postanowili kontynuować naukę w naszym LO, to absolwenci barcińskiego gimnazjum - dowiadujemy się. - Liczyliśmy, że zgłosi się trochę więcej osób. Idealnie byłoby, gdyby naukę w liceum rozpoczęło 26 osób. Jednak 19 uczniów na dzisiaj to jest liczba zadowalająca. Doskonale zdajemy sobie sprawę, że konkurencja jest spora, a liczba uczniów też spada z roku na rok - dodał Tomasz Woźnicki.
Już wiemy, że wychowawcą pierwszej w mieście klasy licealnej będzie Hubert Łukomski. A skoro LO działać będzie przy barcińskim gimnazjum, oczywistym jest, że będzie ono także siedzibą SLO. - Jako stowarzyszenie wynajmować będziemy na razie jedną salę lekcyjną. Tam odbywać się będą wszystkie zajęcia. Jeśli trzeba będzie wykonać jakieś doświadczenie chemiczne czy fizyczne, wtedy skorzystamy z innych izb - dowiadujemy się.
Naukę licealiści kontynuować będą pod okiem dobrze znanych im nauczycieli. Nową twarzą, będzie nauczycielka od podstaw przedsiębiorczości.
Czytaj e-wydanie »