We wtorek podsumowano 21-dniową wizytę w grudziądzkim szpitalu delegacji medyków z chińskiego miasta Nanning.
- Odwiedziliśmy wiele oddziałów. Byłem zaskoczony mnogością metod leczenia oraz techniką, która ma bardzo szeroki zakres. Sprzęt, który jest w waszym szpitalu zrobił na mnie bardzo duże wrażenie, jest bardzo nowoczesny. Wiele się nauczyliśmy od państwa, szczególnie w dziedzinie administracji. Jesteśmy bardzo zadowoleni z tego, że mogliśmy u was promować naszą medycynę naturalną - mówił Huang Ke, dyrektor i główny lekarz Szpitala nr 7 w Nanning, przewodniczący chińskiej delegacji.
I od razu zdradził: - Następnym krokiem naszej współpracy będzie wymiana ludzi i utworzenie ośrodka chińskiej medycyny tradycyjnej w szpitalu w Grudziądzu.
trata szpitala w Grudziądzu na koniec 2017 roku? Plan: ponad 46 mln zł!
Przygotowują list intencyjny
Miałby to być ośrodek oferujący masaże i zabiegi akupunktury. - Będziemy chcieli, aby nasi pacjenci jak najszybciej mieli możliwość skorzystania z takiego uzupełnienia leczenia - mówił Marek Nowak, dyrektor grudziądzkiego szpitala. I dodawał: - Mamy konkretny plan: wybrane miejsce, kadry, jesteśmy na etapie liczenia kosztów. Kto je pokryje? To będzie naukowe joint venture. Najpierw musimy jednak przejść przez ścieżkę prawną dwóch krajów.
Pierwszym krokiem w tym kierunku będzie podpisanie listu intencyjnego o zamiarze utworzenia ośrodka.
- Prace nad jego treścią są już na ukończeniu - zapowiedział Jarosław Boryń, zastępca dyrektora grudziądzkiego szpitala. - List będzie początkiem współpracy na większą skalę.
Doktor Adam Zaborowski, ordynator oddziału neurochirurgicznego grudziądzkiego szpitala mówił do chińskich medyków: - Mamy wielu chorych z bólami przewlekłymi. Liczymy, że pomożecie w ich leczeniu.
Już pomogli pierwszym pacjentom
Chińscy lekarze przez kilka dni przeprowadzali w Grudziądzu zabiegi akupunktury, akupunktury z prądem, stawiania baniek oraz z wykorzystaniem rośliny moksa.
Lekarze z Nanning pokazali w Grudziądzu jak leczyć igłami
- My też jesteśmy pewni, że akupunktura jest odpowiedzią na problemy pacjentów. Wielu z nich borykało się z bólami ponad rok, a w ciągu kilku dni udało się uzyskać zauważalne rezultaty - mówił Yue Jin, dyrektor Szpitala Tradycyjnej Medycyny Chińskiej w Nanning.
I dodawał: - Mamy wrażenie, że wiedza na temat chińskiej medycyny tradycyjnej nie jest rozpowszechniona, ale dzięki tym zabiegom się zwiększyła.
Grupa medyków z Nanning - partnerskiego miasta Grudziądza - przebywała u nas od 20 września. W środę goście odjeżdżają do Warszawy, skąd odlecą do Chin.
Mam pytanie - rozmowa z Magdaleną Mateją.