Stanisław Zagajewski, jako jeden z dwóch Polaków (tym drugim był Edmund Monsiel) miał indywidualną wystawę w renomowanej Collection L'Art Brut w Lozannie. Muzeum specjalizuje się w prezentacjach i propagowaniu sztuki "surowej", autorstwa twórców nieprofesjonalnych, samorodnych talentów... Dla lozańskiej placówki Stanisława Zagajewskiego,
rzeźbiarza-samouka
"odkrył" Pierre Michael Załęski, Belg, mający polskie korzenie. Jako student łódzkiej "Filmówki" interesował się artystami żyjącymi własnym życiem. Jest autorem wielokrotnie pokazywanego filmu o Stanisławie Zagajewskim. To dzięki niemu w 1998 roku w Collection L'Art Brut Stanisław Zagajewski miał indywidualną wystawę.
- Właśnie wówczas narodził się pomysł, aby w muzeum znalazł się jeden z ołtarzy tego artysty - mówi Pierre Michael Załęski. Z różnych względów ołtarz, dedykowany przez Stanisława Zagajewskiego Matce Boskiej, powstawał przez wiele lat. - Pan Stanisław chorował, nie zawsze też starczało mu sił na wykonywanie poszczególnych elementów ołtarza. Każda z rzeźb waży od kilku do kilkunastu kilogramów - mówi Krystyna Kotula z Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej, która wraz z Piotrem Nowakowskim współpracowała z
lozańską placówką
nadzorując prace nad powstawaniem ołtarza. - Koncepcja ołtarza narodziła się jeszcze przed pierwszą wizytą papieża Jana Pawła II we Włocławku - mówi Piotr Nowakowski. - Poszczególne rzeźby pochodzą z różnych lat, mają różne gabaryty. Dopiero teraz można mówić o jego ostatecznej wersji, która składa się z 35. elementów.
W Lozannie ołtarz, wysoki na trzy metry, będzie prezentowany po zakończeniu prac montażowych. - Cieszę się, że dobrnęliśmy do szczęśliwego końca i ołtarz dotrze wkrótce do Szwajcarii - mówi Agnieszka Kowalewska, dyrektor Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej, podkreślając jednocześnie, że muzeum występuje tu wyłącznie w roli "wspierającego współpracownika".
Za pomoc udzieloną lozańskiej placówce dziękował tuż przed wyjazdem w daleką podróż Pierre Michael Załęski, wierząc, że nie jest to jego ostatnia wizyta w zaprzyjaźnionym Włocławku.
Wśród zbiorów Collection L Art Brut ołtarz włocławskiego artysty będzie na pewno wyróżniającym się eksponatem. Nie tylko rozmiarami, ale i ze względu na trójwymiarowość.
Ołtarz dla Lozanny
Renata Kudeł

Ołtarz powstawał przez lata, sama ?operacja? jego złożenia była, z konieczności, błyskawiczna. - Prace zaczęliśmy w poniedziałek, wczoraj ołtarz został zapakowany i ruszył w drogę do Szwajcarii - mówi Krystyna Kotula. Na zdjęciu - na podwórcu Zbiorów Sztuki, obok Krystyny Kotuli, stoją Pierre Michael Załęski i Piotr Nowakowski.
Wczoraj w podróż do Szwajcarii wyruszył "Ołtarz Matki Boskiej z twarzami" Stanisława Zagajewskiego.