Oni inflacji się nie boją, bo wiedzą, jak się przed nią chronić — zobacz, co warto wiedzieć

Materiał informacyjny Rankomat.pl
Na początku 2023 roku wielu Polaków bało się tego, co będzie się działo z nadchodzącym czasie w kontekście finansów. Inflacja i liczne zawirowania w gospodarce spowodowały sporo strachu. Wiele osób znalazło jednak rozwiązanie problemu — ulokowało środki tak, aby je chronić, a jednocześnie móc w przyszłości zarobić. Co warto wiedzieć o ochronie pieniędzy przed inflacją?

Kto nie boi się inflacji?

Mogłoby się wydawać, że swoje pieniądze przed inflacją potrafią ochronić jedynie inwestorzy, którzy od lat działają na rynku, znają mechanizmy funkcjonujące w gospodarce i z uwagę śledzą zmiany zachodzące w świecie. Prawda jest jednak taka, że inflacji nie boją się również ci, którzy wiedzą, co zrobić, aby w maksymalnym stopniu uchronić się przed jej skutkami. Są to osoby, które inwestują w lokaty bankowe oraz inne dobra, które się opłacają w 2023 roku.

Jak się chronić przed inflacją? 4 sprawdzone sposoby

Chcesz stać się jedną z osób, która nie boi się inflacji i wie, jak chronić się przed jej skutkami? Poznaj 4 skuteczne sposoby, dzięki którym poczujesz się pewniej, a nawet zyskasz możliwość powiększenia swojego kapitału.

1. Inwestuj — w nieruchomości, metale szlachetne i dzieła sztuki

Inflacja powoduje obniżenie wartości pieniędzy, które masz. W związku z tym najlepszym sposobem na to, by chronić kapitał przed spadkiem wartości, jest ich wydawanie. Nie warto robić tego jednak spontanicznie i bez namysłu. Wydawać trzeba mądrze: na nieruchomości, metale szlachetne i dzieła sztuki. Opłaca się to dlatego, że te dobra są stosunkowo odporne na spadek wartości pieniądza.

Ceny nieruchomości utrzymują się na podobnym poziomie lub rosną, podobnie jest w przypadku złota czy srebra. Jeśli chodzi o dzieła sztuki, to ich wartość jest niezależna od sytuacji finansowej na świecie, więc nawet w razie załamania rynku nie stracisz.

Nie masz zaplecza finansowego, a chciałbyś zainwestować? Na stronie https://finanse.rankomat.pl/ znajdziesz zestawienie kredytów gotówkowych. Porównasz ze sobą wiele ofert sprawdzonych banków. To umożliwi Ci wybranie spośród nich tej najbardziej opłacalnej. W ten sposób na korzystnych zasadach uzyskasz środki, które pozwolą sfinansować wybraną inwestycję i zacząć budować własny kapitał na przyszłość.

2. Nie odkładaj planów na przyszłość

Inflacja z miesiąca na miesiąc pożera część Twoich pieniędzy. W związku z tym warto przestać odkładać plany i marzenia na przyszłość, a zacząć je spełniać, wydając na to zaoszczędzone środki. Masz w planach remont domu? Chcesz wykupić szkolenie z interesującej Cię dziedziny? A może ciągle odkładasz marzenia związane z odwiedzeniem danego kraju?
Nie czekaj na lepsze czasy — mogą nadejść, ale nie muszą. W każdym wypadku wartość pieniędzy odłożonych na konkretny cel będzie systematycznie spadała, więc jeśli jesteś gotowy przystąpić do realizacji marzenia — nie czekaj, działaj.

3. Wybierz lokatę dla siebie

Lubisz stawiać na bezpieczne i sprawdzone rozwiązania? Lokaty są opcją dla Ciebie. Pozwolą zaoszczędzić bez ryzyka kwoty od kilkuset złotych w skali roku do nawet kilkudziesięciu tysięcy — w zależności od tego, ile przeznaczysz na inwestycję. Dzięki lokatom ograniczasz ryzyko związane z nietrafionym sposobem zarządzania środkami, a pieniądze w każdej chwili będziesz mógł wypłacić (choć wówczas możesz stracić wypracowane odsetki).

Wybierając lokatę dla siebie, warto zwrócić uwagę na:

  • wysokość oprocentowania — im wyższe, tym bardziej opłaca się dana opcja, ponieważ więcej zyskasz;
  • kwoty wpłaty — minimalna oraz maksymalna kwota to wysokość środków, które możesz wpłacić na lokatę;
  • czas obowiązywania lokaty — to okres, który wpływa na wysokość zysku w określonym czasie;
  • dodatkowe wymogi dla klientów — mogą być związane np. z koniecznością założenia konta w danym banku.

Sprawdź ranking lokat, aby porównać ze sobą różnorodne oferty. W zestawieniu znajdziesz opcje o różnych okresach obowiązywania, oprocentowaniu i zakresie kwot depozytu. To pozwoli Ci wybrać idealny produkt dla siebie i cieszyć się wymiernymi zyskami w krótkim czasie.c

4. Zadbaj o dywersyfikację swojego portfela

Dywersyfikacja portfela jest skutecznym narzędziem do walki z inflacją, ale także z ryzykiem dotyczącym inwestowania. Proces ten polega na ulokowaniu swoich pieniędzy w różnych źródłach: np. po części w metalach szlachetnych, nieruchomościach, na lokacie czy w akcjach wybranej przez siebie firmy.

Dlaczego jest to tak ważne, przydatne i skuteczne? Rozdysponowanie środków na różne cele pozwala uniknąć ich utraty — nawet jeśli jedna z inwestycji okaże się nietrafiona, pozostałe nadal będą stanowiły Twoje zabezpieczenie lub przynosiły Ci dochód. Jeżeli cały kapitał zgromadziłbyś w jednym miejscu (np. w nieruchomościach), a okazałoby się, że ich ceny będą spadać, straciłbyś dużą część majątku. Dywersyfikacja pozwala się przed tym chronić.

Inflacji nie boją się ci, którzy wiedzą, jak chronić przed nią swoje pieniądze. Są to osoby, które nie boją się inwestować (np. w nieruchomości, dzieła sztuki czy metale szlachetne), lokować środków na lokatach czy realizować marzeń i dywersyfikować własnego kapitału.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska