Zobacz wideo: Masz połączenie z tego numeru? Obowiązkowo odbierz telefon.
Oddział otwarty jest w poniedziałki, środy i piątki w godzinach 7 - 10. Telefon - 52 39 56 795.
Ozdrowieńcy mogą też kontaktować się z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy pod numerami telefonów: (52) 322 18 73 lub 604 972 100 (od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30-15.30) lub bezpośrednio z placówkami terenowymi, w których można oddać osocze: w Bydgoszczy - pod numerem telefonu (52) 322 18 71; w Grudziądzu - pod numerem telefonu (56) 642 34 46; w Toruniu - pod numerem telefonu 570 587 214.
Ozdrowieńcy, którzy chcą oddać osocze, nie muszą wykonać badań!
Nie wszyscy ozdrowieńcy wiedzą, co zrobić, by oddać osocze. Niektórzy sądzą (dowodem rozmowa z naszą Czytelniczką), że muszą sami zapłacić za dwa badania mające potwierdzić, że są już zdrowi.
Nic bardziej mylnego! Jeżeli macie wątpliwości, kontaktujcie się z infolinią, bo tam uzyskacie właściwe informacje. Można dzwonić, można wysyłać maile. Nie pozostaniecie bez odpowiedzi, co sprawdziliśmy sami, chcąc się przekonać, jak działa system.
Impulsem był telefon od Czytelniczki, która twierdziła, że jej znajomi, by móc oddać osocze, musieliby zapłacić za badania.
Twierdziła też, że jej przyjaciele są przekonani, że trzeba pójść do lekarza rodzinnego, by uzyskać skierowanie na badanie.
Podkreślała, że jej chętnie oddaliby osocze, ale nie za 1 tys. zł! (koszt dwóch badań).
Ucinamy wszelkie wątpliwości. To nie jest prawda! Nie trzeba płacić! Kto przebył covid-19 i zechce oddać osocze, a spełnia warunki, odda je bez kosztów!
Ozdrowieńcy: By oddać osocze, musicie mieć dokumentację
- Nie ma potrzeby wykonywania dodatkowych badań - informuje Anna Rychłowska z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku. - Należy zabrać ze sobą dokumentację potwierdzającą przechorowanie (np. decyzję Sanepidu, informacja z aplikacji pacjent.gov.pl, wyniki badań wymazów wykonanych metodą PCR, wynik ilościowy stwierdzonych przeciwciał anty-SARS-CoV-2 oraz ewentualną dokumentację medyczną przeprowadzonego leczenia).
Uwaga, przed zgłoszeniem musi minąć 28 dni od zakończenia objawów/ izolacji/ kwarantanny jeżeli w trakcie zakażenia występowały jakiekolwiek objawy zachorowania. W przypadku bezobjawowego zakażenia można się zgłosić w celu oddania osocza po 18 dniach.
W przypadku kobiet z ciążą w wywiadzie oraz osób po transfuzji przed pobraniem osocza wymagane jest wykonanie dodatkowego badania, dlatego przy pierwszej wizycie przeprowadzany jest tylko wywiad lekarski i pobranie próbek krwi, dopiero po otrzymaniu wyniku badania pracownik RCKiK telefonicznie poinformuje, czy będzie możliwość oddania osocza.
Jak działa infolinia dla chętnych do oddania osocza
Także Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy działa wzorowo. Gdy wysłaliśmy maila z pytaniem, zostaliśmy poproszeni o podanie numeru telefonu. Dyżurujący lekarz chciał od razu zadzwonić, by podać nam szczegóły. Nie odpowiedzieliśmy, to pani doktor ponowiła maila!
A gdy zadzwoniliśmy i nikt słuchawki nie podniósł, to lekarka natychmiast oddzwoniła.
- Trzeba posiadać wyniki wymazowe, czyli ten test wymazowy - poinformowała. - A jeżeli objawy ustąpiły, to czekamy jeszcze 28 dni. Jeżeli nie ma objawów, to trzy tygodnie od zakończenia izolacji.
Dawcą osocza mogą być ozdrowieńcy w wieku 18-65 lat, ważący powyżej 50 kilogramów.
