Otrzeżenie GIF 2019. Kolejny lek wycofany z obrotu - aerozol...

  Otrzeżenie GIF 2019. Kolejny lek wycofany z obrotu - aerozol do nosa

  mw-g

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  GIF ostrzega: kolejny lek został wycofany z obrotu! Główny Inspektorat Farmaceutyczny wydał w piątek (18 stycznia) kolejną decyzję o wycofaniu z obrotu
  1/6
  przejdź do galerii

  GIF ostrzega: kolejny lek został wycofany z obrotu! Główny Inspektorat Farmaceutyczny wydał w piątek (18 stycznia) kolejną decyzję o wycofaniu z obrotu partii leku. Tym razem jest to aerozol do nosa. Masz wycofany lek w swojej apteczce? Sprawdź nową decyzję GIF! ©pixabay.com

  GIF ostrzega: kolejny lek został wycofany z obrotu! Główny Inspektorat Farmaceutyczny wydał w piątek (18 stycznia) kolejną decyzję o wycofaniu z obrotu partii leku. Tym razem jest to aerozol do nosa. Masz wycofany lek w swojej apteczce? Sprawdź nową decyzję GIF!

  Nowe ostrzeżenie GIF 18.01.2019  GIF wycofuje ze sprzedaży kolejne leki. Nowa decyzja GIF (z dnia 18 stycznia 2019) dotyczy leku PecFent (Fentanylium) 400 mcg/dawkę, aerozol do nosa, roztwór, seria: 54304 17, data ważności: 10.2020

  Do Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego wpływają informacje, najczęściej od podmiotów odpowiedzialnych, dotyczące wycofania z obrotu serii leków.
  Tym razem GIF otrzymał informację w systemie Rapid Alert od Europejskiej Agencji Leków o podejrzeniu wystąpienia wady opakowania bezpośredniego dla leku PecFent (Fentanylium) 400 mcg/dawkę, aerozol do nosa, roztwór. Wada może skutkować brakiem szczelności opakowania.  Wykryta wada w leku może stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia pacjentów - czytamy w ostrzeżeniu wydanym przez Główny Inspektorat Farmaceutyczny.

  W związku z tym GIF podjął decyzję o wycofaniu serii leku PecFent z obrotu.

  Ostrzeżenie GIF: kolejne wycofane leki  Główny Inspektorat Farmaceutyczny ostrzega: na terenie całego kraju wycofany z obrotu został lek PecFent (Fentanylium) 400 mcg/dawkę, aerozol do nosa, roztwór, seria: 54304 17, data ważności: 10.2020.

  Sprawdź, czy masz wycofaną serię w domu!

  Podmiot odpowiedzialny: Kyowa Kirin Holdings B.V. (poprzednio: Archimedes Development Ltd)

  Wycofany z obrotu lek o nazwie PecFent to opioidowy lek o działaniu przeciwbólowym zawierający fentanyl. Fentanyl to silnie działający syntetyczny lek przeciwbólowy z grupy opioidów. Działa ok. 100 razy silniej niż morfina, ponieważ lepiej rozpuszcza się w tłuszczach i łatwiej przenika przez barierę krew-mózg. Jego głównymi działaniami są zniesienie czucia bólu i uspokojenie.

  Preparat PecFent jest wskazany w leczeniu bólu przebijającego u dorosłych z chorobą nowotworową, którzy w ramach leczenia przewlekłego bólu nowotworowego poddawani są opioidowej terapii podtrzymującej. Preparat zawiera substancję czynną w ilości, która może być śmiertelna dla dziecka.

  Twoje leki wycofano z obrotu. Co zrobić?


  Jeśli znalazłeś na liście wycofanych leków ten, który zażywasz, porównaj jego numer serii z numerem serii na liście. Znajdziesz go na opakowaniu. Jeśli twój lek należy do wycofanej serii, zwróć go do apteki. Możesz poprosić lekarza o receptę na bezpieczny zamiennik twojego leku.

  Co jeszcze możesz zrobić? Sprawdź w poniższej galerii:
  Dni wolne 2019 - kiedy wziąć wolne, żeby było ich jak najwięcej?

  Czytaj treści premium w Gazecie Pomorskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (11)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (11) forum.pomorska.pl

  Zapytaj lekarza

  1 3 4 5 ... 28 »
  28 stycznia

  Światowy Dzień Trędowatych

  zobacz więcej »