Historia terenów spacerowych nad Kanałem Bydgoskim sięga roku 1774, kiedy powstawało połączenie wodne między Brdy z Notecią. Na bydgoskim odcinku kanału znajduje się pięć zabytkowych śluz rzecznych. Miasto jest przygotowywany projekt uporządkowania części parku nad Kanałem między ul. Wrocławską, a rondem Grunwaldzkim.
Natomiast park płk. Zenona Załuskiego na osiedlu leśnym zajmuje ok 16 ha. Są tam boiska oraz jeden z największych w mieście ogródków jordanowskich dla dzieci. Latem ten miejski zieleniec urozmaica ponad 2,5 metrowa kwietna rzeźba wiewiórki.
Park na Wzgórzu Dąbrowskiego na Szwederowie za to ma swoją ciekawą historię. To właśnie stąd w 1806 roku gen Henryk Dąbrowski dokonał zwycięskiego szturmu na Bydgoszcz. W centralnej części parku znajduje się zabytkowa, ceglana wieża ciśnień.
Zobacz jak głosować!
Zapraszamy czytelników do głosowania na ulubiony park. Plebiscyt zakończy się w piątek, 5 marca o godz. 14. By wziąć w nim udział, należy wysłać sms-a na numer 71051 (koszt 1,22zł). W treści wpisujemy jakipark.1, przy czym "1" to przykładowy prefiks wybranego skweru.
Numery poszczególnych parków:
1 Leśny Park Kultury i Wypoczynku
2 Park Kazimierza Wielkiego
3 Park Jana Kochanowskiego
4 Bulwary nad Brdą
5 Park Ludowy im. Wincentego Witosa
6 Sielanka i skwer Leszka Białego
7 Skwer Jagiełły
8 Wyspa Młyńska
9 Ogród Botaniczny przy Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego
10 Park nad Kanałem Bydgoskim
11 Park płk. Zenona Załuskiego
12 Park na Wzgórzu Dąbrowskiego