MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Odkryj najciekawsze miejsca związane ze Święta Jadwigą Śląską. Co warto zobaczyć?

Eliza Ciepielewska
Eliza Ciepielewska
Wideo
od 16 lat
Święta Jadwiga Śląska pozostaje jedną z najbardziej szanowanych postaci w polskiej historii, a miejsca z nią związane do dziś przyciągają pielgrzymów i turystów, którzy pragną poznać jej historię i dziedzictwo.

Spis treści

Zabytki związane ze Św. Jadwigą Śląską, które warto zobaczyć

Święta Jadwiga Śląska, znana również jako Jadwiga Andegaweńska, była królem Polski i świętą Kościoła katolickiego. Jadwiga urodziła się w 1373 roku w Budzie (obecnie węgierskie miasto Budapeszt) jako córka króla Ludwika Węgierskiego i Elżbiety Bośniaczki. W wieku 11 lat została wydana za mąż za wielkiego księcia Litwy, Jagiełłę (Władysława II Jagiełłę), aby wzmocnić sojusz pomiędzy Węgrami a Litwą.

Św. Jadwiga Śląska wśród potrzebujących
Poznajcie zabytki związane ze Świętą Jadwigą Śląską. Jej panowanie cechowała mądrość, pobożność i dbałość o dobrobyt ludu. Jadwiga w znacznym stopniu przyczyniła się do rozwoju kultury i nauki w Polsce.
wikimedia.org/zdjęcie ilustracyjne

Po śmierci Ludwika Węgierskiego w 1382 roku Jadwiga została koronowana na króla Polski, ale w rzeczywistości nie sprawowała samodzielnej władzy, ponieważ była nieletnia. Jednak po uzyskaniu pełnoletniości w 1384 roku, stała się oficjalną królem Polski, a w 1386 roku poślubiła Jagiełłę i została królową Litwy. Jej panowanie cechowała mądrość, pobożność i dbałość o dobrobyt ludu. Jadwiga w znacznym stopniu przyczyniła się do rozwoju kultury i nauki w Polsce.

Miejsca i zabytki związane z Jadwigą:

  • Katedra Wawelska w Krakowie: Jadwiga została koronowana na królową Polski w Katedrze Wawelskiej w Krakowie w 1384 roku.
  • Zamek w Wiślicy: był jednym z ulubionych miejsc Jadwigi, gdzie często wypoczywała i podejmowała gości.
  • Klasztor w Starym Sączu: miejsce, gdzie Jadwiga wielokrotnie udzielała się na cele dobroczynne i wspierała działalność charytatywną.
  • Klasztor w Trzebnicy: Jadwiga zapewniała wsparcie dla klasztoru klarysek w Trzebnicy, co znacząco przyczyniło się do rozwoju zakonu klarysek w Polsce.
  • Kościół św. Wojciecha w Krakowie: był miejscem koronacji Jadwigi na królową Polski i ślubu z Jagiełłą.
  • Bazylika na Świętym Krzyżu: Jadwiga wielokrotnie odwiedzała bazylikę na Świętym Krzyżu i wspierała zakon paulinów, którzy mieli tu swoją siedzibę.
  • Skałki Twardowskiego w Krakowie: według legendy Jadwiga miała uczestniczyć w spotkaniach z legendarnym czarownikiem Twardowskim na Skałkach Twardowskiego w Krakowie.
  • Klasztor w Wyszehradzie: Jadwiga przebywała w klasztorze w Wyszehradzie w Budapeszcie przed swoim ślubem z Jagiełłą.
  • Klasztor kartuzów w Krakowie: Jadwiga była hojną fundatorką klasztoru kartuzów w Krakowie i wspierała zakonników w ich działalności duchowej i intelektualnej.
  • Klasztor klarysek w Krakowie: Jadwiga wspierała klasztor klarysek w Krakowie i miała tam swoją własną celę, gdzie modliła się i medytowała.
Niesamowite historie polskich zabytków znajdziecie na powyższej stronie internetowej
Strona internetowa Spotkania z zabytkami to kopalnia podróżniczych inspiracji i wiedzy.
Narodowy Instytut Konserwacji Zabytków

MonumentApp, czyli polskie zabytki na wyciągnięcie ręki

Artykuł powstał we współpracy z kwartalnikiem i portalem „Spotkania z Zabytkami”, wydawanym przez Narodowy Instytut Konserwacji Zabytków (NIKZ). Na portalu znajdziecie wiele eksperckich artykułów poświęconych polskim zabytkom, napisanych przystępnym językiem i skierowanych do turystów takich jak wy.

NIKZ stworzył też aplikację MonumentApp, która pozwala nie tylko czytać, ale też tworzyć własne opisy zabytków, dzielić się nimi z innymi użytkownikami i planować trasy wycieczek do najciekawszych miejsc w Polsce. Aplikację możecie ściągnąć za pomocą kodu QR poniżej.

Zeskanowanie kodu QR ułatwia pobranie aplikacji
Aplikację NIKZ można pobrać zarówno na urządzenia z systemem Android, jak i iOS.
Narodowy Instytut Konserwacji Zabytków

Zobacz też: Spokojne i bezpieczne: 5 najbezpieczniejszych miast w Europie na jesienny wypad

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Odkryj najciekawsze miejsca związane ze Święta Jadwigą Śląską. Co warto zobaczyć? - Strona Podróży

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska