Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Park Dąbrowskiego w Bydgoszczy - piękny, lecz nie zawsze bezpieczny [zdjęcia]

(JPL)
Mieszkańcy Szwederowa chcieliby, aby cały park Dąbrowskiego był tak zadbany, jak ten jego fragment
Mieszkańcy Szwederowa chcieliby, aby cały park Dąbrowskiego był tak zadbany, jak ten jego fragment Kamila Mądrzyńska
Park na Wzgórzu Dąbrowskiego jest jednym z ulubionych miejsc wypoczynku mieszkańców Szwederowa. Jednak są zakamarki, w których nie jest przyjemnie - śmieci, chwasty i pijąca młodzież zbierająca się wieczorami. Co można na to poradzić?

Park Dąbrowskiego w Bydgoszczy

Mieszkam przy ul. Leszczyńskiego i od lat chodzę na spacery z pieskiem właśnie do parku z wieżą ciśnień - opowiada pani Janina, nasza Czytelniczka. - I widzę, jak on pięknieje, ale tylko fragmentami. Dolne partie są bardzo zaniedbane, służby porządkowe je wyraźnie omijają, a wieczorami zbiera się tam okoliczna żulernia. Szkoda, bo to piękne miejsce - dodaje.

Nie jest tak źle

Pani Janina zauważa też, że niestety wciąż jest za mało patroli policji i straży miejskiej w okolicach, szczególnie latem. - Młodzież nie wie, co ze sobą zrobić, więc przesiaduje tu, pijąc alkohol i zaczepiając przechodniów - mówi. - I do tego śmiecą na potęgę.

Zielono nad Starym Kanałem Bydgoskim

- Park jest regularnie sprzątany - zapewnia Hanna Pawlikowska z Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska urzędu miasta. - Ale oczywiście uczulimy służby, aby częściej patrolowały te miejsca. Proszę jednak także zauważyć, że park pięknieje. We wrześniu zostanie otwarta ścieżka dydaktyczna wraz z ekspozycją. To dzieło bydgoskich wodociągów - podkreśla dyrektor. - Mamy w tym także swój mały udział. Jeśli natomiast chodzi o dolne partie parku, to mamy plany związane z zagospodarowaniem zieleni, jednak na razie nie mamy na to pieniędzy.

Chętnie, tylko za co?

Potwierdza to Bogusław Deja, przewodniczący rady osiedla Szwederowo: - My chcielibyśmy, oczywiście, żeby park był jak najlepiej utrzymany, ale problemem jak zwykle są pieniądze - opowiada. - Mamy pomysł, aby utworzyć tutaj taki punkt rekreacyjny z różnymi przyrządami do ćwiczeń. Takie miejsca doskonale funkcjonują w innych miastach, np. w Inowrocławiu. Ale niestety, na to także potrzebne są fundusze. A sami nie damy sobie rady.

Dyrektor Pawlikowska zapewnia jednak, że miasto będzie szukało pieniędzy: - Może uda się pozyskać jakiegoś prywatnego inwestora. Ten park jest bardzo malowniczy i ma swoją historię, myślę, że warto w niego inwestować - dodaje.

Trochę historii

Park im. Jana Henryka Dąbrowskiego powstał w 1832 roku. Jego pomysłodawcą był honorowy obywatel Bydgoszczy Carl von Wissmann. W 1920 roku przemianowano park, nadając mu imię Henryka Dąbrowskiego na pamiątkę wyzwolenia Bydgoszczy w 1794 roku. Teren parku zajmuje niemal trzy hektary południowej skarpy miasta. Na tym obszarze znajduje się aż sześć pomników przyrody, między innymi dąb szypułkowy i wierzba biała. W 2002 roku wyremontowano parkowe alejki, a także odrestaurowano fontanny i niewielki wodospad. Na terenie parku znajduje się wieża ciśnień, wybudowana w 1900 roku oraz obelisk z tablicą, upamiętniającą patrona parku, wykonany w 1995 roku przez bydgoską artystkę Krystynę Panasik.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska