Instytut Geografii UKW w Bydgoszczy ogłosił projekt powołania Europejskiego Centrum Rewitalizacji Dróg Wodnych. Szczegóły poznaliśmy podczas piątkowych obchodów X-lecia Instytutu Geografii Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego.
Jak już wcześniej informowaliśmy, w ramach centrum ma powstać ośrodek naukowo-badawczy oraz bodaj pierwszy w Europie kierunek studiów: rewitalizacja dróg wodnych. Dyrektor instytutu, prof. Zygmunt Babiński podkreśla też usługową rolę, jaką wobec samorządów i administracji rządowej zamierza spełniać przyszłe centrum.
Profesor ostrzega...
W pełnym pasji wykładzie prof. Babiński alarmował o dramatycznym stanie Wisły między Włocławkiem a Toruniem. Jego zdaniem walka o budowę drugiej zapory dotyczy nie tylko ratowania włocławskiej tamy przed katastrofą, ale także samej rzeki. Przez obniżanie się jej dna statki mogą dziś dopłynąć do Torunia tylko dzięki dodatkowym zrzutom wody z włocławskiego zalewu. Na rzece tworzą się tzw. progi, które już za kilka lat całkowicie uniemożliwią żeglugę. Ale są groźniejsze sygnały.
Nieszawa grozi protestami
Już dziś część filarów włocławskiego mostu grozi osunięciem. Dwa lata temu doszło do uszkodzenia biegnących dnem rzeki rurociągów. Prof. Babiński, który od blisko 30 lat prowadzi badania na tym odcinku Wisły, nie ma wątpliwości, że ich przyczyną są ruchy dna rzeki. Ostrzega też, że już za 2-5 lat podobne awarie mogą zagrozić gazociągowi jamalskiemu.
Plany geografów z UKW dotyczą też Kanału Bydgoskiego, Noteci i innych dróg wodnych w regionie. O nadziejach jakie z nimi wiążą samorządy świadczyły m.in. wystąpienia starosty nakielskiego Andrzeja Kindermana, czy burmistrza Nieszawy Andrzeja Nawrockiego. Ten ostatni mówił m.in. o społecznych komitetach walczących o budowę drugiej zapory na Wiśle. Nie krył, że ich działacze mają już dość pustych obietnic kolejnych rządów. Nasila się groźba, że w końcu nie poprzestaną na manifestacjach i sięgną po bardziej drastyczne formy protestu.
Finansowe wsparcie projektu zadeklarował już marszałek województwa Piotr Całbecki. O swoim poparciu mówił też obecny na piątkowym jubileuszu instytutu wojewoda Rafał Bruski, czy wiceszef sejmikowej komisji współpracy międzynarodowej i promocji województwa Ryszard Grobelski. Uniwersytet chce także ubiegać się o środki unijne.