Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odznaki i krzyże dla tych co upamiętniają bohaterskie czyny powstańców wielkopolskich [zdjęcia]

Maja Stankiewicz
Maja Stankiewicz
Pamiątkowe zdjęcie  z VIP-ami osób udekorowanych w Szubinie  Srebrnym i Brązowymi Krzyżami Zasługi
Pamiątkowe zdjęcie z VIP-ami osób udekorowanych w Szubinie Srebrnym i Brązowymi Krzyżami Zasługi Maja Stankiewicz
Na uroczystym spotkaniu w Muzeum Ziemi Szubińskiej wręczone zostały odznaczenia osobom kultywującym pamięć o powstaniu wlkp. Okazją - kolejna rocznica zwycięskiego zrywu.

Dla gości przygotowano w muzeum pokaz multimedialny prezentujący historię pomnika - mogiły na szubińskim cmentarzu. Replika monumentu odsłonięta została i poświęcona w piątek 11 stycznia.

Krzyże na początek

Postanowieniem prezydenta RP, na wniosek wojewody - za zasługi w popularyzowaniu i upamiętnieniu wiedzy historycznej - Srebrny Krzyż Zasługi wręczono w Szubinie Bogdanowi Wojtkowiakowi. Krzyże brązowe otrzymali z rąk wojewody Mikołaja Bogdanowicza i poseł Ewy Kozaneckiej: Piotr Adamczewski z Rynarzewa, działacz Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 w Szubinie, Mariola Polańska z Szubina, a także Sławomir Łaniecki, Małgorzata Dzióbkowska, Marek Puczkarski i Mirosław Goz-0dera. Wszyscy otrzymali też od burmistrza Mariusza Piotrkowskiego upominki promujące gminę Szubin.

Ale odznaczeń w szubińskim muzeum wręczono więcej. Jedno z nich - nadane przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego - otrzymała Kamila Czechowska, dyrektor Muzeum Ziemi Szubińskiej. Sala klaskała, gdy odbierała z rąk wojewody honorową odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

Za wierność tradycji

Swoje odznaki mieszkańcom Szubina przyznał też w styczniu br. Zarząd Główny Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918 - 1919 w Poznaniu. Prezes towarzystwa Tadeusz Musiał osobiście przyjechał na Pałuki, by je wręczyć. Wyróżnione osoby to ks. kan. Tadeusz Lesiński, proboszcz parafii pw. św. Marcina w Szubinie, burmistrz Mariusz Piotrkowski, a także dyrektor SP nr 2 w Szubinie Magdalena Rojek.

Więcej wiadomości z Nakła i okolic na www.pomorska.pl/naklo[/a]

- Lubię tu przyjeżdżać, bo umiecie organizować uroczystości - podkreślał Tadeusz Musiał. Poinformował też, że Szubin to dla niego sentymentalne miejsce. Jego ojciec, powstaniec wielkopolski, walczył w tych stronach i został ciężko ranny.

W imieniu odznaczonych głos zabrał Piotr S. Adamczewski. Przypomniał, że w Rynarzewie też jest pomnik powstańców wlkp., który czeka na renowację. Nie jest on tak okazały jak ten w Szubinie, koszty ewentualnych prac będą mniejsze. #- Wiem, że nie stanie się to szybko, za rok czy dwa. Nie oczekuję deklaracji, ale pamiętajmy o pomniku w Rynarzewie - apelował do obecnych.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska