Oryginalną fontannę Potop pamiętają tylko starsi bydgoszczanie, po 1943 roku rzeźby można było oglądać wyłącznie na fotografiach. Ferdinand Lepcke, autor Potopu z 1904 roku, by realistycznie pokazać postaci zwierząt z biblijnego Potopu, dostał nawet darmowy wstęp do berlińskiego ogrodu zoologicznego.
Rzeźbiarz Michał Pronobis, autor rekonstrukcji fontanny śledził atlasy anatomiczne. Odwiedził również warszawskie zoo. W jednym przypadku nawet ożywił zwierzę: "otworzył" oczy rzeźbie niedźwiadka.
Rekonstrukcja zaczęła się właśnie od figury niedźwiedzicy z niedźwiadkiem. Zaczęła się we wrześniu 2008. Jak wspomina Michał Pronobis, przede wszystkim trzeba było ustalić wysokość i szerokość rzeźby. Rzeźbiarz zrobił to porównując proporcje figury z rzeźbą centralną, a następnie wyciągnął średnią z kilkunastu różnych zdjęć, co w efekcie dało wysokość 1,68 m. Kolejny krok to wykonanie modelu rzeźby w skali 1:8, a następie przeniesienie wymiarów z małego na duży model. Do tego mniejszego zbudowano specjalną klatkę w formie prostopadłościanu, osiem razy większą - do modelu 1:1. Ten ostatni powstawał w czterech etapach. Później rzeźbiarz zrobił konstrukcję nośną ze stali, która musiała utrzymać ciężar 1,5 tony. Drugi etap to wykonanie konstrukcji drewnianej z krzyżykami podtrzymującymi nakładaną glinę. Trzeci - nakładanie gliny na konstrukcję drewnianą. Czwarty i ostatni etap polegał na wymodelowaniu rzeźby, ściągnięciu z niej form i przekazaniu glinianego modelu do odlewnika Jacka Guzery. Na szczęście atelier Michała Pronobisa dzieli od pracowni odlewniczej ok. 30 kilometrów.
W identyczny sposób powstała druga rzeźba, czyli człowiek z wężem. Nieco więcej pracy miał rzeźbiarz z centralną figurą. Model 1:1 zaczął budować w 2010 roku. Dla ułatwienia, rzeźbę podzielono na 3 części. Jako ostatnia - w 2013 roku - powstała kobieta z dzieckiem wraz z wdrapującym się mężczyzną. Wszystkie rzeźby zostały utrwalone w gipsie i przewiezione do odlewni. Ostatni element wyjechał z Radoszyc w listopadzie 2013 roku. W 2009 roku pierwsza z rzeźb przyjechała do Bydgoszczy, elementy ostatniej - w czerwcu tego roku.
Zobacz także: Fontanna Potop wróciła do parku w Bydgoszczy. Po 71 latach przerwy [wideo, zdjęcia]
Rzeźbiarz trakcie pracy zużył: 2,5 tony stali, 2 tony gliny oraz 4,5 tony gipsu budowlanego i 6,2 tony gipsu ceramicznego.
Na wykonanie wszystkich rzeźb fontanny Potop odlewnik Jacek Guzera zużył 8 ton brązu. Centralna figura ma wysokość 6,25 metra, powierzchni 120 metrów kwadratowych, waży 6 ton, rzeźba niedźwiedzicy z niedźwiadkiem ma pow. 9 m kw, waży 0,75 tony, identyczną wagę ma człowiek z wężem, figura ma jednak nieco większą powierzchnię - 13 m kw. Grubość ścianek rzeźb to 4- milimetrów.
Czytaj e-wydanie »