- Parafia w Ostrowąsie była największą miłością księdza Matusiaka. Pracował tutaj z niezwykłą charyzmą, gorliwością i oddaniem. Przez lata czynił starania dla rozsławienia cudownego wizerunku Matki Bożej Ostrowąskiej, które zwieńczone zostały podniosłą uroczystością koronacji obrazu koronami papieskimi - mówi ks. Jan Drewniak, obecny proboszcz ostrowąskiej parafii.
Rozsławił ks. Matusiak Ostrowąs także unikatową w skali kraju Drogą Różańcową, wybudowaną przy kościele. Jego dziełem jest też założona w 1979 roku, znana nie tylko w diecezji włocławskiej, parafialna orkiestra dęta, nosząca obecnie jego imię. Jego staraniem powstał też dom pielgrzyma.
W pamięci parafian, mieszkańców okolicznych miejscowości i pielgrzymów zapisał się jako człowiek wielkiego serca i dobroci, niezwykle oddany lokalnej społeczności oraz doskonały organizator życia społecznego. Do dziś wspomina się w Ostrowąsie pogodne usposobienie i niespożyte pragnienie niesienia pomocy innym księdza Jana, który nie przeszedł obojętnie wobec potrzebujących i często wspomagał materialnie ubogie rodziny. Był przy tym człowiekiem niezwykle skromnym.
Nic dziwnego, że szkolna społeczność nie miała wątpliwości, kto powinien być patronem miejscowej szkoły. Jej decyzję zaakceptowała Rada Gminy Aleksandrów Kujawski, podejmując stosowną uchwałę o nadaniu Publicznej Szkole Podstawowej w Ostrowąsie imienia ks.kan. Jana Matusiaka.