Ogromny pogrzeb w Chojnicach. Przez miasto przejedzie 148 trumien
Uroczysty pogrzeb państwowy w oprawie wojskowej odbędzie się 2 września 2024 roku o godz. 11.00 w bazylice mniejszej w Chojnicach. Miasto wybrane została ze względu na miejsce odnalezienia około 600 nowych ofiar zbrodni hitlerowskich.
Do tej pory spoczywali na Polach Igielskich w pobliżu miejsca zwanego Doliną Śmierci. Nikt tak naprawdę nie wie ile osób spoczęło w masowych mogiłach i ile takich w ogóle jest. Szacunki mówią nawet o ponad 2 tysiącach ofiar. Pierwszymi zamordowanymi byli w październiku 1939 roku mieszkańcy Chojnic i okolic – wojskowi, duchowni, inteligencja… Odnalezieniem zbiorowych mogił od 2020 roku zajmuje się Pion Śledczy IPN w Gdańsku - wraz z zespołem biegłych pod kierunkiem dr Dawida Kobiałki - i prowadzi systematyczne prace archeologiczne oraz śledztwo. Dotychczasowe badania doprowadziły do ujawnienia grobów masowych kilkuset osób oraz zabezpieczenia niespełna 5 tysięcy dowodów rzeczowych.
Jak nas poinformował IPN, nigdzie dotąd w Europie nie została ujawniona zbiorowa mogiła zamordowanych w czasie II wojny światowej osób psychicznie chorych. Pod Chojnicami taką właśnie odnaleziono. Tyle tylko, że podobna została znaleziona na terenie Kortowa (dzielnicy studenckiej w Olsztynie) gdzie zaczęła funkcjonować Akademia Rolniczo-Techniczna im. Michała Oczapowskiego, którą w 1999 r. zamieniono w Uniwersytet-Warmińsko-Mazurski. Podczas budowy budynków uczelni natrafiono na 277 ciał.
- W Chojnicach podjęliśmy z ziemi ludzkie szczątki kostne co najmniej 80 osób, szkielety około 50 osób. Szczątki spoczywały głównie warstwowo, jedne pod drugimi. Odsłonięto cztery skupiska kości pozbawionych anatomicznego układu, pozostałe szkielety w pozycji na brzuchu, na plecach, jeden na boku, w różnym stopniu kompletności. Ujawniono ślady obrażeń widoczne na części czaszek oraz niektórych kościach długich kończyn. Są one spękane, rozkawałkowane, na czaszkach widoczne otwory wlotowe/wylotowe. W najbliższym czasie podjęta zostanie decyzja o kontynuowaniu ekshumacji grobu i podjęciu pozostałych ofiar – informował cztery miesiące temu prokurator Tomasz Jankowski, naczelnik Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Gdańsku.
Podczas prac archeologicznych okazało się także, że okupanci na zbiorowe mogiły wykorzystali okopy Wojska Polskiego. Znajdowały się w pobliżu Doliny Śmierci. Pamięć o ofiarach II wojny światowej przywrócona zostanie w Chojnicach 2 września 2024 r. Pogrzeb państwowy w oprawie wojskowej odbędzie się o godz. 11.00 w bazylice mniejszej w Chojnicach. W 148 trumnach umieszczone zostaną szczątki około 600 osób. Mszę odprawi biskup pelpliński Ryszard Kasyna. Po nabożeństwie, Wojska Obrony Terytorialnej odprowadzą trumny na Cmentarz Ofiar Zbrodni Hitlerowskich w Chojnicach.
- Podczas przygotowań do tego wydarzenia, zostaliśmy poproszeni o zmianę nazwy cmentarza na „ofiar zbrodni niemieckich”. Wojewoda i my nie wyraziliśmy na to zgody. Pozostaje więc bez zmian - „ofiar hitlerowskich” – informuje zastępca burmistrza Chojnic Adam Kopczyński i zaznacza, że tak naprawdę uroczystości wrześniowe rozpoczną się dzień wcześniej. - Już w sobotę w bazylice złożonych zostanie piętrowo 148 trumien. Prawdopodobnie o godz. 19.00 odbędzie się requiem. W związku z ograniczoną liczbą miejsc w bazylice i na cmentarzu, planujemy wystawić dwa telebimy – po jednym przed kościołem i cmentarzem. W dniu pogrzebu zamkniemy dla ruchu drogowego ulice Kościuszki, Sukienników i Gdańską – wylicza Adam Kopczyński.
Zgodnie z planem na samym cmentarzu, w jego centralnej części, wykopany zostanie grobowiec o wielkości 15 na 8 metrów. Po zakończeniu uroczystości i zasypaniu trumien, ułożona zostanie marmurowa płyta nagrobna.
- W związku z tymi uroczystościami, już pod koniec lipca chcemy ruszyć z pracami remontowymi na cmentarzu. Odnowiony będzie cały mur, odgrzybiony, odmalowany i uzupełnimy braki. Będziemy tez prowadzić prace porządkowe na grobach już istniejących. Sama brama jest w dobrym stanie, więc zostanie oczyszczona i odmalowana. Całość prac szacujemy na około 50 tys. zł – dodaje Kopczyński.
Organizatorem pogrzebu państwowego w oprawie wojskowej jest Instytut Pamięci Narodowej. Udział w wydarzeniach zapowiedział prezydent Polski Andrzej Duda.
- Zdajemy sobie sprawę, że na początku września zawsze jest wiele uroczystości związanych z wybuchem II wojny światowej, więc tak naprawdę do ostatniej chwili nie będziemy wiedzieć czy prezydent faktycznie będzie obecny – dodaje Kopczyński.
ZOBACZ TAKŻE:Koniec ruchu wahadłowego w Chojnicach. Kierowcy odetchną ale tylko na chwilę
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!