
Oto oznaki nadmiaru cukru
Organizm wysyła pewne sygnały ostrzegawcze, że jesz za dużo cukru - mówią dietetycy. Sprawdź to teraz w naszej galerii >>>>>

Ciągła ochota na słodkie
Jeśli stale masz ochotę na słodkie potrawy lub napoje, może to oznaczać, że spożywasz za dużo cukru - tłumaczą eksperci. Powoduje to skoki oraz spadki poziomu cukru we krwi i może prowadzić do cyklu napadów głodu. Spożywanie pokarmów o wysokiej zawartości cukru (znanych również jako produkty o wysokim indeksie glikemicznym) może doprowadzić do gwałtownego wzrostu poziomu cukru we krwi i sprawić, że będziesz mieć ochotę na więcej.

Wahania poziomu energii
Objawem, który pojawia się często po zjedzeniu zbyt dużej ilości cukru, są wahania poziomu energii. Mogą być one spowodowane szybkimi skokami poziomu cukru we krwi. - Dieta bogata w cukier może prowadzić do skoków i spadków energii. Jeśli często pojawiają się wahania energii, nadpobudliwość przechodzi nagle w zmęczenie, może to być spowodowane nadmiernym spożyciem cukru - tłumaczą eksperci. Warto zrównoważyć posiłki poprzez łączenie węglowodanów o wysokiej zawartości błonnika, takich jak pełne ziarna lub owoce, z odrobiną białka. Białko spowalnia trawienie i pomaga ustabilizować poziom cukru we krwi, zapewniając stałą energię przez cały dzień.

Rozdrażnienie i problemy z koncentracją
Ciągłe wahania poziomu cukru w organizmie powodują zmiany nastroju i niekorzystnie wpływają na układ nerwowy. Badania pokazały, że cząsteczki cukru przyłączają się do białek w mózgu, tworząc struktury, które przyczyniają do jego degeneracji. Cukier atakuje ośrodek przyjemności mózgu, powodując wzrost tak zwanego "hormonu szczęścia" - dopaminy.