Dobudówka do młyna w Grucznie funkcjonowała do lat 70. Towarzystwo Miłośników Dolnej Wisły postanowiło ją odtworzyć, by urządzić w niej sklep, w którym dostępne będą rozmaite pamiątki związane z okolicą. Pieniądze na ten cel pozyskała gmina Świecie.
Wydawnictwa na półkach
- Konstrukcja jest gotowa. Musimy jeszcze wypełnić ją cegłą. Szukamy zbliżonej do oryginału. Musi być żółtawa, matowa - opowiada Jarosław Pająkowski, dyrektor Zespołu Parków Krajobrazowych Chełmińskiego i Nadwiślańskiego.
Gdy już sklepik doczeka się otwarcia, kupić w nim będzie można m.in. wydawnictwa TMDW, wyroby wikliniarskie i mapy. M.in. najnowszą (z 2008 roku), wiodącą po zabytkach Doliny Dolnej Wisły. Jest efektowna, stylizowana na dawną mapę ręcznie malowaną i bardzo dokładna. Kosztuje 9,5 zł.
Chleb z pieca na sprzedaż
Pani Justyna, która poprowadzi sklepik, sprzedawać w nim też będzie stare odmiany drzew owocowych. - Myślimy jeszcze o sprzedaży chleba z pieca chlebowego, raz w tygodniu, na zamówienie - zdradza Pająkowski. - Możliwe, że uda się nam także ruszyć ze sprzedażą owoców i warsztatami dla producentów ekologicznej żywności. Będą one dotyczyły serów, wędlin i nalewek. Opowiemy na nich o otoczeniu kulturowym danych produktów, a także o sprzęcie potrzebym do jego produkcji i warunkach, w których powinna się ona odbywać.
To nie koniec nowości w otoczeniu młyna. Uczestnicy tegorocznej edycji Festiwalu Smaku zobaczą też inne nowości, m.in. pomieszczenie gospodarcze, które na kilka dni w roku przekształci się w scenę. Przybędzie też tablic informacyjnych, kierujących turystów w najciekawsze rejony naszego parku krajobrazowego.