Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Postulaty rzemieślników z Inowrocławia i powiatu dotarły już do minister rodziny i polityki społecznej

Dominik Fijałkowski
Dominik Fijałkowski
Do Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej wpłynął już apel i postulaty Walnego Zgromadzenia Cechu Rzemiosł Różnych w Inowrocławiu. Dokumenty te otrzyma też kilka innych ministerstw
Do Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej wpłynął już apel i postulaty Walnego Zgromadzenia Cechu Rzemiosł Różnych w Inowrocławiu. Dokumenty te otrzyma też kilka innych ministerstw Dominik Fijałkowski
Siedem postulatów przesłało do rządu, za pośrednictwem wojewody kujawsko-pomorskiego, Walne Zgromadzenie Cechu Rzemiosł Różnych w Inowrocławiu. Jako pierwsza otrzymała je Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej.

Jak długo czeka się na wydanie paszportu?

od 16 lat

W załączonym do postulatów apelu, przedstawiciele rzemieślników z Inowrocławia i powiatu podkreślili, że nasze województwo, jak i powiat inowrocławski charakteryzują się niskim potencjałem gospodarczym. Przypomnieli, że w styczniu br. poziom bezrobocia w powiecie wynosił 11,3 proc. Zwrócili też uwagę, że Inowrocław, największe miasto powiatu, według badań prof. Wojciecha Śleszyńskiego z PAN, zaliczone zostało do miast kryzysowych i zagrożonych marginalizacją.

„Do zahamowania niekorzystnych tendencji społeczno-gospodarczych w naszym środowisku bez wątpienia przyczyni się realizacja postulatów” - napisali przedstawiciele Walnego Zgromadzenia Cechu Rzemiosł Różnych w Inowrocławiu.

To postulują rzemieślnicy z Inowrocławia i powiatu inowrocławskiego

Jak wspomnieliśmy, postulatów jest siedem. Rzemieślnicy chcą, by ustalone zostały sztywne stawki podatku od nieruchomości dla poszczególnych województw i powiatów w kraju w zależności od ich sytuacji gospodarczej. Zwracają uwagę, żeby pobór podatku dokonywany był tylko od części nieruchomości, które rzeczywiście wykorzystywane są w działalności gospodarczej.

Chcą wycofania 9-procentowej składki zdrowotnej i powrotu do poprzednich zasad jej poboru - odpisu od podatku 7,75 proc. jej wartości.

Są też postulaty dotyczące umożliwienia dokonywania odpisów amortyzacyjnych od nieruchomości mieszkalnych oraz umożliwienia obrotu gotówkowego pomiędzy podmiotami gospodarczymi na zasadach, jakie obowiązywały do końca 2022 roku.

Inowrocławscy rzemieślnicy proponują również zamrożenie opłaty na rzecz ZUS w zależności od zasobności gospodarczej regionu i województwa, obniżenie ceny energii elektrycznej i gazu do poziomu roku 2020 przy uwzględnieniu w cenie nośników energii krajowe wydobycie węgla i gazu.

Postulaty rzemieślników z Inowrocławia i powiatu inowrocławskiego trafią ostatecznie do kilku ministerstw

Postulaty rzemieślników dotarły do Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Minister Marlena Maląg przekazała je dalej, do ministrów: finansów, zdrowia oraz klimatu i środowiska informując ich: „_(...) do Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej wpłynął Apel Walnego Zgromadzenia Cechu Rzemiosł Różnych w Inowrocławiu. W Apelu przedstawiono postulaty dot. m. in. ustalenia stawek podatku od nieruchomości dla poszczególnych województw i powiatów, obniżenia stawki składki zdrowotnej, umożliwienia dokonywania odpisów amortyzacyjnych od nieruchomości mieszkalnych oraz obniżenia cen energii elektrycznej i gazu. W związku z powyższym przekazuję Apel z uprzejmą prośbą o odniesienie się, zgodnie z właściwością resortu, do przedstawionych postulatów oraz udzielenie odpowiedzi wnioskodawcom._”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska