Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Panika namiesza w baku

LT fot. mbylow/sx.chu
Tankowanie w wakacje może być tańsze
Tankowanie w wakacje może być tańsze
Po wakacjach benzyna może być jeszcze droższa, ale wiele zależeć będzie od kursu walut i tego, czy gospodarka spowolni. Na razie cieszmy się chociaż z niewielkich obniżek.

Słyszałem, że za litr benzyny 95 będziemy niebawem płacić nawet sześć złotych! - mówi Sebastian Kowalkowski z Bydgoszczy, właściciel 6-letniego opla. - W cyklu mieszanym spala aż 9 litrów na 100 kilometrów. Kiedy go kupowałem, nie zwracałem na to większej uwagi. Chyba przesiądę się na rower, albo kupię auto, które mniej spala.

Niewielkie spadki

Do tak pesymistycznych prognoz, analitycy rynku paliw odnoszą się z dużą ostrożnością. - Sześć zł za litr? Raczej nie w tym roku - uważa Grzegorz Maziakz firmy e-petrol.pl. - Na razie bardziej prawdopodobne są niewielkie spadki cen benzyny, o kilka groszy na litrze. Do końca wakacji stawki za "dziewięćdziesiątkę piątkę" będą raczej stabilne.

Podobnego zdania jest Urszula Cieślak, dyrektorka marketingu z Biura Maklerskiego Reflex: - Jest szansa na obniżki do końca wakacji, na litrze o 10-15 groszy.

 Pod koniec minionego tygodnia “95 - tka” taniała i na niektórych stacjach w Kujawsko-Pomorskiem cena za litr spadła nawet do 4,97 zł.

Może być inaczej

Zwykle od września benzyna taniała. - Tym razem może być inaczej, bo nawet jeśli ceny ropy na światowym rynku będą się obniżać, to słabnąca złotówka zniweluje spadki - dodaje analityk Grzegorz Maziak.

Jego zdaniem nawet jeśli wiele osób na świecie zrezygnuje z jazdy autami, to będzie to miało niewielkie znaczenie w kształtowaniu cen paliw. - Większy wpływ będą miały firmy transportowe - dodaje analityk. - Czarne chmury nad gospodarką obniżą popyt na paliwo i jego ceny.

Podwyżką nie tylko w przedsiębiorcę

Czy zatem spowolnienie gospodarki jest szansą na obniżenie stawek na stacjach? - Zawirowania w gospodarce zwykle wiążą się z osłabieniem złotego - tłumaczy Grzegorz Maziak. - Można spróbować obniżyć podatki, które stanowią prawie połowę ceny paliwa.

Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej uważają, że pora na czasowe obniżenie akcyzy na paliwo. I zwracają uwagę, że wysokie stawki na stacjach mają wpływ na koszty transportu i spadek konkurencyjności polskich firm.

- W naszej firmie koszt paliwa stanowi prawie 40 procent - mówi Edward Zagórski, dyrektor ds. ekonomiczno-finansowych w przedsiębiorstwie PKS we Włocławku. - A wzrosły także inne koszty, np. podatki od nieruchomości i opłaty na polskich drogach.

Przeczytaj: Ceny paliw Bydgoszcz. Choć padł rekord, może być taniej! Od dziś!

Żeby zrekompensować podwyżki powinniśmy podnieść stawki za przejazdy. Jednak można to robić, gdy rynek jest w stanie je zaakceptować. Dlatego na razie “dusimy koszty”, choć prędzej czy później wzrost cen biletów będzie musiał nastąpić.

Wyższe koszty transportu przekładają się także na ceny żywności, w pierwszej kolejności pieczywa, więc podwyżki odczujemy wszyscy.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska