Pegasus podsłucha cię nie tylko przez smartfon. Również przez starą nokię

Adam Willma
Adam Willma
Pegasus jest prosty w obsłudze, ale nie jest systemem idealnym
Pegasus jest prosty w obsłudze, ale nie jest systemem idealnym Fot. Janusz Wojtowicz Polska Press
Rozmowa z Piotrem Koniecznym z firmy Niebezpiecznik.pl o tajemnicach służącego do inwigilacji systemu Pegasus

Jakie jest prawdopodobieństwo, że nasza rozmowa jest podsłuchiwana?
Niezerowe. Rozmawiamy w publicznym miejscu, jesteśmy dziennikarzami, spotkaliśmy się aby wymienić informacje o narzędziu wykorzystywanym przez służby. Myślę, że ktoś mógłby chcieć posłuchać naszej rozmowy zanim ją ujrzy w druku. Ale szczerze, to wątpię, żeby naszym niedofinansowanym służbom z ciągłymi brakami kadrowymi chciało się na nas, takie płotki, tracić czas. Funkcjonariusze mają więcej poważniejszej pracy.
To nie oznacza, że nasza rozmowa nie jest nagrywana. Jest! Znajdujemy się w przestrzeni publicznej i ciągle podsłuchują nas zarówno przechodnie jak i kamery monitoringu wizyjnego. Te zamontowane w tym lokalu mają możliwość nagrywania nie tylko obrazu ale i dźwięku. Jednak podobnie jak w przypadku służb - nie sądzę, że właściciel lokalu będzie chciał sobie do kolacji przewinąć i odtworzyć nagranie naszego spotkania...
Smutna prawda jest jednak taka, że w dzisiejszym świecie, to co robimy i mówimy jest zapisywane prawie na każdym kroku, niekoniecznie przez służby.

Pegasus jest dziś na ustach wszystkich. Ale wcześniej służby zapewne również nie były bezradne. Przy użyciu jakich narzędzi inwigilowano nasze komunikatory?

Narzędzia do inwigilacji komputerów i smartfonów są zawsze takie same: albo zajrzy się komuś przez ramie, albo podrzuci mu się złośliwe oprogramowanie, czasem zwane "rządowym trojanem". Pod kątem technicznym taki trojan niewiele różni się od tego, z którego korzystają złodzieje okradający nas z danych czy pieniędzy w internecie. Ale - przynajmniej w teorii jest lepiej kontrolowany i wykorzystywany tylko w uzasadnionych przypadkach. Przeciw przestępcom.

Pegasus jest przełomem?

W żadnym wypadku. Oprócz firmy NSO Group także inne firmy produkują podobne rozwiązania. Przed Pegasusem jednym z bardziej znanych narzędzi tego typu był RCS, produkowany przez włoską firmę Hacking Team. Tę firmę zhackowano, a w internecie znalazły się treści e-maili i faktur. Między innymi ta wystawiona już w 2012 roku CBA na 178 000 EUR.

Czym różni się Pegasus od zwykłych programów szpiegujących, których mnóstwo przykleja się do naszych komputerów i telefonów podczas surfowania?

Przede wszystkim tym, że jego użycie w pewnych sytuacjach jest legalne i nastawione przede wszystkim na pozyskiwanie informacji, a nie -- jak to obecnie mają w zwyczaju przestępcy -- szyfrowanie plików i domaganie się okupu.
Pegasus jest też cichszy i wykorzystuje nieznane szerzej błędy w oprogramowaniu z którego korzystamy. Może nasz zainstalować bez naszej wiedzy i bez żadnej akcji z naszej strony -- w nic nie musimy klikać. A popularne złośliwe oprogramowanie na jakie można natknąć się w internecie wymaga jednak, abyśmy to my je zainstalowali (skuszeni w jakiś sposób przez przestępce, np. tym, że dzięki temu programowi uzyskamy dostęp do transmisji mistrzostw świata w piłce nożnej za darmo).

Dlaczego akurat na to narzędzie zdecydowały się służby?

To pytanie do służb. Ale wielkiego wyboru nie ma. Można oczywiście samodzielnie stworzyć sobie takie rozwiązanie, ale to wymaga czasu i kompetencji. Paradoksalnie, wydanie 30 milionów złotych może być tańszym i szybszym sposobem na pozyskanie takich możliwości.

Może trzeba było po prostu kupić te informacje od Googla czy Facebooka?

Wbrew powszechnemu przekonaniu, ani Google ani Facebook nie jest w stanie podsłuchiwać naszych rozmów telefonicznych, a jeśli odpowiednio skonfigurujemy naszego smartfona i aplikacje, to nie te firmy nie będą wiedziały gdzie jesteśmy i z kim się spotykamy. Jasne - mogą nas świetnie sprofilować po tym w co klikamy na kontrolowanych przez nie platformach i współpracujących (chyba wszystkich) stronach internetowych na świecie. Ale to jednak nie to samo co pełna inwigilacja "na żądanie".

Aha - służby mogą wnioskować i do Google i do Facebooka po nasze dane. Więc niczego nie muszą kupować. Jeśli mają uzasadnioną podstawę, to te informacje i Fejs i Google przekażą im za darmo. Ile z takich wniosków przechodzi? To można wyczytać przez publikowanych corocznie przez te firmy tzw. transparency report. Nie są to duże ilości, choć tendencja jest wzrostowa.

Panuje przekonanie, że są środki komunikacji (na przykład stare telefony), które są niewykrywalne dla Pegasusa

Bzdura. Pegasus oczywiście, jak każde tego typu narzędzie, wspiera to, co jego programiści "zintegrowali". Ale jeśli znalazłby się klient, który potrzebowałby mocno, aby inwigilować np. Nokię 3310 i za to zapłacił, to pewnie pracownicy NSO Group "wrzuciliby ją na warsztat" i dokodowali jej obsługę. W każdym oprogramowaniu można znaleźć błędy. A starsze rozwiązania mogą być łatwiejsze do "zhackowania" bo mają słabości wynikające np. ze słabszego szyfrowania czy używania przełamanych już, niewystarczająco bezpiecznych algorytmów szyfrowania.
To nie znaczy, że Nokia 3310, czy inne stare telefony nie mają pewnej przewagi -- nie ma na nich np. kamery, więc siłą rzeczy nie zbierze się takich danych jak z iPhona.

Jak wygląda obsługa tego systemu od strony technicznej?

Z relacji klientów i krążącej po sieci instrukcji obsługi wynika, że nie jest zbyt skomplikowana. Operator musi tylko wpisać adres e-mail lub numer telefonu ofiary, a dalej program samodzielnie próbuje ją zainfekować i kiedy to się uda -- operator może pobierać dane z urządzenia ofiary.
Czasem wymagane są bardziej skomplikowane scenariusze, jak przygotowanie odpowiedniej treści wiadomości, która musi nakłonić ofiarę do kliknięcia w link.

Zwykły funkcjonariusz może stać się operatorem Pegasusa?

Raczej tak, zwłaszcza że sprzedawca zapewnia w pakiecie szkolenie.

Jakiego rodzaju dane przechwytuje Pegasus? Co oferuje Pegasus?

W zasadzie całkowity dostęp do czyjegoś telefonu. Można słuchać rozmów, oglądać to co ofiara ma na ekranie w danej chwili, ustalać jej lokalizację, ściągać dane i kontakty. Wyobraźmy sobie, że non stop mamy kogoś, kto patrzy na to co robimy na telefonie przez nasze ramie, a kiedy odkładamy telefon, swobodnie po nim buszuje i do wszystkiego ma dostęp.

Danych jest mnóstwo, w jaki sposób odławiane są najważniejsze informacje?

Pamiętajmy, że infekowane są osoby, które służby podejrzewają o coś konkretnego. To oznacza, że mniej więcej wiadomo czego szukać. Pobranie danych i ich przefiltrowanie to nie jest duży problem. Zresztą, jeśli tyle pieniędzy wydaje się na inwigilacje jednej osoby (wymagana jest na to licencja), to myślę, że z poświęcenie dedykowanego etatu jednego funkcjonariusza, który będzie czytał absolutnie wszystko co dana osoba robi na telefonie, a Pegasus przechwytuje, nie będzie zauważalnym dodatkowym kosztem.

Służby innych krajów również mogą włamać się do naszych urządzeń?

Oczywiście. Co gorsza może to zrobić nasz sąsiad w wieku gimnazjalnym, który obejrzy odpowiednie filmy na YouTube i ściągnie darmowe oprogramowanie np. Metasploit, którego można by nazwać takim Pegasusem dla ubogich.

Czy są uchwytne sygnały, które wskazywałyby na to, że jesteśmy szpiegowani? Pegasus zostawia jakieś ślady?

Osoby nietechniczne raczej nie mają szans, aby fakt bycia inwigilowanym wykryć. Co innego techniczni świadomi, którzy potrafią sniffować ruch sieciowy i debuggować procesy na swoim telefonie. Ci mogą zauważyć podejrzane zachowanie urządzenia i inne anomalie, które mogą ich zaniepokoić. Pamiętajmy, że Pegasus nie jest niewidzialny - zostawia pewne ślady na telefonie i musi wytransferowywać z niego informacje. Standardowo robi to po podpięciu przez Wi-Fi, ale w niektórych przypadkach dane wysyła też przez "mobilny internet" a nawet SMS-y. To można zauważyć choćby na billingach.

Wyłączenie telefonu jest skuteczne?

Tak. Chociaż lepiej wyjąć baterię. Wyłączenie większości smartfonów jest operacją "software'ową", co oznacza, że odpowiednio zbudowane złośliwe oprogramowanie może przejąć przyciśnięcie przycisku i tylko "udać" wyłączenie. Ale szczerze mówiąc nie przypominam sobie przypadku aż tak przebiegłego zachowania. Kto dziś zresztą wyłącza telefon...

Czyli pozostaje tylko zmienić numer aparat?

Raczej całkiem przestać korzystać z elektroniki. Zmiana smartfona to tylko chwilowa przerwa w inwigilacji. Operator zaraz zacznie podejmować próby infekcji naszego nowego telefonu. Można ciągle wybierać najnowsze modele, na które firma potrzebuje jednak trochę czasu aby zapewnić im "inwigilacyjne wsparcie". Ale to na tylko odsuwanie w czasie problemu który i tak nadejdzie. I raczej kosztowna zabawa.
Warto też pamiętać, że inwigilować nas można nie tylko przez smartfona. Jak kontrola operacyjna przy użyciu smartfona nie będzie możliwa, to ktoś zacznie za nami chodzić, założy nam podsłuch w mieszkaniu, albo podstawi przyjaciela, któremu niebawem zaczniemy się zwierzać. Pytanie jak ważna jest sprawa i informacje, które posiadamy.

Ile będziemy musieli czekać na zhakowanie tego systemu?

NSO Group jest obecnie na celowniku wielu miłośników prywatności i samotnych hackerów. Może niebawem -- podobnie jak w przypadku firmy Hacking Team, czy Panama Papers -- w sieci pojawią się dokumenty i inne dane, które skompromitują firmę w oczach internautów.

Można sobie wyobrazić narzędzie jeszcze doskonalsze niż Pegasus?

Prawdę mówiąc, Pegasus nie jest taki doskonały - wciąż zostawia po sobie ślady i nie jest w stanie zaatakować każdego telefonu. Wiele rzeczy musi pójść po myśli operatora, aby atak się udał. Jeśli wierzyć instrukcji obsługi z 2016 roku, to kilka lat temu wystarczyło, że ktoś nie miał inną niż domyślna przeglądarkę internetową na smartfonie i już Pegasus nie był w stanie się zainstalować.

Czyli są systemy odporne na Pegasusa?

Tak, te pozbawione zasilania. Ale żarty na bok. Trzeba pamiętać, że ataki są dopasowane do danej konfiguracji. A dzisiaj powstaje tyle nowych konfiguracji, że wspieranie ich wszystkich to bardzo dużo pracy. Trzeba priorytetyzować i dlatego Pegasus w pierwszej kolejności skupia się na tych najpopularniejszych platformach, producentach, systemach operacyjnych i aplikacjach. Ale jak już wspomniałem -- dla chcącego nie ma nic trudnego. Historia pokazuje, że w każdym oprogramowaniu prędzej czy później można wykryć błąd bezpieczeństwa i to zapewne taki, który umożliwi wstrzyknięcie na urządzenie agenta Pegasusa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Jak przekuć naukę w sukces biznesowy? Pomogą w tym spin-offy

Komentarze 7

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

D
D12

Ale tego złamać nie może:

https://www.spyshop.pl/telefon-szyfrujacy-tag-t1-bezpieczne-polaczenia-i-wiadomosci-2030.html

(86sS3

Jeżeli chodzi o kominikatory to nie do złamania jest obecnie komunikator RAW. Nawet ma opcje samo zniszczenia danych.

M
Marek

Oj wybacz kolego ale testowałem swojego czasu produkt Raksa-120 z sklepu Spy Shop i telefon z wyłączonym modułem GSM nie transmitował nic - a z Twoich teorii wynika,że mimo wszystko powinna być w tle jakaś transmisja zachowana.

r
raj
1 lutego, 17:38, tech:

No niestety zestaw kłamstw. Każdy smarfton ma dwa procesory. Jeden do obsługi połączeń ze stacja bazową oraz masowej inwigilacji (np. od korporacji wojskowo-technologicznej Qualcomm), a drugi to ten którym producenci się chwalą (np. ośmiordzeniowy Snapdragon). Czip pierwszy zawiera własny system niezależny od Androida/IOS/itd i jego kod jest zamknięty, a funkcje znane tylko służbom, które uzyskały je od producenta (np. operatorzy i służby do nich podpięte. Umożliwia zdalne włącznie kamer, mikrofonów, zbieranie danych z czujników (w tym GPS), dostęp do wszystkiego co jest na urządzeniu, ogólnie do wszystkiego. I tak jest od końca lat 90-tych. Służby widzą was przez kamery, słyszą, widzą na mapach i przeglądają wasze dane kiedy tylko chcą. Ale nie wszystkie służby mają dostęp do tego czipa. Tym co nie mają jak CBA pozostaje kupić Pegasusa i szpiegować z poziomu Androida/IOS albo żebrać o dane z Google/Facebooka. Google zawsze wie gdzie jest smartfon, bo szpiegowanie jest automatyczne i niewyłączalne, a każdy telefon pod Androida jest projektowany jako urządzenie do inwigilacji. W ogóle każdy telefon znanych firm.

GPS jest niewyłączalny, można tylko wyłączyć do niego dostęp aplikacjom. Do tego dochodzi triangulacja na bazie skanowania Wi-Fi (opcja WiFi scanning w Androidzie) dająca dokładność namierzania do dwóch metrów.

Wyłączenie urządzenia nic nie zmienia, bo nie przerywa żadnego obwodu i czipy dalej maja zasilanie nawet kiedy bateria oficjalnie jest rozładowana czyli za słaba na uruchomienie ekranu, to prądu dalej jest w niej mnóstwo (np. 4.3 volta naładowana, 4.1 volta rozładowana). Anteny wewnętrzne to cewki indukcyjne wiec mogą pobierać zasilanie bezpośrednio z masztów GSM (tak samo jak karty zbliżeniowe z terminali). Prądu nie wystarczy żeby odpalić Androida z Pegasusem, ale dla funkcji szpiegujących na czipie wystarcza. Używają tego służby poszukiwawcze w USA do namierzania zaginionych, którym rozładowały się komórki. Oświetlają teren sygnałem i telefony się odzywają. Ogólnie stary telefon porzucony bez baterii i karty SIM może mieć stale włączony mikrofon.

Są różne metody szpiegowania - na poziomie operatora czyli nagrywanie rozmów, SMS, metadanych, składowanie i analiza sztuczną inteligencją (norma w Polsce), na poziomie czipa do szpiegowania (niektóre służby), na poziomie systemu (Google, Facebook, Instagram, Pegasus) itd.

Zrozumcie, że to są w pierwszej kolejności urządzenia do inwigilacji, a jako funkcje dodatkowe można przez nie rozmawiać i przeglądać internet.

Nie wszystkim się to podoba, więc powstają urządzenia bez wbudowanego szpiegowstwa jak Smartfon Librem 5 ale operatorzy i podpiete do nich służby dalej widzą je na mapach i nagrywają rozmowy/SMS/metadane.

Smartfon można odciąć od sieci praktycznie tylko klatką Faradaya. Są na E-bayu w formie pudełek-futerałów. Futerały miękkie nie odcinają, a jedynie osłabiają sygnał i w pobliżu masztów nic nie dają.

Zasilanie indukcyjne z masztów GSM... niezłe fantazje tu wypisujesz. Gdyby maszty GSM dostarczały wystarczającą moc do zasilenia czegokolwiek, to wszyscy przebywający w ich zasięgu już dawno by się ugotowali :) Możliwość zlokalizowania wyłączonego telefonu bez baterii to bujda. Być może takie bujdy są celowo rozsiewane żeby ludzi wprowadzać w błąd, ale technicznie nic takiego nie jest możliwe.

Qualcomm czy inny chip obsługujący podstawowe funkcje telefonu niczego nie "inwigiluje". Dostatecznie dużo informacji do inwigilacji dostarcza sama aktywność telefonu w sieci GSM. Będąc podpiętym do sieci operatora (a służby mają taką możliwość) można namierzać telefon, rejestrować rozmowy i SMS-y bo wynika to z samego sposobu działania komunikacji w sieci telefonicznej - operator ma dostęp do wszystkich treści, które przez niego przechodzą. Jeszcze za czasów telefonów stacjonarnych jakoś wszyscy mieli świadomość tego, że wszystko co mówią przez telefon, może być podsłuchane przez służby, a teraz jakoś o tym zapomnieli...

r
raj

Żeby zainstalować oprogramowanie szpiegujące na starej Nokii (czy jakimkolwiek innym starym telefonie sprzed epoki smartfonów) potrzebny jest fizyczny dostęp do tego telefonu, żeby przeprogramować mu EEPROM. W tego rodzaju telefonach podstawowe oprogramowanie kontrolujące telefon jest w EEPROM-ie i nie da się go zmienić zdalnie, a ewentualne aplikacje, które można zainstalować w przestrzeni użytkownika w nieco bardziej zaawansowanych modelach, nie mają aż tak głębokiego dostępu do systemu żeby np. podsłuchiwać rozmowy. Czyli ktoś musi ci na chwilę zwędzić telefon, podpiąć go do odpowiedniej "skrzynki", przeprogramować i podrzucić ci go z powrotem. Innej możliwości nie ma.

t
tech

Aha, Librem 5 ma fizyczny wyłącznik modułu GSM więc daje się odciąć od sieci więc nie trzeba go wkładać do klatki Faradaya i można korzystać np. z WiFi ale bez GSM.

t
tech

No niestety zestaw kłamstw. Każdy smarfton ma dwa procesory. Jeden do obsługi połączeń ze stacja bazową oraz masowej inwigilacji (np. od korporacji wojskowo-technologicznej Qualcomm), a drugi to ten którym producenci się chwalą (np. ośmiordzeniowy Snapdragon). Czip pierwszy zawiera własny system niezależny od Androida/IOS/itd i jego kod jest zamknięty, a funkcje znane tylko służbom, które uzyskały je od producenta (np. operatorzy i służby do nich podpięte. Umożliwia zdalne włącznie kamer, mikrofonów, zbieranie danych z czujników (w tym GPS), dostęp do wszystkiego co jest na urządzeniu, ogólnie do wszystkiego. I tak jest od końca lat 90-tych. Służby widzą was przez kamery, słyszą, widzą na mapach i przeglądają wasze dane kiedy tylko chcą. Ale nie wszystkie służby mają dostęp do tego czipa. Tym co nie mają jak CBA pozostaje kupić Pegasusa i szpiegować z poziomu Androida/IOS albo żebrać o dane z Google/Facebooka. Google zawsze wie gdzie jest smartfon, bo szpiegowanie jest automatyczne i niewyłączalne, a każdy telefon pod Androida jest projektowany jako urządzenie do inwigilacji. W ogóle każdy telefon znanych firm.

GPS jest niewyłączalny, można tylko wyłączyć do niego dostęp aplikacjom. Do tego dochodzi triangulacja na bazie skanowania Wi-Fi (opcja WiFi scanning w Androidzie) dająca dokładność namierzania do dwóch metrów.

Wyłączenie urządzenia nic nie zmienia, bo nie przerywa żadnego obwodu i czipy dalej maja zasilanie nawet kiedy bateria oficjalnie jest rozładowana czyli za słaba na uruchomienie ekranu, to prądu dalej jest w niej mnóstwo (np. 4.3 volta naładowana, 4.1 volta rozładowana). Anteny wewnętrzne to cewki indukcyjne wiec mogą pobierać zasilanie bezpośrednio z masztów GSM (tak samo jak karty zbliżeniowe z terminali). Prądu nie wystarczy żeby odpalić Androida z Pegasusem, ale dla funkcji szpiegujących na czipie wystarcza. Używają tego służby poszukiwawcze w USA do namierzania zaginionych, którym rozładowały się komórki. Oświetlają teren sygnałem i telefony się odzywają. Ogólnie stary telefon porzucony bez baterii i karty SIM może mieć stale włączony mikrofon.

Są różne metody szpiegowania - na poziomie operatora czyli nagrywanie rozmów, SMS, metadanych, składowanie i analiza sztuczną inteligencją (norma w Polsce), na poziomie czipa do szpiegowania (niektóre służby), na poziomie systemu (Google, Facebook, Instagram, Pegasus) itd.

Zrozumcie, że to są w pierwszej kolejności urządzenia do inwigilacji, a jako funkcje dodatkowe można przez nie rozmawiać i przeglądać internet.

Nie wszystkim się to podoba, więc powstają urządzenia bez wbudowanego szpiegowstwa jak Smartfon Librem 5 ale operatorzy i podpiete do nich służby dalej widzą je na mapach i nagrywają rozmowy/SMS/metadane.

Smartfon można odciąć od sieci praktycznie tylko klatką Faradaya. Są na E-bayu w formie pudełek-futerałów. Futerały miękkie nie odcinają, a jedynie osłabiają sygnał i w pobliżu masztów nic nie dają.

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska
Dodaj ogłoszenie