A wszystko za sprawą IX Ogólnopolskich Warsztatów Ceramicznych, które rozpoczęły się 14 lipca, a potrwają do końca tego tygodnia. Kto bierze w nich udział? - Nie są to osoby przypadkowe. Do Biskupina przyjeżdżają dziewczyny, które mają doświadczenie w ceramice. Na naukę od podstaw nie ma tu czasu. Niemal od razu przystępuje się do pracy - opowiada Ada Witucka - artysta ceramik z Bydgoszczy, organizator warsztatów.
I właśnie przy pracy, na terenie biskupińskiego półwyspu, zastaliśmy wczoraj dziewczyny z Zalesia Królewskiego, Gubina i Bydgoszczy. - Wzorujemy się na naczyniach kultury hohokam, mogollon i puebli. Niektóre sięgają nawet V w. p. n. e. Szczególnie godne uwagi jest tu zdobnictwo, krańcowo inne od naszego. Naczynia są misternie malowane lub z wprowadzaną inkrustacją. Każde z abstrakcyjnych znaków to nośnik konkretnej informacji. Jeśli zatem malowano orła - w kształcie zbliżonym do trójkąta - ten oznaczał uwolnioną duszę ludzką. Z drugiej strony nawet zwykła, w oczach laika, scenka rodzajowa przedstawiająca puszczanie latawca też ma, w tym przypadku w kulturze hohokam, znaczenie magiczne. Tutaj latawiec to również symbol duszy, tym razem jednak pozostającej w człowieku. Ciekawe, choć pracochłonne są naczynia wykonywane w technice sgrafito - angobowane z wydrapywanymi wzorami. Charakterystyczne w kulturze Indian Ameryki Północnej są też naczynia o formach zoomorficznych - tradycyjnie służące do obrzędów kultowych. Jak widać więc bogactwo zdobnictwa, choć i formy jest tutaj spore - wyjaśnia Ada Witucka.
Ela Szymczyszyn podczas wykonywania misy z motywem figuralnym kultury hohokam (Pn. Arizona, 900-1100 r.)
Chociaż upał był wczoraj niemiłosierny, dziewczyny ani na chwilę nie przerywały pracy. - Chaty dają sporo chłodu, co przy glinie jest niezwykle ważne.
Jedyną, która pozostała w pracowni - nieco oddalonej od półwyspu - była Ela Szymczyszyn. - Zdobnictwo na mojej misie wymaga dokładności, a do tego potrzebuję wyciszenia.
Gdzie obejrzymy naczynia - efekt kolejnych warsztatów, tym razem zatytułowanych "Ceramika Indian Ameryki Północnej"? - Planujemy zaprezentować je we wrześniu w Galerii Sztuki Nieprofesjonalnej na bydgoskim Starym Rynku. Przy okazji oczywiście będą zachętą do przyjazdu na biskupiński festyn "Indian Summer", który tym razem rozpoczyna się 20 września.
