Na straganach znaleźliśmy cukierki solankowe, magnesy z imionami, krówki w opakowaniu z motywem tężni, lampki solne czy balsam ze smalcem gęsim. Te pamiątki kojarzą się turystom z Inowrocławiem. Postanowiliśmy sprawdzić, jaki mają skład i gdzie zostały wyprodukowane.
Słodko-słone cukierki
Spore zainteresowanie wśród osób odwiedzających inowrocławskie stragany wzbudzały cukierki solankowe. Słodko-słone? Tak, bowiem ich smak to połączenie soli himalajskiej oraz soków owocowych. Producent zapewnia, że posiadają liczne właściwości zdrowotne dzięki zawartej w nich soli himalajskiej. Cukierki solne są polecane jako wsparcie dla gardła i strun głosowych w okresie infekcji. Zawarta w nich solanka działa oczyszczającą oraz łagodzi objawy bólu gardła. W Inowrocławiu dostępne były różne smaki cukierków solankowych, m.in. malinowe, rabarbarowe, jabłkowe czy pomarańczowe. Cena za opakowanie to 9 zł. Cukierki są dystrybuowane przez firmę z siedzibą w powiecie bielskim. Jest ona producentem oraz bezpośrednim importerem większości sprzedawanego asortymentu, czyli m.in. lampek i świeczników solnych, soli do kąpieli czy mydeł.
Smalec gęsi nawilży skórę
Innym ciekawym produktem oferowanym turystom jest balsam do ciała zawierający smalec gęsi i żywokost. Smalec gęsi jest znany ze swoich właściwości nawilżających oraz ochronnych, a także często stosowany w medycynie ludowej na problemy skórne. Żywokost jest natomiast rośliną, która wspomaga proces gojenia ran, działa przeciwzapalnie oraz przyspiesza regenerację tkanek. Balsam sprzedaje hurtowo i detalicznie sklep działający w powiecie pruszkowskim.
Kosmetyki i słodycze cieszą się sporą popularnością wśród osób odwiedzających Inowrocław. Kuracjusze przebierają też w biżuterii czy obrusach sprzedawanych w Parku Solankowym.
- W domu mam szafy pełne kubków, figurek i magnesów z podróży. Wolę kupić sobie, rodzinie i znajomym coś innego, niż kolejną maskotkę do kolekcji - mówi Jadwiga, kuracjuszka z Warszawy.
