https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ospa wietrzna atakuje. W powiecie lipnowskim jest już ponad 100 zachorowań

Joanna Chrzanowska
Wojciech Alabrudziński
Początek roku przyniósł większą liczbę zachorowań na ospę wietrzną. Chorują głównie dzieci, choć zdarzają się także przypadki, że z uciążliwymi krostami na całym ciele muszą sobie radzić dorośli.

W styczniu i w lutym lipnowski sanepid odnotował 110 przypadków zachorowania na ospę wietrzną. Najwięcej zachorowało dzieci od 5. do 9. roku życia - 42 osoby. Trzydzieści siedem przypadków odnotowano w odniesieniu do grupy wiekowej 1-4. Osiemnaście razy choroba ta przytrafiła się dzieciom w przedziale wiekowym 10-14. Było też siedem przypadków zachorowań wśród maluszków do pierwszego roku życia. Po jednym przypadku zarejestrowano wśród osób między 15 a 19 i 20 a 24 rokiem życia. Zachorowały też cztery osoby po trzydziestce.

Dla porównania w zeszłym roku zachorowało w sumie 213 osób, a w 2017 odnotowano 504 przypadki. W 2018 roku spośród wskaźnik zapadalności (na 100 tys. mieszkańców) wyniósł dla powiatu lipnowskiego 321,15 i był najniższy wśród okolicznych powiatów. Najgorzej było w powiecie golubsko-dobrzyńs-kim, w którym wskaźnik wyniósł 1141,11, włocławskim 411,56, toruńskim 337,65, ry-pińskim 540,47 i aleksandrowskim 644,78.

Ospa wietrzna występuje głównie u dzieci, u których zwykle ma łagodny przebieg. Jest jednak bardzo uciążliwa. U młodzieży i dorosłych wirus powoduje większą liczbę powikłań (np. zapalenie opon mózgowych, stawów, wątroby, nerek a nawet mięśnia sercowego). Niestety bardzo łatwo zarazić się ospą, bo wirus przenosi się drogą kropelkową i razem z powietrzem. Nic więc dziwnego, że ospa w ostatnim czasie dziesiątkuje dzieci. W niektórych przedszkolach w powiecie lipnowskim dzień babci i dziadka zorganizowano dopiero w marcu, wcześniej bowiem maluchy ciągle chorowały na ospę.

Jakie ma objawy ta choroba? Ospie towarzyszy gorączka. Na ciele pojawiają się różowe plamki, które zamieniają się w grudki, a na koniec w pęcherzyki wypełnione płynem.

Jak zapobiec ospie wietrznej? Jak mówi Marek Winnicki, kierownik Sekcji Nadzoru Przeciwepidemicznego w lipnowskim sanepidzie, skuteczną ochroną jest szczepionka. Szczepionka jednak nie jest refundowana, kosztuje ponad 200 zł. - Jednak istnieje możliwość bezpłatnego zaszczepienia tych dzieci, które uczęszczają do żłobków i klubów dziecięcych - mówi Marek Winnicki.

W 2018 r. na ospę wietrzną zaszczepiło się 19 osób, a w 2017 - 18. Szczepić można dzieci od 9 miesiąca życia. Są dwie dawki szczepionki, podawane w odstępie sześciotygodniowym.

Emerytury dla matek. Sprawdź, o co w tym chodzi!

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska