Przez prawie całe życia Wacław Oczki związany był z Gniewkowem (ur. się 1 września 1946 r. w pobliskich Żyrosławicach). W rzemiośle debiutował w 1978 r. (wcześniej służył zawodowo w Wojsku Polskim), otwierając w Gniewkowie warsztat usług dla rolnictwa. Z czasem znacznie poszerzył ich zakres, tworząc przedsiębiorstwo wielobranżowe, prowadzące głównie obrót handlowy maszynami i sprzętem dla rolnictwa.
Należał do grona energicznych i oddanych działaczy Cechu Rzemiosł Różnych w Inowrocławiu, gdzie w latach 1993-2001 i 2005-2017 pełnił zadania podstarszego. W dużym stopniu przyczynił się do budowy Domu Rzemiosła przy ul. Poznańskiej, aktywnie wspierał istniejący od 2010 r. Zespół Szkół Zawodowych Rzemiosła. Był pomysłodawcą utworzenia i opiekunem cechowego koła emerytów i rencistów. W latach 2001-2005 wypełniał mandat inowrocławskiego delegata Kujawsko-Pomorskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Bydgoszczy i był tam członkiem zarządu.
Podejmował liczne inicjatywy społeczne, środowiskowe i edukacyjno-oświatowe. Fundował upominki dla dzieci z domów dziecka w Gniewkowie, był darczyńcom kościoła pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, wzbogacając jego wystrój o obrazy i witraże. Udzielał się w pracach Koła Łowieckiego nr 47 „Diana” w Inowrocławiu.
Odznaczony Złotym (w 2003 r.) i Srebrnym (w 1999 r.) Krzyżem Zasługi. Wyróżniony został także Platynowym (w 2013 r.) Złotym (w 2000 r.) i Srebrnym (w 1999 r.) Medalem im. Jana Kilińskiego, posiadał też honorową odznakę Kujawsko-Pomorskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości.
Pochowany został na cmentarzu parafialnym w Gniewkowie.