Park Dąbrowskiego w Bydgoszczy
Mieszkam przy ul. Leszczyńskiego i od lat chodzę na spacery z pieskiem właśnie do parku z wieżą ciśnień - opowiada pani Janina, nasza Czytelniczka. - I widzę, jak on pięknieje, ale tylko fragmentami. Dolne partie są bardzo zaniedbane, służby porządkowe je wyraźnie omijają, a wieczorami zbiera się tam okoliczna żulernia. Szkoda, bo to piękne miejsce - dodaje.
Nie jest tak źle
Pani Janina zauważa też, że niestety wciąż jest za mało patroli policji i straży miejskiej w okolicach, szczególnie latem. - Młodzież nie wie, co ze sobą zrobić, więc przesiaduje tu, pijąc alkohol i zaczepiając przechodniów - mówi. - I do tego śmiecą na potęgę.
Zielono nad Starym Kanałem Bydgoskim
- Park jest regularnie sprzątany - zapewnia Hanna Pawlikowska z Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska urzędu miasta. - Ale oczywiście uczulimy służby, aby częściej patrolowały te miejsca. Proszę jednak także zauważyć, że park pięknieje. We wrześniu zostanie otwarta ścieżka dydaktyczna wraz z ekspozycją. To dzieło bydgoskich wodociągów - podkreśla dyrektor. - Mamy w tym także swój mały udział. Jeśli natomiast chodzi o dolne partie parku, to mamy plany związane z zagospodarowaniem zieleni, jednak na razie nie mamy na to pieniędzy.
Chętnie, tylko za co?
Potwierdza to Bogusław Deja, przewodniczący rady osiedla Szwederowo: - My chcielibyśmy, oczywiście, żeby park był jak najlepiej utrzymany, ale problemem jak zwykle są pieniądze - opowiada. - Mamy pomysł, aby utworzyć tutaj taki punkt rekreacyjny z różnymi przyrządami do ćwiczeń. Takie miejsca doskonale funkcjonują w innych miastach, np. w Inowrocławiu. Ale niestety, na to także potrzebne są fundusze. A sami nie damy sobie rady.
Dyrektor Pawlikowska zapewnia jednak, że miasto będzie szukało pieniędzy: - Może uda się pozyskać jakiegoś prywatnego inwestora. Ten park jest bardzo malowniczy i ma swoją historię, myślę, że warto w niego inwestować - dodaje.
Trochę historii
Park im. Jana Henryka Dąbrowskiego powstał w 1832 roku. Jego pomysłodawcą był honorowy obywatel Bydgoszczy Carl von Wissmann. W 1920 roku przemianowano park, nadając mu imię Henryka Dąbrowskiego na pamiątkę wyzwolenia Bydgoszczy w 1794 roku. Teren parku zajmuje niemal trzy hektary południowej skarpy miasta. Na tym obszarze znajduje się aż sześć pomników przyrody, między innymi dąb szypułkowy i wierzba biała. W 2002 roku wyremontowano parkowe alejki, a także odrestaurowano fontanny i niewielki wodospad. Na terenie parku znajduje się wieża ciśnień, wybudowana w 1900 roku oraz obelisk z tablicą, upamiętniającą patrona parku, wykonany w 1995 roku przez bydgoską artystkę Krystynę Panasik.
