O głośnych zmianach w prawie drogowym mówiło się od jakiegoś czasu. Teraz poznajemy coraz więcej szczegółów. Ministrerstwo Infrastruktury przedstawiło zmiany, jakie zamierza wprowadzić w życie jeszcze w tym roku. Kierowców i pieszych czeka spora rewolucja.
Przekroczenie prędkości i odebranie prawa jazdy
Pierwszą zmianą, jaka ma obowiązywać jeszcze w tym roku, to odbieranie prawa jazdy kierowcom, którzy przekroczą dozwoloną prędkość o 50 km/h także poza obszarem zabudowanym. Dotychczas taka kara groziła tylko tym, którzy pędzili autem na terenie obszaru zabudowanego.
Ograniczenie prędkości w nocy w terenie zabudowanym
Druga zmiana to ograniczenie prędkości w miastach do 50 km/h także w nocy. Obecnie kierowcy mogą w terenie zabudowanym poruszać się z prędkością do 50 km/h od godziny 5 do 23, a od 23 do 5 - 60 km/h. Według resortu infrastruktury prędkość 50 lub 60 km/h ma znaczenie przy drodze hamowania i ewentualnych skutków zdarzeń drogowych. Dlatego popierane jest ujednolicenie prędkości przez cały dzień.
Pierwszeństwo pieszych na przejściach - zmiany
Ostatnia zmiana to głośny przepis udzielania pierwszeństwa pieszym na przejściach. Obecnie ustawa o ruchu drogowym mówi nam, że kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność zbliżając się do przejścia dla pieszych i ustąpić pierwszeństwa pieszemu, który już znajduje się na przejściu.
ZMIANY W PRAWIE DROGOWYM OD 1. LIPCA 2020
- Odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości powyżej 50 km/h także poza terenem zabudowanym
- Ograniczenie prędkości do 50 km/h w terenie zabudowanym także w godzinach od 23 do 5
- Pierwszeństwo dla pieszych, którzy dopiero zamierzają wejść na przejście
Najbardziej zakorkowane miasta w Polsce. Bydgoszcz w czołówce
Według projektu MI, kierowcy będą zobowiązani nie tylko do obserwacji przejścia dla pieszych, ale także ich okolic i ustąpienia pierwszeństwa pieszym nie tylko tym, którzy już się znajdują na przejściu, ale także tym, którzy dopiero zamierzają na nie wejść.
Którzy kierowcy powodują najwięcej wypadków? Będziecie zasko...
Kierowcy będą zatem musieli zmniejszać prędkość przed przejściami dla pieszych i ustępować pierwszeństwo wszystkim tym, którzy na tym przejściu są i dopiero zamierzają wejść.
Projekt zmian trafił już do konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych. Wspomniane wyżej zmiany mają wejść w życie od 1. lipca 2020 roku.
