Wyjściowy punkt propozycji tzw. Pakietu Socjalnego, który ma stanowić załącznik do uchwały w sprawie CUW brzmi: "Centrum Usług Wspólnych w Grudziądzu zatrudni wszystkich pracowników szkół i jednostek oświatowych, których stanowiska w rodzimych placówkach ulegną likwidacji". Związkowcy domagają się, by taka gwarancja zatrudnienia była zapewniona przez 5 lat.
Co ważne wśród postulatów jest także taki, który mówi o tym, że CUW nie obniży indywidualnego wynagrodzenia pracownika przez okres objęty gwarancją zatrudnienia czyli, 5 lat.
Związkowcy także chcą zadbać o kwalifikacje osób, które będą delegowane do CUW-u, a nie będą miały wystarczających umiejętności do wykonywania nowych zadań. Punkt dotyczący tej sprawy w tzw. Pakiecie Socjalnym brzmi: "Pracownikowi CUW będzie przysługiwał 2 letni okres przejściowy na uzupełnienie wykształcenia, w przypadku braku kwalifikacji do pełnionego stanowiska". Koszty ewentualnych szkoleń, kursów ma pokrywać CUW.
W sumie lokalny zarząd ZNP zaproponował kilkanaście punktów w ramach tzw. Pakietu Socjalnego. Czy dojdzie do porozumienia z władzami Grudziądza w tym zakresie? Spotkanie zaplanowano na środę, 3 lutego. O jego wyniku poinformujemy na naszych łamach.
Przypomnijmy, że Centrum Usług Wspólnych ma obsługiwać pod kątem księgowo-finansowym 43 placówki oświatowe podlegające gminie-miastu Grudziądzu. Jego uruchomienie jest planowane na lato 2021. Dodajmy też, że do naszej redakcji dochodziły sygnały od zaniepokojonych pracowników placówek oświatowych. Pisali m.in.: "Ten pomysł nie jest taki złoty, jak mówią o nim władze Grudziądza" - czytamy w liście. Z kolei radny PiS-u, Krzysztof Kosiński dzielił się: -"Tworzenie kołchozu zarządczego nie jest dobre".
Ostateczną decyzję w sprawie utworzenia CUW-u podejmą radni.
