Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Około 4 mln Polaków korzysta z działek ROD. Co na nich robimy i jakich udogodnień szukamy? Czasem to jak drugi dom

OPRAC.:
Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Działka ma być nie tylko ładna, ale i funkcjonalna. Służyć zabawie, relaksowi oraz dostarczać warzyw i owoców. Poniżej zdjęcia z działek, którymi chwalicie się na Instagramie.
Działka ma być nie tylko ładna, ale i funkcjonalna. Służyć zabawie, relaksowi oraz dostarczać warzyw i owoców. Poniżej zdjęcia z działek, którymi chwalicie się na Instagramie. Agata Wodzień-Nowak
Niemal co 10. mieszkaniec Polski korzysta z Rodzinnych Ogródków Działkowych. Od czasu pandemii stały się obiektem pożądania, ceny poszykowały w górę, a ofert z ROD-ami na sprzedaż wcale nie przybyło. "Własny" kawałek ziemi pozwala na ucieczkę z bloków i kamienic do zielonego otoczenia. Na ROD-ach nie tylko leżakujemy po pracy i w weekendy. Do czego jeszcze nam służą i jakich udogodnień szukamy?

Działki ROD w ostatnich latach rozchodziły się jak ostatnio ze sklepów olej rzepakowy lub cukier w promocyjnej cenie. Lawino po wybuchu pandemii i wprowadzeniu obostrzeń rosło zainteresowanie kupnem działki, w parze rosły ceny.

  • W Polsce istnieje prawie pięć tysięcy Rodzinnych Ogródków Działkowych.
  • Skupiają ponad 900 tysięcy działek.
  • Ich łączna powierzchnia przekracza 40 tysięcy hektarów.
  • Liczba osób korzystających z działek ROD to około 4 miliony, czyli 10% społeczeństwa.

Wypoczynek to cel kupna ROD numer jeden

Działki ROD nie są duże, zazwyczaj to 300 metrów kwadratowych, jednak znacznie większe od balkonu. Jest gdzie rozłożyć leżak albo koc na trawie. To miejsce odpoczynku i ucieczki od codzienności. Jest zieleń, która wymaga większej lub mniejszej pielęgnacji, zatem odrywa głowę od zmartwień.

Na ROD-ach spotykamy się ze znajomymi i grillujemy, dzieci bawią się w rozkładanym basenie, pies może pobiegać. Niekiedy na działkach pracujemy, w końcu przy pracy zdalnej wystarczy laptop i dostęp do internetu.

Wiele osób traktuje działkę jak drugi dom i spędza na niej niemal całe wakacje czy każdą wolną chwilę, gdy tylko pogoda dopisuje. Często na działkach rekreacyjnych można spotkać całoroczne domki wypoczynkowe, wyposażone w sprzęty codziennego użytku.

Poza wyposażeniem niezbędnym do prac ogrodniczych, na działce znajdują się sprzęty wspomagające relaks. Takie urządzenia jak: radio, lodówka, oświetlenie niezbędne wieczorami, grill, telewizor. Czasem to również dmuchane jacuzzi czy projektor, by oglądać filmy pod gołym niebem.

Miejski rolnik, czyli uprawiamy własne warzywa i owoce

Na działkach zawsze chętnie uprawialiśmy warzywa i owoce, a teraz, w obliczu rosnących cen, tym chętniej siejemy własne pomidory, sałaty, ogórki czy fasolkę. Rosną jabłonie, wiśnie, truskawki. Polski Związek Działkowców wydaje szereg poradników dotyczących uprawy gruntowej czy w szklarniach, które również stawiamy na działkach, by przyspieszyć wiosenne zbiory. Na działkach zdarzają się nawet hodowle kur.

W poszukiwaniu niezależności energetycznej na działce. Może fotowoltaika?

Co w sytuacji, gdy nasza działka, niekoniecznie ROD, nie ma (jeszcze) dostępu do sieci elektrycznej? Na te rolno-budowlane popyt również znacznie wzrósł w ostatnich 2 latach. Albo chcemy być eko i czerpać energię z natury?

– Zasilanie typowych domowych urządzeń można zapewnić w sposób alternatywny, korzystając np. z przenośnych stacji zasilania, które znajdują zastosowanie w domu, ogrodzie, a także na działce - wyjaśnia Paweł Tomiczek z EcoFlow. - Zwykle z uroków działki korzysta się przy sprzyjającej pogodzie, więc podłączając stację do paneli fotowoltaicznych, można korzystać z urządzeń elektrycznych w sposób ekologiczny. – doradza ekspert.

Panele fotowoltaiczne niewielkiej mocy są w stanie zasilić radio, głośnik czy oświetlenie. Nie zawsze jednak jest wystarczająco dużo słońca. Rozwiązaniem może okazać się połączenie energii czerpanej ze słońca z przenośną stacją zasilania (mobilny magazyn energii).

Stację można ładować na 3 sposoby:

  • bezpośrednio z sieci elektroenergetycznej, na przykład w nocy, gdy zwykle koszt energii jest niższy,
  • ładowanie stacji w podróży, za pośrednictwem gniazda zapalniczki w samochodzie,
  • ładowanie za pomocą paneli fotowoltaicznych.

Paweł Tomiczek z EcoFlow wyjaśnia: – Przenośna stacja zasilania w połączeniu z zestawem paneli FV stanowi niezależny i ekologiczny duet, który idealnie sprawdzi się na działce, w podróży, a także w domu. Wybór zestawu nie jest skomplikowany. W zależności od mocy urządzeń, które będziemy chcieli zasilać stacją, wybieramy jej pojemność.

Oczywiście im więcej urządzeń lub im większa ich moc zasilania, należy wybrać stację o większej pojemności. Do stacji dobieramy panele fotowoltaiczne, które dostępne są w trzech wariantach: 110W, 160W, 220W i 400W. Niektóre stacje można także ładować z domowych systemów fotowoltaicznych, jeśli tylko wyposażone są w złącze MC4.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Około 4 mln Polaków korzysta z działek ROD. Co na nich robimy i jakich udogodnień szukamy? Czasem to jak drugi dom - Strefa Agro

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska