Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oto nowy wiek emerytalny w Polsce - dla chętnych. Zmiany w emeryturach - świadczenia pomostowe i stażowe

S
Wideo
od 16 lat
Duże zmiany w emeryturach prawdopodobnie od początku roku. Do Sejmu wpłynął bowiem projekt PiS, który zakłada m.in. uchylenie wygaszającego charakteru emerytur pomostowych. Regulacja jest wynikiem porozumienia "Solidarności" z rządem. To nie jedyna zmiana w wieku emerytalnym dla wielu Polaków, bo wprowadzone mają zostać także emerytury stażowe. Dla wszystkich szykowana jest już waloryzacje emerytur od marca 2024 roku.

Coraz więcej Polaków przyznaje, że raczej nie skorzysta z obniżonego kilka lat temu wieku emerytalnego i po jego osiągnięciu będzie dalej pracować. Twierdzi tak 55 proc. respondentów w badaniu Barometr Polskiego Rynku Pracy firmy Personnel Service. Odsetek ten się zwiększa, rok temu takich odpowiedzi było 50 proc.

Minister rodziny odnosząc się do tej kwestii, powiedziała, że przejście na emeryturę po osiągnięciu odpowiedniego wieku powinno być wyborem, a nie przymusem, dlatego rząd wprowadził wiele instrumentów zachęcających do dłuższego pozostawania na rynku pracy. Jak wskazała, jest to na przykład PIT 0 dla seniorów. Dla tych, którzy jednak z różnych powodów chcą przejść na emeryturę szybciej wprowadzono kolejne regulacje prawne.

Takie są zasady przejścia na emeryturę pomostową - nowy wiek emerytalny dla chętnych i wybranej grupy

Jest jednak grupa osób, która chciałaby pracować nawet krócej - chociażby ze względu na stan zdrowia i trudne warunki pracy. W 2024 roku szykują się nowe regulacje w tej sprawie.

Do Sejmu wpłynął projekt PiS, który zakłada m.in. uchylenie wygaszającego charakteru emerytur pomostowych. Regulacja jest wynikiem porozumienia "Solidarności" z rządem. Przepisy wprowadzone zostaną w życie prawdopodobnie od początku 2024 roku.

Emerytury pomostowe to świadczenia okresowe, które przysługują do osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego. Świadczenie jest skierowane do osób wykonujących prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, u których - wraz z wiekiem - bardzo istotnie zmniejsza się możliwość wykonywania pracy, związana z malejącą wydolnością psychofizyczną pracownika.

Emerytura pomostowa przysługuje zarówno mężczyznom, jak i kobietom spełniającym warunki wiekowe oraz warunki dotyczące okresów składkowych, nieskładkowych oraz terminów i okresów wykonywania pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Aby ubiegać się o emeryturę pomostową, kobiety muszą mieć skończone 55 lat, a mężczyźni 60.

Dzięki emeryturom pomostowym przedstawiciele niektórych zawodów będą mogli przejść na emeryturę nieco szybciej. Co ważne, rząd nie planuje podwyższenia wieku emerytalnego. Minister rodziny odnosząc się do tej kwestii, powiedziała, że przejście na emeryturę po osiągnięciu odpowiedniego wieku powinno być wyborem, a nie przymusem, dlatego rząd wprowadził wiele instrumentów zachęcających do dłuższego pozostawania na rynku pracy. Jak wskazała, jest to na przykład PIT 0 dla seniorów.

Emerytury stażowe 2024 - wyliczenia. Sprawdzamy, ile mogą wynosić emerytury stażowe

PiS obiecuje teraz także, że w przypadku wygrania kolejnych wyborów parlamentarnych zdecyduje się na wprowadzenie także emerytur stażowych. Regulacje mogłyby zostać wprowadzone już w 2024 roku, choć nie ma w tej chwili gwarancji, że już od 1 stycznia.

Szacuje się, że w pierwszym roku z emerytur stażowych skorzysta 70 tysięcy osób. Osoby, które skorzystają z emerytur stażowych powinny mieć jednak świadomość, że ich świadczenie będzie niższe niż gdyby dopracowali do normalnego wieku emerytalnego. Przejście na emeryturę stażową ma być bowiem możliwością, a nie koniecznością!

Emerytura stażowa ma przysługiwać po 38 latach okresów składkowych dla kobiet i 43 latach dla mężczyzn. Wysokość świadczenia emerytury stażowej będzie uzależnione od zgromadzonych składek na koncie emerytalnym. Jakich pieniędzy można się spodziewać? Przykładowe wyliczenia prezentujemy w poniższej galerii - wszystkie szczegóły także w powyższym materiale wideo!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska