https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Odkrywanie historii

Tekst i fot. Maja Stankiewicz
W muzeum pokazano m.in. różne  sposoby grzebania zmarłych.  Zobaczyć tu można rekonstrukcję  grobu skrzynkowego i grobu  podkloszowego. Ta część wystawy  budziła podczas wernisażu  największe zainteresowanie.
W muzeum pokazano m.in. różne sposoby grzebania zmarłych. Zobaczyć tu można rekonstrukcję grobu skrzynkowego i grobu podkloszowego. Ta część wystawy budziła podczas wernisażu największe zainteresowanie.
Od wtorku w Muzeum Ziemi Krajeńskiej w Nakle oglądać można stałą wystawę regionalną o Krajnie. Można dowiedzieć się jak mieszkańcy Nakła i Ziemi Nakielskiej żyli przed wiekami i kilkadziesiąt lat temu oraz jak walczyli o wolność swych ziem.

     Wystawa usytuowana jest na ostatnim piętrze zabytkowego spichrza, w którym mieści nakielskie muzeum. By wprowadzić zwiedzających w odpowiedni klimat ściany (od podłogi po sufit) ozdobione zostały barwnymi malowidłami.
     Tym co pomogli...
     
Autorką zdobień jest bydgoska artystka Edyta Jankowska-Kowalczyk , specjalizująca się w malarstwie ściennym i grafice przestrzennej. Za pomoc w przygotowaniu ekspozycji dziękował jej podczas wernisażu, podobnie jak wielu innym osobom i instytucjom, dyrektor placówki Sławomir Łaniecki. Wspólnie cieszono się, że po latach starań marzenie o stałej wystawie w Nakle udało się urzeczywistnić.
     Tysiące lat wstecz
     
Spora część regionalnych zbiorów poświęcona jest archeologii. Są to fragmenty różnego rodzaju naczyń, zbroi, kamiennych i krzemiennych ozdób, które powstały mniej więcej 4,5 tysiąca lat przez naszą erą.
     W sali regionalnej stanął także fragment chaty zrębowej, typowej dla okresu wczesnego średniowiecza. Szczątki takich właśnie chat archeolodzy odkryli prowadząc niegdyś wykopaliska na placu Zamkowym w Nakle.
     Utrwalone na kliszy
     
Muzeum dysponuje też bogatą ikonografią zdjęciową. Fotografie, nim umieszczono je w muzealnych gablotach, zostały powiększone po to, by zwiedzającym lepiej pokazać fragmenty wykopalisk.
     Stare skrzynie, magle, żelazka i wiele innych urządzeń codziennego użytku, które niegdyś służyły mieszkańcom tych ziem, a dziś trudno zgadnąć do czego służyły - to tylko fragment bogatych zbiorów, które zgromadzono w muzeum.
     Dobrze udokumentowane są także czasy nam bardziej współczesne m.in. lata I i II wojny światowej. Czas walki o wolność i czas cierpienia.
     Nową wystawę oglądać można w muzeum od wtorku do niedzieli.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska