Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oszukane produkty. Kupujesz pół jogurtu, a płacisz za cały

Agnieszka Domka-Rybka, Fot. Piotr Bilski [email protected] tel. 52 32 63 186
Oszukane produkty. Czekamy na ich zdjęcia!
Oszukane produkty. Czekamy na ich zdjęcia!
Oszukane produkty. Producenci ładują coraz mniej towaru do coraz większych opakowań, by ukryć podwyżkę ceny. Kupujesz wiec np. pół jogurtu, a płacisz za cały. Twórzcie razem z nami regionalną listę podstępnie odchudzonych produktów!

- Cokolwiek kupuję, zawsze jest tego mniej niż sugeruje wielkość opakowania - mówi Teresa Cicha z Bydgoszczy. - Sytuacja z wczoraj: kupiłam odplamiacz Vanish. Na pudełku znalazłam informację o gratisowych 100 gramach. Dopiero po otwarciu pojemnika okazało się, że jest prawie w połowie puste. To tylko jeden przykład, podobnie jest między innymi z kosmetykami czy artykułami spożywczymi.

Oszukane produkty (tutaj jest lista Fundacji PRO-TEST) 

Funkcjonuje już nawet takie określenie, downsizing, co oznacza, że na sklepowej półce, na pierwszy rzut oka, nie jesteśmy w stanie rozróżnić, którego produktu jest mniej. Tymczasem wojnę producentom, którzy w taki oto sposób wprowadzają konsumentów w błąd, wypowiedziała warszawska Fundacja Pro-Test. Od zeszłego roku gromadzi informacje, dzięki którym ma powstać ogólnopolska lista przerośniętych opakowań. Teraz, gdy zbliżają się święta wielkanocne, fundacja apeluje, by szczególnie przyglądać się opakowaniom.

Czytaj też: Zakupy. Opakowania są coraz większe, a towaru w nich coraz mniej, ceny bez zmian! (lista takich produktów)

- Większości polskich klientów zdarzyło się, że kupili towar z... powietrzem - uważa Joanna Wosińska z Fundacji Pro-Test. - Dowód? Na naszej liście jest już kilkadziesiąt opakowań, które wprowadzają w błąd, ona wciąż rośnie!

Są to więc np.: jogurt naturalny Zott, kremy do twarzy: AA, Nivea i Eris, płatki kukurydziane Nestle, kaszka dla dzieci Bebilon, ryż Kupiec czy budynie z Winiar i Delecty.

Jeden z producentów tłumaczył nam niedawno, że to opakowanie sprzedaje produkt. - Technologia dozowania mieszanki do paczki uniemożliwia zmniejszenie opakowania. Limit wyznacza też standardowa linia produkcyjna - tłumaczy Kamila Szlachetka, specjalista z Rieber Foods Polska (właściciel włocławskiej Delecty).

Dodajmy, że do sporej paczki budyniu czekoladowego Delecta mieści się go zaledwie połowa. Jednak prawo nie zabrania takich praktyk. - Nie ma przepisów, które zakazują zmniejszania zawartości towaru w opakowaniach - informuje Luiza Chmielewska, naczelnik z Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej w Bydgoszczy.

Oszukane produkty. Czekamy na zdjęcia!

Z kolei np. ustawa o kontroli produktów spożywczych nie pozwala inspektorom podawać do publicznej wiadomości nazw producentów żywności, co do których mają zastrzeżenia. A właśnie informowanie o nazwach i markach podejrzanych produktów, byłoby dla producentów najlepszą lekcją.

Czytaj też: Smart shopping. Kilka zasad, jak sprytnie robić zakupy

Dlatego chcemy tworzyć własną listę odchudzonych produktów.**Czekam na maile z ich zdjęciami i opisami ([email protected]) lub listy z wywołanymi fotografiami (Gazeta Pomorska, ul. Zamoyskiego 2, 85-959 Bydgoszcz).
**

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska