Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Osięciny. Nie żałucie grosza ocalcie od zapomnienia

(jm)
Grobowiec Tomasza Zielińskiego
Grobowiec Tomasza Zielińskiego
Stowarzyszenie Kulturalne Gminy Osięciny chce odnowić unikalny pomnik - grobowiec Tomasza Zielińskiego, znajdujący się na miejscowym cmentarzu. Zbiera na ten cel pieniądze.

W pow. radziejowskim działa kilka stowarzyszeń regionalnych, głównie o charakterze kulturalnym. Do bardziej aktywnych zalicza się Stowarzyszenie Kulturalne Gminy Osięciny. Powstało w 2001 r., stawiając sobie zadanie dbałości o kulturowe dziedzictwo. Członkowie spotykają się w Gminny Ośrodku Kultury. I właśnie na jednym z takich spotkań postanowili zająć się niezwykłym zabytkiem: grobowcem -pomnikiem Tomasza Zielińskiego, stojącym na miejscowym cmentarzu parafialnym.

Odnowienie obiektu to przedsięwzięcie ogromne, wymagało wielu zabiegów organizacyjnych i sporych pieniędzy. Stowarzyszenie wspierane jest też przez osięciński samorząd kwotą 3 tysięcy złotych na rok, a pieniądze te wydawane są wyłącznie na cele statutowe. Na przykład na opracowanie dokumentacji konserwatorskiej wspomnianego grobowca rodziny Zielińskich, jednego z najcenniejszych lokalnych zabytków. - Na odnowienie grobowca po prostu nas nie stać, potrzebujemy co najmniej kilkunastu tysięcy złotych - mówi prezes Bogdan Karpiński. - Ale zgodnie z naszymi celami statutowymi możemy zabiegać o finanse z innych źródeł, szukać poparcia dla idei odbudowy, sponsorów.

Takie działania zostały podjęte i to skutecznie. Bogdan Karpiński prezentuje listę 35 darczyńców: firm i osób prywatnych, którzy dokładają się do renowacji pomnika. Opracowano już ekspertyzę, wybrano wykonawcę, który zajmie się robotami konserwatorskimi.

Kim był Tomasz Zieliński?

Był właścicielem dóbr, m.in. Kościelnej Wieś, Konary, Ozdoby, Sęczkowo. W 1842 r. zorganizował “Osięcińskie Towarzystwo Wstrzemięźliwości", z jego inicjatywy w 1843 r. rozpoczął działalność h Zakład Dobroczynności Opatrzności Bożej przeznaczony dla starców, kalek i sierot.
Kiedy w 1852 r. przez Osięciny przeszła fala epidemii cholery jedynej, w miarę, skutecznej pomocy mieszkańcom Osięcin i okolicznych wiosek udzielił Tomasz Zieliński. W 1855 r. Komisja Rządowa Spraw Wewnętrznych i Duchownych mianowała go wójtem gminy Kościelna Wieś.

Zmarł w 1869 r., pochowany został na cmentarzu w Osięcinach w okazałym sarkofagu, wystawionym przez przybranego syna, Antoniego Kocenta Zielińskiego. Sarkofag przypomina pomnik ks. Józefa Poniatowskiego w Lipsku. Wierzch wieńczy ułański mundur z czakiem polskim. Jest to bez wątpienia najciekawszy obiekt na cmentarzu w Osięcinach. Czas jednak zrobił swoje i sarkofag Tomasza Zielińskiego pilnie potrzebuje pomocy konserwatora.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska