Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ostatnie pożegnanie ks. kan. Bogumiła Szarego, proboszcza z Wtelna i Mąkowarska. Kapłan spoczął na nowym cmentarzu we Wtelnie

Maja Stankiewicz
Maja Stankiewicz
Msza św. żałobna odprawiona została w kościele pw. św. Michała Archanioła we Wtelnie. Stąd kondukt pogrzebowy ruszył przez wieś na nowy cmentarz.
Msza św. żałobna odprawiona została w kościele pw. św. Michała Archanioła we Wtelnie. Stąd kondukt pogrzebowy ruszył przez wieś na nowy cmentarz. Maja Stankiewicz
Kapłan zmarł 10 stycznia w wieku 78 lat. Miał życzenie, by pochowano go na nowym cmentarzu we Wtelnie. I tak się stało. Na miejsce wiecznego spoczynku odprowadził go tłum wiernych.

- Dobrze go znałem, na religię do niego chodziłem. Mój ojciec po kolędzie woził go furmanką -wspomina jeden z żałobników, który pochodzi z tych stron, a obecnie mieszka w Bydgoszczy.

Remontował kościół we Wtelnie

- Był dobrym proboszczem. Rozpoczął remonty kościoła parafialnego we Wtelnie, remont dachu i wieży. Angażował się w różne inicjatywy. Był bardzo dobrym organizatorem. Potrafił zgrać parafię razem – wspomina zmarłego Tomasz Gordon, radny z Tryszczyna. Bo parafia św. Michała Archanioła we Wtelnie ma pod swoją pieczą sześć okolicznych wiosek, także podbydgoski Tryszczyn.

- Mamy w Tryszczynie klasztor karmelitanek bosych. Ksiądz Bogumił sprawował tam opiekę duchową i materialną. Starał się pomagać ze wszystkich sił – podkreśla Tomasz Gordon.

To Cię może również zainteresować

Jednak nie tylko parafianie z Wtelna i Tryszczyna wspominają ks. Bogumiła Szarego. Kapłan był także proboszczem w parafii św. Wawrzyńca w Mąkowarsku. Jako wikariusz pracował w kilku parafiach na terenie Wielkopolski, ale też w Solcu Kujawskim, Żninie i Inowrocławiu. W 2003 roku został mianowany kanonikiem honorowym Kapituły Kolegiackiej Koronowskiej.

Zasłużony kapłan urodził się 19 lutego 1945 r. w Nowej Wsi. Święcenia kapłańskie przyjął w Gnieźnie w 1972 r. Dwa lata temu obchodził uroczyście złoty jubileusz kapłaństwa. Od 2014 r. był na emeryturze.

Zgodnie z życzeniem ks. bpa Krzysztofa Włodarczyka, ordynariusza diecezji bydgoskiej, mszy żałobnej w zabytkowym kościele we Wtelnie przewodniczył wikariusz generalny ks. kan. Tomasz Cyl. Słowo Boże wygłosił ks. kan. Michał Kostecki, dziekan kcyński.

Zmiana adresu...

- Śmierć to dla osoby wierzącej zmiana adresu zamieszkania. Ksiądz Bogumił ponad dwadzieścia lat był zameldowany tu we Wtelnie na ul. Szkolnej 2. A ja za księdzem poetą mówię: on nie umarł tylko wymknął się naszym oczom. Nie ma umarłych tylko ci co odeszli. Można odejść i wciąż być blisko. Dziś prosimy Boga by nowym adresem księdza Bogumiła było Niebo – mówił w kazaniu ks. kan. Michał Kostecki, proboszcz parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Kcyni.

- Życie ucieka, przemija, starzejemy się, sił zaczyna brakować, zdarzają się choroby. Ksiądz. Bogumił to rozumiał i ponad 10 lat temu przeszedł w stan spoczynku. Odwiedziliśmy go w październiku. Mówił że jest tu szczęśliwy – wspominał duszpasterz z Kcyni.

Przy kościele we Wtelnie jest cmentarz, na którym spoczywa wiele znamienitych osób m. in. Leon Wyczółkowski i Sługa Boży ks. Jan Hamerski, dziekan fordoński zamordowany w 1939 r. Ks. Bogumił Szary wybrał dla siebie jednak inne miejsce, nowy cmentarz we Wtelnie oddalony od kościoła o ponad kilometr. Kondukt żałobny przeszedł tam ulicami Wtelna. Ks. Bogumił Szary prosił też, by jego pogrzeb był skromny.

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Radosław Fogiel

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska