MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Państwo Kawula z Frydrychowa Mistrzami Województwa w III Konkursie AgroLiga 2022 w kategorii Rolnik

Karolina Rokitnicka
Karolina Rokitnicka
Znamy już laureatów Konkursu AgroLiga 2022 z Kujawsko-Pomorskiego. W kategorii rolnik wygrali przedstawiciele powiatu golubsko-dobrzyńskiego. To państwo Iwona i Przemysław Kawula z Frydrychowa
Znamy już laureatów Konkursu AgroLiga 2022 z Kujawsko-Pomorskiego. W kategorii rolnik wygrali przedstawiciele powiatu golubsko-dobrzyńskiego. To państwo Iwona i Przemysław Kawula z Frydrychowa SP
Rolnicy z Frydrychowa w gminie Kowalewo Pomorskie państwo Iwona i Przemysław Kawula zostali Mistrzami szczebla wojewódzkiego III edycji konkursu AgroLiga 2022 w kategorii Rolnik.

Wideo. Rodzinny kapitał opiekuńczy

od 16 lat

Ogólnopolski konkurs Agroliga składa się z dwóch kategorii - rolnik i firma. Podzielony jest etapy. Pierwszy - wojewódzki przeprowadzają Wojewódzkie Ośrodki Doradztwa Rolniczego w całej Polsce. Następnie laureaci przechodzą do ogólnopolskiego etapu przygotowanego przez Redakcję Audycji Rolnych Programu 1 TVP oraz Stowarzyszenie AgroBiznesKlub.

Znamy już laureatów z Kujawsko-Pomorskiego. W kategorii rolnik wygrali przedstawiciele powiatu golubsko-dobrzyńskiego. Utytułowani mistrzowie rolnictwa w województwie pochodzą z Frydrychowa w gminie Kowalewo Pomorskie. Państwo Iwona i Przemysław Kawula gospodarują samodzielnie od 2017 roku. Mają 60-hektarowe gospodarstwo rolne. Hodują 120 krów dojnych i 120 jałówek.

- Uroczystego wręczenia nagród finansowych, pucharów oraz życzeń dokonali organizatorzy i goście zaproszenia w trakcie Dni Pola organizowanych w Minikowie. W imieniu starosty, zarządu powiatu oraz radnych życzenia i gratulacje złożył przewodniczący Rady Powiatu Golubsko-Dobrzyńskiego Andrzej Grabowski, życząc kolejnych sukcesów na szczeblu krajowych oraz w swoim rodzinnym gospodarstwie rolnym. Życzenia złożyli również Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz, Dyrektor Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, Burmistrz Kowalewa Pomorskiego, Kierownik Powiatowego Zespołu ODR w Golubiu-Dobrzyniu oraz przedstawiciele firm z dziedziny hodowli bydła mlecznego – informuje Karolina Kowalska z Biura Rady Powiatu Golubsko-Dobrzynńskiego.

W ubiegłym roku państwo Kawula zdecydowali się na budowę nowoczesnej udojni, z systemem udoju w pełni zrobotyzowany.

„Już nie tylko automatyzacja zadawania paszy, podgarniania kiszonki i obornika, ale również 24 godzinny cykl udoju prowadzony przez robota, a nadzorowany systemem zainstalowanym w komórce rolnika. Dla zapewnienia komfortu krowom udojnia zbudowana jest z drzewa klejonego, wyposażona w stację pogodowe, czochradła i maty wodne. Każda krowa zapewniony ma swobodny ruch i wyposażona jest w obrożę monitorującą jej cykl życiowy. Wszystko po to, aby unowocześnić cykl produkcji mleka, a przede wszystkim poprawić jego ekonomię” – wyjaśnia Starostwo Powiatowe w Golubiu-Dobrzyniu.

Mistrzowie rolnictwa z naszego powiatu mają kolejne plany na modernizację swojego gospodarstwa.

- Dzięki wprowadzonym w udojni rozwiązaniom technicznym przy całym cyklu chowu zwierząt wystarczy zaangażowanie dwóch osób, moje i małżonka. Jest to bardzo ekonomiczne, a jednocześnie nasze gospodarstwo jest typowo rodzinne - podkreślała w swoim wystąpieniu Iwona Kawula. - W dalszej kolejności planujemy budowę mikro biogazowni oraz robotyzację systemu zadawania paszy.

Krajowi Mistrzowie AgroLigi zostaną wyłonieni podczas uroczystej gali, w ogrodach Pałacu Prezydenckiego. Konkurs objął Honorowym Patronatem Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz prezesi: TVP S.A., ARiMR, KOWR i KRUS.

Trwa głosowanie...

Czy wciąż przestrzegasz reżimu sanitarnego?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska