Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Operacja się udała! W szpitalu dziecięcym w Bydgoszczy usunięto rozległego guza podstawy czaszki [zdjęcia, wideo]

Małgorzata Pieczyńska
Małgorzata Pieczyńska
Operacja usunięcia rozległego guza podstawy czaszki u 8,5-letniego chłopca z województwa zachodnio-pomorskiego, którą przeprowadzono w Wojewódzkim Szpitalu Dziecięcym im. J. Brudzińskiego, to niezwykle rzadki i bardzo skomplikowany zabieg. Wymagał od lekarzy-specjalistów ogromnej precyzji.
Operacja usunięcia rozległego guza podstawy czaszki u 8,5-letniego chłopca z województwa zachodnio-pomorskiego, którą przeprowadzono w Wojewódzkim Szpitalu Dziecięcym im. J. Brudzińskiego, to niezwykle rzadki i bardzo skomplikowany zabieg. Wymagał od lekarzy-specjalistów ogromnej precyzji. WSD Bydgoszcz
Ponad 10 godzin trwała bardzo rzadka operacja usunięcia rozległego guza podstawy czaszki u 8,5-letniego chłopca, którą przeprowadzono w poniedziałek (6 marca) w Wojewódzkim Szpitalu Dziecięcy im. J. Brudzińskiego w Bydgoszczy.

Zabieg był niezwykle trudny i skomplikowany, bo dotyczył usunięcia nerwiaka nerwu VII - rozległego guza podstawy czaszki wychodzącego z szyi, ślinianki przyusznej i penetrującego głęboko do jamy czaszki. Lekarze stanęli przed ogromnym wyzwaniem, bo nie tylko musieli usunąć guza, lecz wykonać także rekonstrukcję nerwów.

- Operacja zaczęła się w poniedziałek 6 marca o godz. 8.30 i trwała do godz. 19 - mówi dr nauk med. Danuta Kurylak, zastępca dyrektora ds. lecznictwa Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego im. J. Brudzińskiego. - Zabieg przebiegł bez zakłóceń. Wszystko poszło zgodnie z planem. Obecnie zgodnie z procedurą pacjent przebywa na oddziale intensywnej terapii i jest w śpiączce farmakologicznej. Być może we wtorek (7 marca) wieczorem lub jutro rano będziemy go wybudzać.

Zobacz wideo:

od 16 lat

Skomplikowana operacja miała kilka etapów

Dziecko od 3. roku życia miało porażenie nerwu twarzowego. Wcześniej lekarzom nie udało się chłopca zdiagnozować. Zrobili to dopiero specjaliści z bydgoskiego szpitala dziecięcego.

W tej bardzo skomplikowanej operacji uczestniczyło kilka zespołów lekarzy-specjalistów. To otorynolaryngolodzy dziecięcy pod kierunkiem dr. hab. nauk med. Józefa Mierzwińskiego prof. UMK, oraz neurochirurdzy pod przewodnictwem dr. nauk med. Dariusza Paczkowskiego, ordynatora Oddziału Neurochirurgii Dziecięcej WSD. Udział w zabiegu wziął także prof. Andrew J. Fishman, wybitny specjalista w zakresie otoneurologii i chirurgii podstawy czaszki ze Stanów Zjednoczonych.

- Od wielu lat współpracujemy z prof. Fishmanem - mówi dr nauk med. Danuta Kurylak. - Wykonywał w naszym szpitalu już kilka operacji, np. zabieg wszczepienia implantu pniowego oraz inne operacje usunięcia guzów podstawy czaszki.

Jak przebiegało usunięcie rozległego guza podstawy czaszki u 8,5-letniego pacjenta, mieszkańca województwa zachodniopomorskiego?

- Wyzwaniem zabiegu była rozległość guza, który zaczynał się na szyi, obejmował całą kość skroniową i penetrował do środkowego dołu czaszki - mówi dr nauk med. Danuta Kurylak. - Usunięto prawie 10 cm odcinka nerwu twarzowego wraz z guzem. By usunąć guz, rozłączono kosteczki słuchowe, które blokowały dostęp do patologicznej zmiany, po czym połączono je z powrotem.

Operacja składała się z kilku etapów. Obejmowały one:

  • znalezienie nerwu twarzowego na szyi (w śliniance przyusznej ) - tam gdzie zaczynał się guz
  • otwarcie ucha środkowego - usunięcie kosteczek i usunięcie guza wraz z nerwem twarzowym, który penetrował do jamy czaszki
  • otwarcie jamy czaszki - usunięcie guza wewnątrzczaszkowo 
  • pobranie nerwu na przeszczep z łydki
  • rekonstrukcja nerwu od szyi do środkowego dołu czaszki przez kość skroniową
  • rekonstrukcja rozłączonych kosteczek słuchowych 

Zabieg był niezwykle trudny i wymagał ogromnej precyzji

- Chodziło o to, aby chłopiec po tak skomplikowanym zabiegu nie miał zaburzeń słuchu i odzyskał prawidłową funkcjonalność nerwu twarzowego - podkreśla dr nauk med. Danuta Kurylak. - Na pewno dziecko czeka długa rehabilitacja nerwu twarzowego, ale jesteśmy dobrej myśli.

Przypomnijmy, że szpital dziecięcy w Bydgoszczy jest jednym z nielicznych ośrodków w kraju, który specjalizuje się w leczeniu chirurgicznym i onkologicznym trudno dostępnych guzów głowy i szyi, w tym szczególnie guzów podstawy czaszki. Rocznie w lecznicy operuje się od 60 do 80 pacjentów z guzami mózgu, część z nich okazuje się nowotworami złośliwymi, średnio stwierdza się je u ponad 20 osób.

W 2020 r. zespół otolaryngologiczno-neurochirurgiczny wykonał z sukcesem operację pierwszego w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej wszczepienia implantu pniowego u małego dziecka. Specjalistyczne zabiegi z zakresu zarówno przedniej, jak i bocznej podstawy czaszki wykonywane są regularnie w bydgoskim szpitalu dziecięcym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Operacja się udała! W szpitalu dziecięcym w Bydgoszczy usunięto rozległego guza podstawy czaszki [zdjęcia, wideo] - Express Bydgoski

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska