Ci, którzy nie obawiają się kleszczy wczesną wiosną, popełniają duży błąd. Kleszcze pojawiają się już bowiem gdy temperatura sięga 5 stopni Celsjusza. Przy cieplejszych zimach sezon na kleszcze może więc trwać cały rok! Zazwyczaj jednak rozpoczyna się wczesną wiosną i trwa aż do późnej jesieni.
Kleszcza można złapać nie tylko w lesie, ale również w parku, na działce, czy nawet domowym ogródku. Są bardzo sprytne. Czekają na żywicieli na trawie, drzewach i krzewach. Spadają na skórę lub ubranie - dlatego wybierając się na wycieczkę w gęsto zadrzewione miejsca dobrze jest mieć na sobie odzież, która odsłania jak najmniej powierzchni ciała. Po każdej aktywności na zewnątrz należy też dokładnie obejrzeć ciało, czy nie znajduje się w nim lokator.
Przeczytaj także:Te rośliny odstraszają kleszcze. Takie kwiaty i zioła warto posadzić na działce
Kleszcze są niebezpieczne ze względu na choroby, którymi zarażają. Szacuje się, że nawet 30 procent kleszczy może być nosicielami boreliozy, odkleszczowego zapalenia mózgu, anaplazmozy i babeszjozy. Choroby te są bardzo niebezpieczne i mogą prowadzić do szeregu powikłań.
Oto najlepsze domowe sposoby na kleszcze. Takie olejki są niezawodne
Planując aktywność na świeżym powietrzu warto profilaktycznie zabezpieczyć się przed kleszczami. Pajęczaki te nie znoszą pewnych zapachów. Sprawdź w naszej galerii, jak możesz odstraszyć kleszcze domowymi sposobami. Oto najlepsze sposoby na kleszcze:
